دندانپزشکی

معرفی بخش دندانپزشکی

بخش دندانپزشکی مرکز بهداشت و درمان صداوسیما در دوطبقه مجزا در ساختمان شفا (شماره 1) واقع شده است که خدمات تخصصی دندانپزشکی را به کارمندان سازمان صداوسیما و خانواده های آنها ارائه می کند.

در این بخش از حاذق ترین دندانپزشکان و ماهرترین بهداشتکاران و بهداشتیاران سطح کشور، دعوت به همکاری شده است که همگی در قالب گروهی حرفهای آماده خدمت رسانی هستند.

 نام مسئول: آقای حسن گودرزی

 

 

شماره تماس با بخش دندانپزشکی:

85502151  و  85502150  (تلفن مستقیم تعیین وقت و لغو نوبت)

85502153  منشی دندانپزشکی 

85502152 و 85502323 و 85502430   (پاسخگویی دندانپزشکی، وقت دهی پروتز)

85502148  ارتودنسی (شنبه ها و چهارشنبه ها ساعت 13 الی 15)

85502198  تایید نسخ دندانپزشکی

85502271  و  85502158  رادیولوژی 

 

85502319   سوپروایزر دندانپزشکی

 

85502000   تلفن گویا (ارتباط با تمامی کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی و بخش دندانپزشکی، تعیین وقت، لغو نوبت و پرسیدن سوال)

 

ساعت تماس:

8.30 الی 12.30 (صبح ها)

13.30 الی 17 (عصرها)

پنجشنبه ها 8.30 الی 11.30

 

شرح وظایف و سطح خدمات

در بخش دندانپزشکی مرکز بهداشت و درمان صداوسیما، تعداد 51 نفر از توانمندترین دندانپزشکان کشور مشغول به خدمت هستند. در کنار ایشان تعداد 10 نفر بهداشتکار و 14 نفر بهداشتیار دهان و دندان فعال هستند و در دو شیفت کاری صبح و عصر، خدمات دندانپزشکی را به کارکنان سازمان صداوسیما و خانواده های آنها ارائه می کنند.

خدمات دندانپزشکی که در ساختمان شماره 1 مرکز بهداشت و درمان صداوسیما (در دو طبقه) ارائه می شود شامل ترمیم، معالجه ریشه، جراحی لثه، جراحی فک، پروتز، اطفال، بخش پیشگیری و جرمگیری، آموزش و بهداشت است.

الف)خدمات دندانپزشکی (طبقه اول)

1-در طبقه اول یکی از مهمترین بخش درمان های دهان و دندان یعنی بخش تشخیص دندان پزشکی وجود دارد که در هر شیفت کاری دو نفر از باتجربه ترین دندانپزشکان تشخیص در بخش فعال هستند. فعالیت های ایشان تمامی تشخیص های اولیه و مشکلات مراجعان را شامل می­شود.

2-بخش اورژانس دندانپزشکی به عنوان بخش پایه دندانپزشکی مرکز به حساب می آید چرا که تمامی مسائل و ناراحتی های دهان و دندان بیماران را در همان روز اول مراجعه ایشان و تا قبل از سررسید نوبتشان حل نموده و به نوعی تسکین دهنده درد آنها است. در قسمت اورژانس دندان پزشکی در هر شیفت کاری یکی از بهترین دندانپزشکان حضور دارند و به بیماران گرامی ارائه خدمت می­نمایند. ارائه خدمات دندانپزشکی بهصورت اورژانسی منوط به تشخیص دندانپزشک و شامل مراجعه کنندگان واجد شرایط براساس آییننامه موجود در بخش است.

3-بخش ترمیم نیز از مهمترین بخش­های دندانپزشکی است که در طبقه اول قرار دارد و در هر شیفت بیش از 6 دندانپزشک حرفه ای و با تجربه مشغول به فعالیت در این بخش هستند. دندانپزشکان بخش ترمیم، ترمیم های تخصصی و زیبایی را با استفاده از بهترین مواد و ابزار موجود و به روز برای تک تک مراجعان به این بخش انجام می دهند.

4-کارشناسان مربوط به واحد تعیین وقت دندانپزشکی نیز در طبقه اول حضور دارند تا بتوانند به بهترین نحو بیمارانی را که به بخش تشخیص و اورژانس مراجعه نموده اند، راهنمایی کنند.

5-منشی بخش نیز در طبقه اول به صورت تمام وقت با رویی خوش و مسئولیت پذیری بالا آماده ارائه خدمات، راهنمایی و پاسخگویی به مراجعان محترم است.

6-رادیولوژی دندانپزشکی نیز در انتهای راهروی طبقه اول دندانپزشکی برای گرفتن عکس از دندانها به دستور دندانپزشکان مربوطه قرار دارد.

ب)خدمات دندان پزشکی (طبقه دوم)

1-بخش جرمگیری در طبقه دوم دندانپزشکی تعبیه شده که وظیفه پیشگیری و آموزش بهداشت به مراجعان را بر عهده دارد. در بخش جرمگیری، بهداشتکاران حاذق و باتجربه با اطلاعات و توانایی بالای خود نقش مهمی را در کاهش بیماری های دهان و دندان و پیشگیری در این خصوص ایفا می کنند.

2-قسمت تخصصی جراحی نیز در طبقه دوم دندانپزشکی واقع شده است. قسمت جراحی لثه که درمان های لثه را انجام می دهد، از گروه حرفه ای و با سابقه متخصصان و اساتید بهترین دانشگاه های کشور تشکیل شده است و جراحی هایی از قبیل: جراحی افزایش طول تاج، جراحی فلپ پریودنتال، جراحی گرافت (پیوند لثه) و مواردی دیگر از این دست را با استفاده از بهترین و کاراترین مواد و ابزارهای جراحی تحت کنترل عفونت در بالاترین سطح ممکن انجام می دهد. جراحی فک نیز همانند جراحی لثه جزء فعالیت های تخصصی فک و صورت است که در این بخش انجام می شود. در این بخش همچنین، فعالیت های تخصصی دیگری همچون جراحی دندان های عقل و سایر دندان های نهفته در استخوان فک، جراحی های روکسیون، جراحی های کیست های فکی، آلوئوپلاستی، برداشتن تومورهای فکی و سایر فعالیت های تخصصی مربوط به بخش فک و صورت توسط حاذق ترین و حرفه ای ترین اساتید و متخصصان فک و صورت انجام می گیرد.

3-یکی دیگر از مهمترین بخش های دندانپزشکی، بخش معالجه ریشه است که در طبقه دوم دندانپزشکی مرکز بهداشت و درمان صداوسیما (ساختمان شفا شماره 1) واقع شده است و متخصصان این بخش با استفاده از به روزترین و مدرن ترین دستگاه ها و ابزار مربوط به ریشه، به درمان ریشه دندان های مراجعان می پردازند و تمامی توانایی خود را در جهت درمان هرچه بهتر ریشه های دندان ها و بهبود درد بیماران به کار می برند.

4-بخش پروتز نیز که به عنوان شلوغ ترین و پرطرفدارترین بخش دندانپزشکی در بین مراجعان شناخته شده است، یکی دیگر از بخش های فعال و پرکار در طبقه دوم دندانپزشکی به حساب می آید چراکه فعالیتهایی نظیر ساخت پروتزهای ثابت درمانی و دندانی چه به صورت تکی و چه به صورت چندتایی تحت عنوان بریج و ساخت نایت گارد محافظتی را بر عهده دارد. پروتزهای دندانی سهم عمده­ای در بهداشت و درمان و حتی زیبایی دندان بیماران دارند.

5- بخش اطفال دندانپزشکی نیز برای درمان دندان های کودکان در طبقه دوم دندان پزشکی مرکز بهداشت و درمان سازمان واقع شده است و متخصصان دندانپزشکی اطفال با تجربه، مهربان و دلسوز آماده ارائه خدمات مربوط به کودکان در این بخش هستند.

 

ساعات کار

زمان پاسخگویی به مراجعان تلفنی و حضوری بخش دندانپزشکی، روزهای شنبه تا چهارشنبه صبح ها از ساعت 8.30 تا 12.30 و عصرها از ساعت 13.30 تا 17 و پنجشنبه ها از ساعت 8.30 الی 11.30 می باشد. 

 

محل استقرار واحد

بخش دندانپزشکی مرکز بهداشت و درمان صداوسیما در طبقه اول و دوم ساختمان شفا (شماره 1) واقع شده است.

 

نکته:

بیماران در ابتدا می بایست به بخش تشخیص مراجعه کنند. در این بخش، علاوه بر معاینه و ویزیت و انجام فرآیندهای مربوط به تشخیص برای مراجعه کنندگان، درمان های اولیه و تسکین درد برای مراجعانی که دارای درد شدید یا مشکل غیر قابل تحملی باشند، تا فرا رسیدن نوبت ایشان، انجام می شود. پذیرش و ثبت نام برای انجام تشخیص اولیه دندانپزشکی همه روزه از ساعت 8:30 تا 10:30 و از ساعت 14 تا 16 می باشد.

 

" نکات لازم قبل از مراجعه به بخش های دندانپزشکی و تخصصی دهان و دندان "

" قوانین و مقررات بخش دندان پزشکی مرکز بهداشت و درمان سازمان "

1. همراه داشتن دفترچه بیمه الزامی است.

2. هنگام مراجعه به بخش، برگه تعیین وقت خود را همراه داشته باشید و با ارائه آن حضور خود را به منشی بخش اعلام نمایید.

3. چنانچه در وقت تعیین شده نمیتوانید در دندانپزشکی حضور داشته باشید، از 24 ساعت قبل، پذیرش را مطلع نمایید.

4. غیبت در دندان پزشکی (بدون اطلاع قبلی از 24 ساعت قبل)، موجب ابطال نوبتهای بعدی میشود و بخشی از هزینه خدمت مورد نظر از حقوق شما کسر میشود.

5. حضور در بخش دندان پزشکی از 15 دقیقه قبل از وقت تعیین شده الزامی است، در غیر اینصورت نوبت شما به زمان دیگری انتقال مییابد.

6. باتوجه به تعداد زیاد مراجعهکنندگان و ضرورت دقت در ارائه خدمات دندانپزشکی، وقت تعیین شده کاملا تقریبی و به معنای حضور شما در بخش است نه زمان دقیق ویزیت شما. ویزیت ممکن است دیرتر از وقت تعیین شده باشد.

7. دندانپزشکی در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 تا 12:30 و از ساعت 13:30 تا 17 و پنجشنبه ها از ساعت 8:30 تا 11:30 پذیرای مراجعان حضوری و تلفنی خواهد بود.

8. پذیرش و ثبت نام برای انجام تشخیص اولیه دندانپزشکی همه روزه از ساعت 8:30 تا 10:30 و از ساعت 14 تا 16 میباشد.

9. تأیید نسخ دندانپزشکی خارج از مرکز، تنها با حضور خود بیمار و در دفتر دندان پزشکی انجام میشود.

10. درصورت ابتلا به تبخال، وقت دندانپزشکی خود را از 24 ساعت قبل لغو فرمایید. ارائه خدمات دندانپزشکی به بیماران دچار تبخال به دلیل انتقال ویروس ممنوع است.

11. ارائه خدمات دندانپزشکی بهصورت اورژانسی منوط به تشخیص دندانپزشک و شامل مراجعه کنندگان واجد شرایط براساس آییننامه موجود در بخش است.

12. تلفن گویا مرکز بهداشت و درمان صداوسیما:  85502000  (تعیین وقت، تغییر و یا لغو نوبت)

 

اطلاعیه بهداشتی مراقبت­های لازم بعد از کشیدن دندان

1- حتماً تا 1 ساعت گاز استریل را در محل دندان کشیده شده محکم نگه داشته و از حرف زدن و ریختن آب دهان اکیداً خودداری فرمایید.

2- بعد از یک ساعت می­توانید مایعات و غذاهای سرد و نرم استفاده نمایید.

3- چنانچه پس از کشیدن دندان، درد داشتید طبق دستور پزشک مسکن مصرف کنید.

5- در صورتیکه درد یا احیاناً ورم بیشتر از 24 ساعت ادامه یابد، حتماً به بخش اورژانس دندانپزشکی مراجعه فرمایید.

6- 24 ساعت بعد از کشیدن دندان، شستشو با آب نمک را روزی 3 بار انجام دهید.

7- از خوردن مایعات با «نی» خودداری فرمایید.

 

راهنمایی ­ها و مراقبت­ های پس از معالجه ریشه (روت کانال RTC) (اندو)

پس از اتمام کار درمان ریشه؛ حفره تهیه شده روی تاج دندان پانسمان می­گردد. لذا تدابیر زیر را رعایت نمایید.

1- حداقل تا یک ساعت از جویدن و خوردن غذا اجتناب کنید. (نوشیدن مایعات مانعی ندارد)

2- احساس طعم تلخی در دهان طبیعی می­باشد. پس از سفت شدن کامل خمیر پانسمان؛ مسواک زدن روی آن مشکلی ندارد.

3- بعد از معالجه ریشه؛ ممکن است احساس شما نسبت به این درد مقایسه با بقیه دندان­ها تا مدتی غیرطبیعی باشد. احتمال احساس دردهای خفیف تا متوسط در آن ناحیه نیز ممکن است وجود داشته باشد که در این موارد بایستی از داروهای تجویز شده استفاده نمایید.

4- اگر پانسمان دندان به طور کامل خارج شد حتماً جهت گذاشتن پانسمان مجدد با هماهنگی قبلی به دندانپزشکی مراجعه فرمایید.

5- به هیچ عنوان نبایستی روی ریشه دندان بدون پانسمان و باز باشد.

6- پس از درمان ریشه و برطرف شدن درد احتمالی برای ترمیم تاج دندان و یا گذاشتن روکش جهت حفاظت از دندان حداکثر تا یک ماه بعد اقدام نمایید.

7- توجه داشته باشید با دندانی که تحت درمان ریشه قرار گرفته تا زمانی که ترمیم دایمی تاج انجام نشده است چیزی را گاز نگیرید و با آن غذا تجوید؛ در غیر اینصورت احتمال شکستن دندان زیاد خواهد بود.

8- اکثر دندان­هایی که تحت درمان ریشه قرار گرفته­اند در صورتیکه ترمیم مناسبی برای تاج آن­ها انجام شود به همان اندازه دندان طبیعی شما در دهان عمر خواهند کرد.

9- در صورت نیاز به هرگونه توضیحی، می­توانید با بخش دندانپزشکی تماس بگیرید.

 

دستورات لازم بهداشتی بعد از جراحی لثه

الف- از زمان جراحی لثه تا 24 ساعت

1- جهت پیشگیری از درد و تورم تا دو ساعت بعد از جراحی کیسۀ یخ به فاصلۀ هر (15 دقیقه) به مدت 5 دقیقه روی ناحیه جراحی شده گذاشته شود.

2- از خارج نمودن آب دهان یا مکیدن ناحیه جراحی خودداری نمایید.

3- فقط غذای سرد و نرم مصرف شود.

4- نشت مقداری خونابه تا چند ساعت بعد از جراحی طبیعی است.

5- داخل دهان شستشو داده نشود.

6- از فعالیت سنگین خودداری نموده ولی به فعالیت عادی و روزمره خود ادامه دهید.

7- طبق تجویز جراح معالج از مسکن و آنتی­ بیوتیک استفاده نمایید.

ب- بعد از 24 ساعت

1- غذاهای معمولی مصرف شود.

2- چندین بار در روز داخل دهان با آب نمک ولرم رقیق شستشو داده شود.

3- مسواک زدن دندان­ها و ناحیه تاج دندان جراحی شده مانعی ندارد ولی از تحریک ناحیه جراحی شده خودداری نمایید.

4- پانسمان روی ناحیه جراحی محافظ آن ناحیه می ­باشد، جداشدن تکه کوچکی از آن در صورت عدم وجود ناراحتی مشکلی بوجود نخواهد آورد.

ج- از استعمال دخانیات به ­خصوص در 48 ساعت بعد از عمل جراحی خودداری نمایید.

د- مختصری کبودی و تورم در ناحیه عمل طبیعی است و گاهی تا روز سوم به حداکثر خود رسیده و سپس روبه کاهش می­ گذارد.

ﻫ- یک هفته بعد از جراحی لثه جهت کشیدن بخیه ­ها مراجعه گردد.

و- در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با بخش دندانپزشکی یا جراح معالج خود مراجعه نمایید.

 

دستورات لازم بهداشتی بعد از جراحی فک

الف- از زمان جراحی فک تا 24 ساعت اولیه

1- گاز روی زخم تا یک ساعت بعد از عمل نگهداری شود.

2- جهت پیشگیری از درد و تورم تا یک ساعت پس از جراحی، کیسه یخ به مدت 5 دقیقه به فاصله 15 دقیقه روی ناحیه جراحی شده گذاشته شود.

3- فقط غذای سرد و نرم مصرف شود.

4- داخل دهان شستشو داده نشود.

5- از خارج نمودن آب دهان یا مکیدن ناحیه جراحی خودداری نمایید.

6- وجود مقداری خونابه در دهان پس از جراحی طبیعی است.

7- طبق تجویز جراح معالج از مسکن و آنتی­بیوتیک استفاده نمایید.

ب- بعد از 24 ساعت

1- غذاهای معمولی استفاده نمایید.

2- چندین با در روز داخل دهان با سرم فیزیولوژی یا آب نمک ولرم رقیق شستشو داده شود، تا بوی نامطبوع کاهش یابد.

3- مسواک زدن در قسمت­هایی که جراحی نشده است بلامانع است.

ج- از استعمال دخانیات به­خصوص تا یک هفته بعد از عمل جراحی خودداری نمایید.

د- بروز تورم و کبودی بعد از جراحی طبیعی است (معمولاً) روز سوم به حداکثر خود رسیده و سپس کاهش می­ یابد.

ﻫ- بخیه­ ها قابل جذب می­ باشند و نیاز به کشیدن ندارند.

و- در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با بخش دندانپزشکی یا جراح معالج خود تماس بگیرید.

ز- وجود لایه سفید روی زخم و بوی بد دهان پس از جراحی نشانه عفونت نمی­ باشد.

 

مراحل انجام پروتز ثابت (روکش) دندانپزشکی

1- معاینه توسط واحد تشخیص

2- ارجاع به مسئول بخش پروتز با تعیین وقت قبلی

3- معاینه توسط مسئول بخش پروتز

4- احتمال ارجاع به مشاور جراحی لثه (پریو) جراحی فک ویا درمان ریشه (اندو یا روت­ کانال) با هماهنگی واحد تعین وقت

5- در صورت نیاز به پروتز به بخش پروتز مراجعه و وقت درمان گرفته شود.

تبصره :

(1) اگر پروتز برای یک دندان باشد، همان دندان تراش و قالب گیری می­شود.

(2) اگر دندانی کشیده شده باشد، برای این ناحیه، دندان­های مجاور تراش داده شده و در واقع چند دندان قالب گیری می­شود که اصطلاحاً (بریج) گفته می­شود.

(3) درمان پروتز به طور معمول 4-3 هفته به طول می­ انجامد.

1- در صورت انجام جراحی لثه، یک هفته بعد برای کشیدن بخیه و دریافت وقت پروتز مراجعه نمایید.

2-  در صورت نیاز به پروتز متحرک توسط مسئول بخش دندانپزشکی راهنمایی خواهید شد.