آشنایی با برخی بیماریها
 • قلب و عروق
 • مغز و اعصاب
 • جراحی اعصاب
 • غدد و هورمون
 • گوش، گلو و بینی
 • روانپزشکی
 • ریه
 • گوارش
 • خون و انکولوژی
 • روماتولوژی
 • ارتوپدی
 • کلیه و مجاری ادراری
 • پوست و مو
 • چشم و اپتومتری
 • زنان
 • نوزادان و اطفال
 • دهان و دندان
 • تغذیه و بیماری ها
 • طب مکمل و بیماری ها
 • طب سنتی و بیماری ها
 • هومیوپاتی و بیماری ها
آزمایشگاه

معرفی

آزمایشگاه صدا و سیما دارای بهترین و پیشرفته ترین تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی و دارای پرسنل با تجربه و ماهر در خدمت همکاران و پرسنل محترم سازمان صدا و سیما بوده و دارای بخش های مختلف از جمله پذیرش و جوابدهی، اتاق نمونه گیری مجزا برای خانم ها و آقایان، بیوشیمی، هماتولوژی، هورمون شناسی، ایمونولوژی، سرولوژی، میکروبشناسی، آنالیز ادرار و انگل شناسی می­باشد. این مرکز با ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی و با انجام اکثریت قریب به اتفاق آزمایش ها، رضایت خاطر پزشکان و بیماران محترم را فراهم نموده و با برنامه ریزی های کارشناسانه و با اختیار داشتن پرسنل متخصص کار خود را از سال 1367 شروع کرده است. این آزمایشگاه علاوه بر کنترل کیفی داخلی، طبق ضوابط اداره کلی آزمایشگاه سلامت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و استاندارهای بین المللی و به صورت دوره های سه ماهه توسط انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی که مجری طرح آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت می باشد، کلیه آزمایش ها از نظر دقت، صحت و کنترل کیفی مورد ارزیابی قرار می­گیرد. همچنین آزمایشگاه با استفاده از داشته های خود و آموزش های علمی به روز کادر فنی سعی در رشد و تعالی این مرکز دارد.

نام مسئول : مجید آقابابایی 

شماره تماس

85502182

85502173

 

ساعت پذیرش و نمونه گیری

آزمایشگاه مرکز روزهای شنبه تا چهارشنبه 7 صبح الی 11 ظهر و پنجشنبه ها از ساعت ۷ الی ۱۰ پذیرای مراجعان است. 

نکته1: تستها و آزمایشات هورمونی باتوجه ماهیت آنها میبایست فقط صبح‌ها نهایتا تا ۱۰صبح انجام گیرند.

نکته 2: پذیرش برای بیماران اورژانسی به صورت شبانه روزی انجام می شود.

 

ساعت جواب دهی

تحویل برگه های جواب آزمایش به مراجعه کنندگان از ساعت 8 صبح تا 18 بعد از ظهر می باشد.

 

محل استقرار واحد

ساختمان شماره 1 مرکز بهداشت صدا و سیما(کوچه نعمتی)- طبقه زیر همکف

 

تجهیزات و شرح وظایف و سطح خدمات

1- پذیرش و جواب دهی

2- انجام نمونه گیری مجزا برای خانم ها و آقایان شامل بیوشیمی، هماتولوژی، هورمون شناسی، ایمونولوژی، سرولوژی، تومور مارکر ها برای تشخیص سرطان و چک آپ دوره ای پرسنل ؛ میکروبشناسی، پارازیتولوژی؛ قارچ شناسی  (انجام تست های مربوط به تشخيص انگل ها و خون مخفی در مدفوع) می باشد.

تجهیزات مورد استفاده

- دستگاه هماتولوژی sysmex مدلkx-21  دستگاه آنالایزر تمام اتوماتیک هماتولوژی با  19 پارامتر جهت شمارش و اندازه گیری و تعیین دقیق پارامترهای خونی با رسم هیستوگرام برای PLT ، CBC و WBC

- دستگاه های هماتولوژی Sysmex  مدل XT-1800i: قابلیت اندازه گیری تمام اتوماتیک 26 پارامتری جهت شمارش،  اندازه گیری دقیق پارامترهای خونی همراه با استفاده از تکنولوژی flouresent flow cyometry برای انجام defferential کامل و شمارش دقیق گلبولهای سفید، استفاده از تکنولوژی Hydro Dynamic Focusing برای شمارش دقیق گلبولهای قرمز، پلاکت ها و اندازه گیری HCTو درصد blast سلول های سرطانی

- دستگاه اتو آنالیزر تمام اتوماتیک بیوشیمی مدل :BT 3000 این دستگاه با سرعت 330 تست در ساعت دارای سیستم شستشوی قوی باکوت های ثابت، صفحه نمایش قابل فرمانToch screen  با قابلیت ذخیره سازی 500 تست متفاوت، 80 مکان برای محلولها و 78 مکان برای نمونه های مورد آزمایش، کنترل ها و استانداردهای مختلف و جایگاه نمونه اورژانسی یا stat و بدون carry over.

- دستگاه آنالایزر تمام اتوماتیک بیوشیمی مدل SAPPHIRE قابلیت انجام تمام آزمایش های بیوشیمی (توربیدومتری،کالریمتریک) را دارا می باشد. این دستگاه با سرعت 400 تست در ساعت دارای یک پروپ جهت برداشت نمونه و دوپروپ جداگانه جهت برداشت محلولها و دو هم زن جداگانه می باشد. این دستگاه دارای سیستم فتومتریک پیشرفته Grating و دوازده طول موج و همچنین کاهش carry over با استفاده از تکنولوژی نانو می باشد.

- دستگاه الکترولیت مدل Easy lyte : این دستگاه برای اندازه گیری الکترولیتهای Na/k/li به صورت نیمه اتومات با دقت و صحت بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

- دستگاه الکترو فورز mini cap از شرکت jebia : این دستگاه با سیستم الکترو فوزیس کپیلاری کارمی کند و قابلیت انجام تست های HbA1CY الکتروفورز Hb ، پروتین های سرم، پروتین های ادارار و ایمونو تایپینگ را دارد.

- دستگاه micro plate reader این دستگاه برای انجام آزمایش های هورمونی به روش الایزا مورد استفاده قرار می گیرد.

- تکنیک computer aide sperm analysis: این تکنیک که به casa معروف است روش جدیدی برای آنالیز اسپرم  این دستگاه دارای دقت بسیار بالا و محاسبه کمی و دقیق پارامترهای مورد نظر است.

- دستگاه بیلیرو بین متر مدل B.105N از شرکت: ERMA این دستگاه جهت اندازه کمی بیلی رو بین در نوزادان با یکیا دو قطره خون مویرگی از پاشنه پا، نوک انگشت یالاله گوش نیاز دارد. این دستگاه از تکنولوژی جدید LED بعنوان منبع نور استفاده می کند. قابلیت حذف اتوماتیک نمونه های همولیز تامیزان 250mg/dl را دارد.

- دستگاه کوباس e-411  که اساس کار آن الکترو لمی کومینسانس می باشد  یکی از بهترین ؛ دقیق ترین  دستگاه  روز دنیا  با تاییده اروپا می باشد . با توجه به حساسیت خیلی بالای این دستگاه بسیاری از تست های هورمونی با آن قابل انجام است .

- دستگاه vidas نیز یک نوع از دستگاه های هورمون شناسی بوده است که اساس کار آن ایمنوفلورسانس بوده و دقت و حساست بالایی دارد و تمامی تومور مارکر ها و مارکر های قلبی و تست های هورمونی اورژانسی  با ان قابل انجام است .

  

راهنمای انجام آزمایش های روتین تشخیص پزشکی

پیشگفتار:

همه آزمایش ها نیاز به آمادگی قبلی ندارند اما انجام بیشترآزمایش ها نیازمند رعایت نکاتی است که اگر به خوبی مراعات گردند موجب رسیدن به نتایج درست آزمایشگاهی می شوند. شاید پرسشی که بیش از دیگر سؤالات از سوی بیماران مطرح می شود مسئله ناشتایی است. بدیهی است که شما باید معنای دقیق ناشتا بودن را بدانید.

 

منظور از ناشتایی

● نباید طی 12 ساعت پیش از انجام آزمایش غذا بخورید.

● نباید طی 12 ساعت پیش ازآزمایش ٬مایعات بنوشید(خوردن آب طبق رژیم عادتی هر شخص اشکالی ندارد).

● نباید طی 12 ساعت قبل از آزمایش آدامس بجویید.

● نباید از شکلات های مختلف٬ ترکیبات نعناع دار٬ شربت های سینه یا قرص های نرم کننده گلو استفاده نمائید.

بهترین زمان انجام آزمایشات تیروئیدی و نیز سایر آزمایشات هورمونی ساعت 7 تا 9 صبح است در غیر این صورت جواب آزمایش از نظر علمی صحیح نیست.

 

پس اگر آزمایشی که پزشک شما درخواست نموده نیاز به ناشتایی دارد٬ شما:

● می توانید درطول 12 ساعت پیش ازانجام آزمایش آب بنوشید.

● باید داروهایی را که پزشک اجازه قطع مصرف آنها را صادر نکرده٬ مثل گذشته مصرف نمائید(اما آزمایشگاه راازمصرف آنها آگاه کنید).

● می توانید طی 12 ساعت پیش ازآزمایش دندان هایتان را مسواک کنید.

 

نکته مهم دیکر آگاه بودن آزمایشگاه ازسوابق دارویی و بیماری شماست؛ در صورتی که بیماری خاصی دارید یا داروی بخصوصی مصرف می کنید حتماً آزمایشگاه را مطلع سازید.

 

نمونه های آزمایشگاهی

ارائه نمونه درست به آزمایشگاه بسیارمهم است؛ به همین خاطر به دستورالعمل ها و آمادگی های لازم برای انجام آزمایش های مهم و رایج در آزمایشگاه ها می پردازیم.

 

دستورالعمل قند 2 ساعت پس ازصبحانه(2hpp)

● شب قبل از آزمایش حداقل 8 ساعت ناشتا باشید و در طی ناشتایی از خوردن چای و قهوه پرهیز نمائید.

● پس از اینکه نمونه خون ناشتا از شما گرفته شد٬ صبحانه معمولی که هر روز می خورید را میل کنید.

● وقتی اولین لقمه صبحانه را خوردید ساعت را یادداشت کنید. نمونه گیری دقیقاً 2 ساعت پس از ساعت مذکور انجام می پذیرد.

● حتی الامکان صبحانه را در آزمایشگاه صرف نموده و تا زمان انجام آزمایش در آزمایشگاه منتظر بمانید.

● قبل از انجام آزمایش (درطی مدت ناشتایی شب قبل) و در حین 2 ساعت بعد سیگار نکشید.

● در طول آزمایش (درطی 2 ساعت) از ورزش و پیاده روی خودداری نمائید.

● آزمایش را حتماً قبل ازساعت 10 صبح شروع کنید و از انجام آن درساعت های دیرتر اجتناب کنید.

● در طی این دو ساعت از خوردن هر نوع خوردنی و آشامیدنی (آب در حد متعارف اشکالی ندارد) خودداری نمائید.

● آزمایش قند ناشتا، 2 ساعت پس ازغذا را در یک روز انجام دهید.

 

دستورالعمل آزمایش 2 ساعته تحمل قند خون 2hOGTT

● شب قبل از آزمایش حداقل 8 ساعت ناشتا باشید.

● ابتدا یک نمونه خون جهت تعیین قند خون ناشتا از شما گرفته شده و سپس به ازای هر کیلوگرم وزن بدن 1/75 گرم (حداکثر75 گرم) قند به شما داده می شود تامیل کنید.

● توجه داشته باشید که نباید هیچ ماده ای برای بهتر شدن طعم محلول قند به آن اضافه کنید. فقط می توان مقداری آبلیمو به آن اضافه نمود تا طعم آن قابل تحمل باشد. محلول قندی تهیه شده را در طی مدت 5 دقیقه به آرامی بنوشید.

● دقیقاً 2 ساعت پس از شروع مصرف محلول قند٬ نمونه خون از شما گرفته می شود.

● مواردی که در 5 بند آخر دستورالعمل قند خون 2 ساعت پس از صبحانه آمده است را در این مورد نیز رعایت فرمائید.

 

انجام تست چالشی گلوکز(GCT)

این آزمایش یک مرحله ای است برای تشخیص زود هنگام دیابت حاملگی به تمامی مادران باردار در هفته 24 تا 28 حاملگی توصیه می شود.

● انجام این آزمایش نیاز به ناشتا بودن ندارد.

● 50 گرم گلوکز خوراکی (یا براساس دستور پزشک) به خانم باردار داده می شود.

● دقیقاً یک ساعت پس از شروع مصرف محلول قند نمونه خون از بیمار گرفته شده و میزان قند اندازه گیری شده به عنوان GCT گزارش می شود.

 

دستورالعمل جمع آوری ادرار تمیز برای کشت و آزمایش کامل ادرار

نمونه ادرار برای تشخیص انواع عفونت های دستگاه ادراری و اثبات وجود برخی ازمواد و سلول ها از جمله قند ٬پروتئین٬ خون٬ گلبول های سفید و گلبول های قرمز تحت بررسی قرار گرفته و در صورت لزوم کشت داده می شود. توجه داشته باشید که؛ بهترین نمونه برای تشخیص عفونت های ادراری نخستین نمونه ادرار صبحگاهی است. اگر نمونه ادرار در زمان جمع آوری آلوده شود نتایج آزمایش ادرار و کشت آن خصوصاً از نظر تشخیص عفونت ها دچار اشکال خواهد شد٬ لذا باید نکات زیر را رعایت نمود:

 

ویژه بانوان

● پیش از انجام آزمایش از نوشیدن مقادیر زیاد آب و سایر مایعات اجتناب نمائید.

● دست های خود را کاملاً با آب و صابون شسته و به خوبی با دستمال کاغذی خشک کنید.

● درب ظرف ادرار را با احتیاط باز کنید؛ بدون آن که دست شما با سطح داخلی ظرف یا درب آن تماس پیدا کند.

● با یک دست٬ چین های پوستی دستگاه تناسلی را ازهم باز کرده و با دستمال یکبار مصرف اطراف مقعد و پیشاب راه را از جلو به عقب تمیز کنید. این کار را دو بار و هر بار با یک دستمال جدید تکرار کنید.

● پس از اینکه جریان ادرار شروع شد٬ قسمت اولیه ادرار(چند قطره اول) را دور ریخته و بقیه ادرار را با حجم 30 میلی لیتر(حداقل نصف ظرف) جمع کنید. توجه داشته باشید که ظرف مذکور به هیچ عنوان با پوست اطراف ناحیه تناسلی تماس پیدا نکند.

● درب ظرف نمونه را بسته و آن را به آزمایشگاه تحویل دهید.

 

ویژه آقایان

● پیش از انجام آزمایش از نوشیدن بیش از حد مایعات اجتناب نمائید.

● دست های خود را کاملاً با آب و صابون شسته و به خوبی با دستمال کاغذی خشک کنید.

● درب ظرف ادرار را با احتیاط باز کنید؛ بدون آن که دست های شما با سطح داخلی ظرف یا درب آن تماس پیدا کند.

● سر آلت را با دستمال مرطوب یکبار مصرف دو بار و هر بار با استفاده از یک دستمال جدید تمیز کنید.

● مراقب باشید که سر آلت به سطح داخلی ظرف نخورد.

● مقدار کمی از قسمت اول ادرار(چند قطره اول) را به داخل توالت تخلیه کرده و حدود 30 میلی لیتر(نصف ظرف نمونه) از آن را جمع کنید.

● درب ظرف رابسته و آن را تحویل آزمایشگاه دهید.

 

مراجعه کننده گرامی:

همیشه بهتر است نمونه ادرار در آزمایشگاه تهیه شود اما در صورتی که نمونه ادرار در منزل تهیه می شود:

● حتماً پس از جمع آوری ادرار باید آن را در طبقه پائین درب یخچال بگذارید.

● نمونه ادرار را تقریباً تا 12 ساعت پس از جمع آوری می توان در یخچال نگهداری نمود.

● در زمان انتقال نمونه ادرار به آزمایشگاه آن را در کنار یخ قرار دهید.

 

دستورالعمل جمع آوری ادرار 24 ساعته

نمونه ادرار24 ساعته برای تشخیص بسیاری از بیماری ها مخصوصاً بیماری های کلیوی مورد استفاده قرارمی گیرد. نمونه باید دقیقاً طی 24 ساعت جمع آوری شود. به همین منظور گالن هایی از سوی آزمایشگاه در اختیار شما قرار می گیرد که برخی از آنها حاوی مواد نگهدارنده مایع یا جامد است. نکته مهم این است که شما نباید تحت هیچ شرایطی این مواد را خالی کرده یا آنها را بو کنید. برای جمع آوری ادرار 24 ساعته هیچگاه از ظرفی غیر از ظرف هایی که آزمایشگاه در اختیار شما قرار می دهد استفاده نکنید.

 

ضمناً رعایت موارد ذیل ضروری است:

● در ابتدای جمع آوری نمونه٬ دفع ادرار را انجام داده و آن را دور بریزید. زمان را دقیقاً یادداشت کنید (مثلاً ساعت 7 صبح).

● به مدت یک شبانه روز(24ساعت) یعنی تا ساعت 7 صبح فردا تمامی نوبت های دفع ادرار را در ظرف مخصوص جمع آوری کنید.

● در طول جمع آوری ادرار٬ باید ظرف جمع آوری دور از دسترس کودکان و در جای خنک (ترجیحاً در یخچال) نگهداری شده و بلافاصله پس از اتمام کار به آزمایشگاه تحویل داده شود.

● آخرین نوبت دفع ادرار باید راس همان ساعتی که جمع آوری ادرار شروع شده بود٬ انجام و نمونه درظرف مخصوص ریخته شود.

 

دستورالعمل جمع آوری نمونه مدفوع

رایج ترین کاربرد آزمایش مدفوع تشخیص انواع مختلف انگل های بیماری زا در روده است. افرادی که تحت آزمایش مدفوع قرار می گیرند٬ باید برای مدت 7 تا 10 روز پیش ازانجام این آزمایش از درمان با روغن کرچک یا روغن های معدنی٬ بیسموت٬ منیزیوم٬ ترکیبات ضداسهال٬ تنقیه با باریوم و مصرف آنتی بیوتیک ها خودداری نمایند. بهتر است این آزمایش در سه نوبت انجام شود. نمونه مدفوع باید مستقیماً در ظرفی که ازطرف آزمایشگاه در اختیار بیمار قرار می گیرد جمع آوری شود. اگر بیمار بستری است، نمونه را در یک ظرف خشک جمع آوری نموده و سپس با استفاده از چوب مخصوص (ابسلانگ) نمونه را به ظرف برچسب دارمنتقل نمائید. نمونه مدفوع نباید با ادرار یا آب آلوده شود زیرا ادرار می تواند برخی از انگل های فعال را از بین ببرد. بیماران باید نمونه جمع آوری شده را خصوصاً در موارد مشکوک به اسهال خونی بلافاصله به آزمایشگاه تحویل دهند. اگرانجام آزمایش حداکثر تا 30 دقیقه پس از جمع آوری نمونه امکان پذیر نباشد٬ لازم است تا نمونه در یخچال قرار داده شود.

 

آزمایش بررسی خون مخفی در مدفوع

گاهی اوقات خونریزی های مختصری در بخش های مختلف دستگاه گوارش اتفاق می افتد که به علت کم بودن با چشم دیده نمی شود٬ بنابراین باید با روش های آزمایشگاهی تشخیص داده شود. بهتر است این آزمایش در 3 نوبت انجام شود.

 

برای انجام این آزمایش باید نکات زیر را رعایت نمائید:

● 48-72 ساعت پیش از آزمایش و در طی دوره جمع آوری نمونه مدفوع از خوردن گوشت قرمز٬ گوشت سفید (مرغ و ماکیان)٬ ماهی٬ شلغم و تربچه خودداری کنید.

● مصرف قرص های آهن و فرفولیک٬ کپسول هماتینیک و ففول٬ ایندومتاسین٬ کلشسین٬ آسپرین٬ بروفن٬ کورتون ها و ویتامین C باید 48 ساعت پیش از انجام آزمایش قطع شود. در صورت داشتن سابقه خونریزی از لثه 48 ساعت پیش از انجام آزمایش از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان اجتناب نمائید.

● نمونه باید سریعاً به آزمایشگاه تحویل داده شود.

● نمونه مدفوع نباید با ادرار یا سایر مواد آلوده شود.

 

دستورالعمل جمع آوری نمونه مایع منی

آزمایش بر روی مایع منی به منظور تشخیص علت نازایی در مردان مورد استفاده قرارمی گیرد.

● نمونه باید ترجیحاً در آزمایشگاه تهیه شود٬ درغیر این صورت باید آن را در مدت کمتر از نیم تا یک ساعت به آزمایشگاه تحویل داد. در هنگام تحویل نمونه به آزمایشگاه زمان دقیق جمع آوری آن را به مسئول پذیرش اعلام نمائید.

● نمونه باید پس از3 تا5  روز پرهیز از نزدیکی یا انزال تهیه شود و نمونه هایی که پیش از دو روز یا پس از هفت روز از آخرین نزدیکی جمع آوری می شود برای انجام آزمایش مناسب نیست.

● وجود تب درخلال 3 روز پیش از انجام آزمایش٬ نتیجه را تحت تاثیر قرارمی دهد. بهترین نمونه منی نمونه ای است که از طریق تحریک مصنوعی تهیه شده و در ظرف مخصوصی که از طرف آزمایشگاه در اختیار شما قرار داده شده٬ جمع آوری می گردد.

● نمونه جمع آوری شده توسط کاندوم برای آزمایش مناسب نیست.

● باید دقت شود که تمام نمونه منی در ظرف مخصوص ریخته شود زیرا در غیر این صورت باعث به دست آمدن نتیجه غیر واقعی خواهد شد.

● قبل از ریختن نمونه به داخل ظرف بهتر است با در دست گرفتن ظرف٬ دمای آن را به حدود 37 درجه سانتی گراد (درجه حرارت بدن) برسانید.

● از قرار دادن نمونه در حرارت های کمتر 30-37 درجه و بالاتر از 40 درجه سانتی گراد خودداری نموده و سعی کنید تا زمان تحویل نمونه به آزمایشگاه آن را در دمای نزدیک به حرارت بدن (37 درجه سانتی گراد) نگهداری کنید.

 

آزمایش مایع منی بعد از بستن لوله ها در مردان (وازوکتومی)

 انجام آزمایش منی در این افراد مانند آزمایش معمولی منی است با این تفاوت که:

● این آزمایش باید حداقل دو ماه پس از بستن لوله ها انجام شود.

● در طی 24 ساعت پیش از انجام آزمایش نباید نزدیکی صورت پذیرد یا مایع منی به هر علت دفع شود.

● نمونه مایع منی که از زمان جمع آوری آن بیش از نیم تا یک ساعت گذشته باشد٬ فاقد ارزش تشخیصی است.

● درصورتی که نمونه درخارج آزمایشگاه تهیه شده است٬ باید هر چه سریعتر به آزمایشگاه منتقل شود.

 

آمادگی های لازم جهت آزمایش شناخت زودرس سرطان دهانه رحم

نام دیگر آن آزمایش پاپ اسمیر است. این آزمایش به منظور شناخت زودرس سرطان دهانه رحم آنجام می شود و به علاوه در زمان انجام آن می توان به التهاب دهانه رحم و عفونت های آن نیز پی برد. رعایت چند نکته پیش از انجام این آزمایش ضروری است:

● از 72 ساعت قبل ازانجام آزمایش٬ از دوش واژینال (شستشوی داخل واژن با آب یا مواد ضد عفونی کننده) پرهیز نمائید.

● از نمونه برداری در زمان قاعدگی ٬ خونریزی فعال یا دوره های التهابی اجتناب کنید.

 

آزمایش PSA جهت افتراق توده های خوش خیم و بدخیم پروستات

انجام این آزمایش از اواسط دهه چهارم زندگی در آقایان توصیه می شود(بطورمنظم وحداقل سالی یکبار).

● درصورتی که اخیراً معاینه پروستات شده اید آزمایش را حداقل یک هفته به تعویق بیندازید.

● حداقل باید 48 ساعت از آخرین انزال (مقاربت یا دفع منی به هر نحو) گذشته باشد.

● در صورتی که اخیراً از پروستات سونوگرافی کرده اید جواب آن را به مسئول آزمایشگاه نشان دهید.

 

آزمایش هورمون های تیروئید

●هر چند انجام آزمایش هورمون های تیروئید نیاز به رعایت محدودیت مصرف غذا و مایعات ندارد اما به علت اثری که افزایش چربی های خون بر نتایج آزمایش های تیروئید دارند٬ حداقل 3 ساعت قبل ازآزمایش٬ غذا نخورید. در صورت مصرف دارو حتماً با پزشک مربوطه در مورد قطع یا ادامه مصرف آنها گفتگو نمائید و آزمایشگاه را از این موضوع مطلع سازید.

بهترین زمان انجام آزمایشات تیروئیدی و نیز سایر آزمایشات هورمونی ساعت 7 تا 9 صبح است در غیر این صورت جواب آزمایش از نظر علمی صحیح نیست.

 

آزمایش ACTH

● شب قبل از آزمایش با یک الگوی خواب طبیعی بخوابید و از نیمه شب ناشتا باشید.

● باید یک رژیم غذایی که از کربوهیدرات کمی برخوردار باشد به مدت 48 ساعت قبل از آزمایش مصرف شود.

● به مدت 12 ساعت قبل از آزمایش از استرس و هیجان پرهیز نمائید.

● اگردارای تب٬ قند خون پایین٬ خونریزی ماهیانه و حاملگی هستید یا داروهای خاصی استفاده می کنید به آزمایشگاه اطلاع دهید.

 

آزمایش پرولاکتین

پرولاکتین از بخش هیپوفیز مغز ترشح می شود. این هورمون در طی دوره حاملگی و شیردهی 10 تا 20 برابر افزایش می یابد. انجام این آزمایش در اختلالات هورمونی از جمله به هم خوردن نظم عادت ماهیانه در خانم ها و نیز بیماران مشکوک به تومور هیپوفیز کمک کننده است. بیماران باید نکات زیر را پیش از انجام این آزمایش رعایت کنند.

● باید حداقل 2 و حداکثر 3 ساعت بعد از بیدار شدن از خواب خون بدهند. نمونه هایی که زودتر از این زمان تهیه شوند افزایش ناشی از خواب را نشان خواهند داد.

● شب قبل از آزمایش٬ لباس گشاد و راحت بپوشند واز پوشیدن لباس های تنگ خصوصاً در ناحیه سینه و پستان ها اجتناب نمائید.

● معاینه و نیز تحریک پستان ها طی 24 ساعت قبل موجب اشتباه در نتیجه آزمایش می شود.

● بیماران باید از نزدیکی و تماس جنسی در شب قبل خودداری کنند.

● طی 12 ساعت قبل از انجام آزمایش از ورزش و فعالیت های شدید بدنی خودداری نموده و مصرف قرص های ضد بارداری٬ کلرو پرومازین و متیل دوپا را پس از مشورت با پزشک معالج قطع نمایند.

● استرس در زمان انجام آزمایش خصوصاً در طی 30 دقیقه پیش از آن موجب نتایج اشتباه می شود٬ لذا بیماران باید استرس خود را در زمان آزمایش به حداقل برسانند.

بهترین زمان انجام آزمایشات هورمونی ساعت 7 تا 9 صبح است در غیر این صورت جواب آزمایش از نظر علمی صحیح نیست.

 

آزمون های غربالگری بیماری های متابولیک درنوزادان

خوشبختانه امروزه می توان با گرفتن مقدار کمی خون از نوزاد از وجود چند اختلال متابولیک مهم مطلع شد و پیش از اینکه این اختلالات موجب صدمه به نوزاد شود٬ آن ها را بطور کامل درمان نمود. مهمترین این اختلالات بیماری های تیروئید است.

● توجه داشته باشید که ظاهر سالم نوزاد خصوصاً در روزهای اول تولد این اختلالات را رد نمی کند. در حال حاضر انجام تست های تیروئید٬ فاویسم و بیماری فنیل کتونوری در کشورالزامی است.

 

آزمایش کلسترول

● حداقل یک هفته قبل از آزمایش باید از یک رژیم غذایی حاوی مقدار متعادلی از کلسترول استفاده نمائید.

● نباید 24 ساعت قبل از آزمایش الکل مصرف کنید.

● 14-12 ساعت قبل از آزمایش از خوردن غذا و مایعات(بجز آب) پرهیز کنید.

● اگر داروی خاصی استفاده می کنید آزمایشگاه را مطلع نمائید.

 

آزمایش تری گلیسرید

● برای انجام این آزمایش حداقل 12 ساعت ناشتا باشید.

● 24 ساعت قبل از آزمایش نباید الکل مصرف کنید.

● اگر داروی خاصی استفاده می کنید٬ آزمایشگاه را مطلع کنید.

● عدم توجه به رژیم غذایی مناسب طی 2 هفته قبل از آزمایش بر نتایج اثر می گذارد. همچنین از 3 روز قبل از انجام نمونه گیری از مصرف زیاد کربوهیدرات خودداری کنید.

 

چندنکته مهم:

● آزمایش قند خون ناشتا را پس از 8 ساعت ناشتایی انجام دهید.(توجه داشته باشید که این مدت ناشتایی باید در طی شب باشد).

● برای انجام آزمایش نیتروژن اوره خون(BUN)٬ 4-8 ساعت ناشتایی کافی است؛ بعلاوه بیمار باید حداقل در طی 2-3 روز پیش از انجام آزمایش از مصرف غذاهای حاوی گوشت زیاد خودداری نماید. انجام این آزمایش درکنار آزمایش کراتینین اطلاعات دقیق تری از نحوه عملکرد کلیه ها در اختیار پزشک معالج قرار خواهد داد.

● انجام آزمایش اسید اوریک نیاز به حداقل 8 ساعت ناشتایی دارد.

● آزمون تعیین عیار پادتن ضد میکروب هلیکو باکتر پیلوری که یکی ازعوامل مهم ورم و زخم های معده است، نیاز به آمادگی خاصی ندارد اما بهتر است که بیمار شب قبل غذای چرب مصرف نکند زیرا افزایش چربی خون می تواند نتیجه این آزمایش را مخدوش نماید.