رادیولوژی

 

 

معرفی

بخش رادیولوژی مرکز بهداشت و درمان صدا و سیما، با جدیدترین و به روزترین دستگاههاو پزشکان و کارشناسان متخصص و متعهد تلاش دارد بهترین خدمات را در اسرع وقت به مراجعین محترم ارائه نماید.

این بخش ارائه دهنده خدمات تصویربرداری پزشکی شامل رادیوگرافی جنرال، سونوگرافی، ماموگرافی و پانورکس (OPG) است.

نام مسئول : الهام فتح آبادی 

 

شرح وظایف و سطح خدمات:

خدمات ارائه شده در این بخش شامل انجام انواع سونوگرافی های معمولی، داپلر، بارداری، رادیوگرافی های جنرال ( اندام ها، قفسه صدری، جمجمه، ستون فقرات و غیره)، رادیوگرافی پانورکس (فک و دندان ها) و ماموگرافی ( تصویربرداری از سینه به طریقه رادیو گرافیک ) می باشد.

خدمات رادیولوژی ارائه شده در این مرکز بصورت دیجیتال بوده و قابلیت ارائه نتیجه بصورت کلیشه، CD، Flash و نیز استفاده از سیستم PACS را دارند.

در بخش رادیولوژی، رادیوگرافی های جنرال مانند تصویربرداری از ستون فقرات، جمجمه، سینوس، اندام های فوقانی (دست ها)، اندام های تحتانی (پاها)، شکم و غیره انجام می پذیرد.

ماموگرافی (تصویربرداری از سینه) که معمولا در خانم های بالای 40 سال جهت بررسی بیماری های سینه و با غربالگری سرطان انجام می گردد، بطور روزانه و یا تعیین وقت قبلی و انجام آمادگی های لازم توسط بیمار، انجام می پذیرد.

تصویربرداری از کل فک، تمامی دندان ها و سایر بافت های ناحیه فک و دندان مانند مفصل فک در رادیوگرافی پانورکس یا OPG انجام می پذیرد که تصویربرداری OPG در همکاری با بخش دندانپزشکی مرکز و یا بیماران ارجاعی از خارج مرکز بدون نیاز به وقت دهی انجام می پذیرد.

انجام تمامی خدمات ذکر شده شامل سونوگرافی های جنرال، داپلر، بارداری در شیفت های صبح و عصر توسط پزشکان متخصص با تعیین وقت قبلی انجام می پذیرد.

 

ساعات کار:

ساعات کار بخش رادیولوژی از ساعت 8 تا 14 بعد از ظهر در شیفت صبح و از ساعت 14 لغایت 19 در شیفت عصر می باشد که در این ساعات خدمات رادیولوژی بطور بی وقفه انجام می پذیرد.

 

محل استقرار واحد:

ساختمان شماره 2 مرکز بهداشت (کوچه ترابنده)، طبقه هم کف

 

شماره تماس:

شماره تماس مستقیم: 88777600

داخلی: 271 و 345

داخلی مسئول بخش: 272

 

نکات مهم قبل از مراجعه به بخش رادیولوژی

1-مراجعه کنندگان باید حتما بنا بر درخواست پزشک معالج (نسخه) مراجعه نمایند.

2- همراه داشتن مدارک پزشکی و مستندات قبلی به ویژه ماموگرافی الزامی است.

3-بیماران اورژانس، جهت انجام عکسبرداری و سونوگرافی در اولویت هستند.

4-زمان تعیین شده برای مراجعه کنندگان عزیز به دلیل وجود بیماران اورژانسی کاملا تقریبی است، لذا مراجعه کنندگان باید تا انجام سونوگرافی صبور باشند.

5-مراجعه کنندگان محترم، در صورت بارداری به دلیل خطرات ناشی از پرتو حتما باید کارشناسان را در جریان بارداری خود قرار دهند.

6-مراجعه کنندگانی که درخواست ماموگرافی دارند، باید براساس دستورات موجود در برگه راهنمای ماموگرافی که از منشی بخش دریافت می کنند، عمل نمایند.

7-همچنین مراجعه کنندگانی که درخواست رادیوگرافی کمر یا شکم دارند، باید براساس دستورات موجود در برگه راهنمای رادیوگرافی کمر یا شکم که از منشی بخش دریافت می کنند، عمل نمایند.

8-از افراد مراجعه کننده انتظار می رود در صورت عدم حضور در زمان تعیین شده، مراتب را به واحد نوبت دهی اطلاع دهند.