اورژانس مرکز

 

 

معرفی

بخش اورژانس مرکز بهداشت و درمان صدا و سیما، متشکل از تریاژ، درمانگاه، بخش اورژانس (تحت نظر) و اطاق عمل و CPR و صدور معرفی­نامه و تأیید فسخ و CSR می­باشد.

نام مسئول: دکتر فرهاد رحمتی

 

شرح وظایف و سطح خدمات:

- تریاژ: در این قسمت پرستاران کارآزموده و متبحر، بیماران را براساس اولویت درمان هدایت نموده و بیماران اورژانسی را براساس تخصص خویش و شرایط بیمار تشخیص داده و بلافاصله اقدامات سریع درمانی را برای بیمار آغاز می ­کنند.

 

- درمانگاه اورژانس از 3 اطاق پزشک و اطاق تزریقات آقا و خانم بطور جداگانه و الکتروکاردیوگرافی (نوار قلب) تشکیل شده است.

 

- در اطاق عمل سرپایی یک سری اعمال جراحی مانند ختنه و جراحی­های ظریف پوستی و جراحی چشم مانند شالازیون توسط متخصص مربوطه انجام می­گردد که البته نیاز به هماهنگی و تعیین وقت قبلی می­ باشد.

در موارد اورژانسی، بریدگی­ها و پارگی­ها که خیلی وسیع نباشد، در اطاق عمل اورژانس ترمیم می ­گردد.

 

- در قسمت CPR یا احیا قلبی و ریوی، در صورتیکه بیماری به اورژانس منتقل شود که نیاز به احیا قلبی و ریوی داشته باشد، در این اطاق، عملیات احیا با تجهیزات کاملی که در اورژانس مهیا می­باشد، انجام می­گردد و سپس بلافاصله بیمار با هماهنگی قبلی و گرفتن پذیرش با آمبولانس مرکز به بیمارستان منتقل می­گردد تا ادامۀ درمان در آنجا انجام گیرد.

 

- بخش اورژانس: متشکل از 4 تخت بستری + 1 تخت اکسترا می ­باشد.

یک پزشک اورژانس نیز در بخش اورژانس مستقر است.

بیماری که در بدو ورود تریاژ شده و نیاز به بررسی بیشتر و یا تحت نظر می­باشد، بنابر استانداردهای تریاژ سطح­بندی می­گردد. پس از ویزیت پزشک اورژانس در بخش اورژانس تحت نظر قرار می­گیرد البته بیماران تحت نظر بیشتر از 2 الی 3 ساعت در بخش اورژانس باقی نمی­مانند. بنابر شرایط و حال بیمار در صورت بهبودی نسبی، بیمار ترخیص می­گردد در غیر اینصورت یا به بیمارستان انتقال داده می­شود و یا جهت بررسی بیشتر به درمانگاه تخصصی ارجاع داده می ­شود.

در بخش اورژانس، مانیتورینگ پرتابل وجود دارد که در صورت نیاز برای بیماران قلبی جهت کنترل بهتر قلب بیمار، از آن استفاده می ­شود.

 

- صدور معرفی­نامه تأیید نسخ: در این قسمت با حضور پزشکان معتمد مرکز بهداشت برای بیمارانی که نیازمند بستری و یا اقدامات درمانی خاص می­ باشند، معرفی­نامه صادر می­ گردد. و همچنین داروهایی که نیاز به تأیید پزشک معتمد باشد، بیماران می­توانند با مراجعه به این واحد از ساعت 8 الی 16 نسبت به درخواست خود اقدام نمایند.

 

-CSR : مرکز استریلیزاسیون وسایل در دو شیفت صبح و عصر اقدام به استریل کردن و ابزار دندانپزشکی و جراحی می­ نمایند.

 

- آمبولانس­های مرکز بهداشت: در صورت مراجعه بیمار اورژانسی به واحد اورژانس، پس از معاینات پزشک و تشخیص ایشان جهت اعزام بیمار به بیمارستان، پس از گرفتن پذیرش از بیمارستان­های طرف قرارداد با آمبولانس مستقر در مرکز بهداشت به بیمارستان مربوطه اعزام می ­گردد.

بیمار یا بیمارانی که خارج از اورژانس تقاضای آمبولانس می­کنند، بنابر تشخیص پزشک اورژانس و بنابر شرایط بیمار، به درخواست آن­ها پاسخ مثبت داده می ­شود.

 

ساعت کار:

بخش اورژانس در سه شیفت صبح (14-8) و عصر (19-14) و شب (صبح 8-19) بصورت شبانه­ روزی فعال است.

 

محل استقرار واحد:

ساختمان شماره 1 مرکز بهداشت، طبقه همکف

 

شماره تماس:

شماره تماس مستقیم: 88775832  و  88870599

85502115-116-365

 

نکات قابل توجه برای بیماران به بخش اورژانس

1- در زمان مراجعه حتماً دفترچه درمانی خود را همراه داشته باشند.

2- برای ویزیت پزشک عمومی، فقط یک پزشک را برای درمان خود انتخاب نمایند.

3- تجدید نسخه فقط برای بیمارانی که دارای بیماری­های مزمن هستند، می­باشد. خواهشمند است از درخواست نوشتن داروهای متفرقه و غیرضروری جداً خودداری نمایند.

4- از بیماران محترم تقاضا می­شود از ساعت 24 الی 8 صبح از مراجعات غیرضروری و غیراورژانسی مانند تجدید نسخه، تزریق آمپول­های ویتامین و درخواست استعلاجی به مرکز بهداشت خودداری نمایند.