آشنایی با برخی بیماریها
 • قلب و عروق
 • مغز و اعصاب
 • جراحی اعصاب
 • غدد و هورمون
 • گوش، گلو و بینی
 • روانپزشکی
 • ریه
 • گوارش
 • خون و انکولوژی
 • روماتولوژی
 • ارتوپدی
 • کلیه و مجاری ادراری
 • پوست و مو
 • چشم و اپتومتری
 • زنان
 • نوزادان و اطفال
 • دهان و دندان
 • تغذیه و بیماری ها
 • طب مکمل و بیماری ها
 • طب سنتی و بیماری ها
 • هومیوپاتی و بیماری ها
سال 98

 

اقدامات انجام شده در سال 1398

 

1. طرح رایگان غربالگری و تشخیص زودرس سرطان کولورکتال (سرطان روده بزرگ) و کبد چرب

توضیحات: پس از اجراء موفق طرح غربالگری بیماریهای غیرواگیر شایع برای 14500 نفر از کارکنان سازمان در تهران و 14 مرکز سیمای استانی و پایش سلامت این عزیزان از نظر دیابت نوع دو، فشارخون بالا، بیماریهای قلب و عروق، چاقی و اضافه وزن، سرطان سینه در بانوان و سرطان پروستات در آقایان، طرح غربالگری و تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ و کبد چرب برای جامعه هدف 10000 نفری شاغلین و بازنشستگان سازمان طراحی و در حال اجراست.

این طرح با همکاری مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای کارکنان سازمان برای اعضای محترم کانون بازنشستگان سازمان و نیز برای همکاران ارجمند بازنشسته مراجعه کننده به مرکز بهداشت و درمان در مرکز در حال انجام است.

سرطان روده بزرگ (کولون) و راست روده (رکتوم) را در مجموع سرطان «کولورکتال» می گویند. رکتوم انتهایی ترین قسمت روده و مستعد ترین ناحیه بروز سرطان است. بعضی از جهش ها باعث سرطانی شدن سلول ها و در ناحیه رکتوم و روده منجر به سرطان کولورکتال می شود. طبق آمار سرطان کولورکتال اولین سرطان قابل تشخیص و درمان،  دومین سرطان شایع و سومین عامل مرگ ناشی از سرطان در ایران است. با اجراء این طرح امید می رود علاوه بر تشخیص به موقع سرطان روده بزرگ و کبد چرب صرفه جویی بسیار زیادی در هزینه های بستری رادیوتراپی و شیمی درمانی بیماران در 5 ساله آینده ایجاد شود و بار بیماری مذکور در بین کارکنان سازمان کاهش یابد.

در ابتدا این طرح با همکاری کانون بازنشستگان سازمان برای 149 نفر از بازنشستگان ارجمند سازمان برگزار گردید و بعد از آن در مرکز بهداشت و درمان برای بازنشستگان گرامی که به کلینیک ها و درمانگاههای تخصصی مرکز مراجعه داشته اند در حال انجام می باشد. تاکنون 464 نفر زن و 729 مرد جمعاً تعداد 1193 نفر در این طرح شرکت کرده اند.

 

2. ادامه طرح طرح غربالگری سرطان های شایع در زنان

توضیحات: سرطان سینه و سرویکس (دهانه رحم) مهم­ترین علت مرگ زنان ناشی از سرطان در کشورهای درحال توسعه به شمار می­رود و در بیشتر موارد متأسفانه در مراحل بسیار پیشرفته این بیماری تشخیص داده می­شود. در این طرح بیشتر بیماران در همان مراحل اولیه تشخیص داده می­شوند و با درمان به موقع بیماران از مرگ­ومیر آنان تا حدود زیادی جلوگیری می­شود و در هزینه های درمان این بیماری صرفه جوئی خواهد شد.

این طرح برای بانوان شاغل در معاونت سیاسی، شبکه خبر، معاونت فضای مجازی، اداره کل روابط عمومی و شرکت تکتا  برگزار شده است.

 

3. ارائه خدمات درمانی دندانپزشکی به کارکنان قراردادی و پیمانی تحت بیمه تأمین اجتماعی که از بیمه تکمیلی پارسیان برخوردارند

توضیحات: حسب دستور معاون محترم منابع مالی و سرمایه انسانی جناب آقای مهندس شهریاری در راستای برقراری عدالت در سلامت و رفع احساس تبعیض در بین کارکنان سازمان ارائه خدمات دندانپزشکی این مرکز به کارکنان پیمانی و قراردادی سازمان تابع بیمه تامین اجتماعی که از بیمه تکمیلی پارسیان برخوردارند شیفت های عصر و شب بخش دندانپزشکی که از اسفندماه 1397 از ساعت 17 الی 23 برای این منظور برقرار شده بود نیز ادامه دارد.

ضمناً در نه ماهه سالجاری حدود 1500 نفر به این بخش مراجعه و پذیرش شده اند.

 

4. راه اندازی بخش اورتودنسی دندانپزشکی برای کارکنان سازمان

توضیحات: انجام اورتودنسی با هزینه نسبتاً پائین تر از مراکز دندانپزشکی خارج از مرکز و کیفیت بهتر و نیز رضایتمندی بیشتر با رعایت تمامی قوانین و مقررات مالی مربوط به خدمات بهداشت و درمان از تیرماه سالجاری آغاز شده و تعداد 285 نفر تاکنون ویزیت شده اند که 126 نفر در مراحل دوم درمان اورتودنسی می باشند.

اورتودنسی یکی از پرهزینه ترین خدمات دندانپزشکی است که بی توجهی به آن بخاطر مسائل و مشکلات مالی ناهنجاریهای فک و صورت و اختلالات گفتاری برای فرزندان کارکنان ایجاد نماید.

 

5. اصلاح و ابلاغ تعرفه های دندانپزشکی برای تمامی مراکز استان

توضیحات: بدلیل پائین بودن تعرفه های دندانپزشکی مرکز استانی در مقایسه با تعرفه های بیمه های دیگر از جمله ایران، سپاه و تمامی بانک ها و عدم تمایل بخش های خصوصی و درمانگاه های دولتی و نیمه دولتی تهران و مراکز برای انعقاد قرارداد با سازمان و همچنین با توجه به ضرورت رفع تبعیض بین کارکنان و همکاران شاغل در مراکز صداوسیمای استانی و شهرستانهای کم برخوردار از خدمات بیمه ای دندانپزشکی این طرح که مورد تائید معاون محترم منابع مالی و سرمایه انسانی جناب آقای مهندس شهریاری نیز قرار گرفت در خرداد ماه امسال به مراکز استانی ابلاغ شد.

اصلاح تعرفه های دندانپزشکی پس از ساعتها کار کارشناسی و بحث در جلسات شورای اسناد و قراردادها اقدام بسیار ارزشمند در جهت بهره مندی مطلوب همکاران استانی از خدمات دندانپزشکی بود که مکرراً در جلسات مختلف استانی از میزان این تعرفه ها شکایت می کردند.

 

6. خرید، نصب و راه اندازی 5 دستگاه یونیت دندانپزشکی

توضیحات: بعلت استهلاک بالا و نیز گذشت زمان استاندارد استفاده بیش از ده سال از این یونیت ها، هزینه های تعمیر و نگهداری سالانه آنها به مراتب از خرید دستگاه جدید بسیار بالاتر بوده و به هیچ وجه استفاده از این یونیت ها مقرون به صرفه نبود. ضمن اینکه اشکالات فنی و نواقص الکتریکی این دستگاه ها در حین کار موجب اعتراض بیماران و دندانپزشکان مرکز قرار می گرفت که با همکاری ادارات کل امور کالا و ذیحسابی سازمان 5 دستگاه یونیت برای این مرکز خریداری، نصب و راه اندازی شد.

 

7. ادامه طرح معاینات ادواری کارکنان سازمان

توضیحات: انجام معاینات دوره ای شغلی یکی از الزامات نظام مراقبت سلامت شغلی است که براساس ماده 92 قانون کار، انجام آن بصورت حداقل سالی یکبار برای کلیه شاغلین تحت پوشش قانون کار الزامی است. در یک برنامه سلامت شغلی، با شناخت و آگاهی کامل از محیط کار، خطرات و عوامل زیان آور در محیط کار و تأثیر این عوامل بر سلامت شاغلین، معاینات دوره ای شغلی با هدف تشخیص، درمان و بازتوانی به موقع بیماریها و آسیبهای ناشی از کار انجام می شود.

این طرح در نه ماه گذشته برای تمامی کارکنان معاونت ها و واحدهای سازمان به شرح ذیل برگزار شده است:

اداره کل نگهداری و تأسیسات، ترابری کل، دوبلاژ، اداره کل فنی پخش، اداره کل آرشیو لابراتوار فیلم، اداره کل ماهواره، اداره کل فرستنده های رادیویی و تلویزیونی، ذیحسابی و اداره کل امور مالی، معاونت سیاسی، شبکه خبر اداره کل خبرگزاری، اداره کل اخبار داخلی، اداره کل اخبار خارجی، دانشگاه صداوسیما، مرکز سیما فیلم، شبکه شما، معاونت فضای مجازی، مرکز صیانت و حفاظت از رسانه ملی، اداره کل پشتیبانی و خدمات اداری، معاونت صدا، مرکز نظارت و ارزیابی و شبکه ورزش انجام پذیرفته است.

 

8. آموزش و توانمندسازی همیاران سلامت سازمان

توضیحات:نیروهای مولد یک سازمان یا یک کشور، اگر از سلامت جسمانی، روحانی و معنوی برخوردار نباشند، قطعاً بهره ­وری نیز نخواهند داشت، بنابراین برای اینکه سازمانی بانشاط، خلاق، پویا و با بهره وری بالا داشته باشیم باید به موضوع سلامت توجه ویژه ­ای باید شود. با کمک همیاران سلامت به بهبود سلامت همکاران کمک می کنیم.

در حال حاضر حدود 200 نفر همیار سلامت از بین واحدهای سازمان جذب، سازماندهی و در کلاس های امداد و نجات و احیاء در مواقع بحران را آموزش دیده اند.

با اجراء این طرح عملاً ستاد مدیریت بحران سازمان دارای یک واحد آموزش دیده امداد و نجات بوده که در مواقع اضطراری و بحران می توانند به همکاران خود کمک نمایند.

 

9. ادامه طرح ارتقاء سلامت روان

توضیحات: این طرح با هدف پایش و ارزیابی سلامت روان همکاران ، کاهش تنش های روحی و استرس­های شغلی و افزایش مهارتها و توانمندیهای فردی در مقابله با استرس­های محیطی، اجتماعی و خانوادگی و تبیین و ترویج سبک زندگی ایرانی – اسلامی با انجام مشاوره های تخصصی در سطح سازمان انجام می شود.

این طرح تاکنون در اداره کل روابط عمومی، اداره کل امور بین الملل، مرکز نظارت و ارزیابی، معاونت فضای مجازی و تلویزیون تعاملی و معاونت سیما برگزار شده است.

 

10. حذف پرونده های کاغذی و ایجاد پرونده های الکترونیکی برای مراجعین به کلینیک های تخصصی

توضیحات: پس از اجراء موفق طرح الکترونیکی کردن 45 هزار فقره پرونده های دندانپزشکی و حذف تمامی پرونده های کاغذی از تیرماه سالجاری تمامی کلینیک تخصصی این مرکز از قبیل گوارش، خون، غدد، آلرژی، روماتولوژی، عفونی، داخلی، ریه، طب درد، اسپرومتری، نوار مغز، روانشناسی، روانپزشکی، نفرولوژی، ارولوژی، جراحی عمومی، پوست و مو، تغذیه، جراحی مغز و اعصاب، داخلی مغز و اعصاب و نوار عصب و عضله، چشم پزشکی، قلب و عروق، اروتپدی، زنان و زایمان و اطفال در هنگام مراجعه بیمار به پزشک پرونده درمانی بیمار بصورت الکترونیکی قابل مشاهده می باشد.

تاکنون 20 هزار پرونده درمانی در سیستم الکترونیکی بارگذاری شده است.

 

11. جذب پزشکان فوق تخصص برای درمانگاه های تخصصی مرکز

توضیحات: از ابتدای سالجاری حدود 17 پزشک متخصص و فوق تخصص که از اعضای هیأت علمی دانشگاه های علوم پزشکی می باشند برای کلینیک های ارتوپدی، اطفال، مغز و اعصاب، پوست، چشم پزشکی، ریه، روانشناسی اطفال، کولورکتال، جراحی عمومی جذب این مرکز شده اند.

 

12. انعقاد قرارداد با چندین مرکز درمانی

توضیحات: در سال 1398 با تلاش های فراوان و رایزنی های اعضای شورای قراردادهای مرکز با بیمارستانهای پیامبران (صادقیه) ، فرهیختگان (پونک)، محب مهر (ونک) و مدیکو (توانیر) ، بیمارستان دندانپزشکی شهید شکری (ملاصدرا)، درمانگاه دندانپزشکی امام خمینی (فلسطین)، داروخانه دکتر تقی پور، داروخانه دکتر علی نژاد (سردار جنگل) و مرکز پزشکی هسته ای یاس (ستارخان) قرارداد همکاری منعقد شده است.

 

13. افزایش دیماند برق ساختمان شماره 2 مرکز:

توضیحات: از آنجاکه دیماند برق ساختمان شماره دو 90 کیلووات بود و در تمامی ماهها باعث اخطاریه های مکرر از سوی اداره برق و افزایش هزینه های قبوض مصرفی برق می شد و نیز بدلیل ایجاد نویز در دستگاههای و تجهیزات پزشکی می بایست تعدادی از این تجهیزات از مدار خارج و یا برق ساختمان در ساعاتی از روز قطع می شد، با همکاری و مساعدت اداره کل محترم ساختمان و تأسیسات، افزایش دیماند برق به 150 کیلو وات انجام و با اجرای این طرح تمامی مشکلات برقی ساختمان شماره 2 مرتفع گردید.

 

14. اجرای طرح پایش سلامت مدیران

توضیحات: از آنجاکه مدیران کل و مدیران محترم بدلیل مشغله کاری و جلسات متعدد از مراجعه به مرکز بهداشت و درمان در ساعات کاری محروم می باشند این مرکز با دعوت از این عزیزان در روزهای جمعه نسبت به پایش سلامت و معاینات بالینی این عزیزان اقدام می نماید.

این طرح از ابتدای مهرماه سالجاری اجراء و تاکنون مدیران محترم معاونت های سیاسی و برون مرزی، سیما، امور استانها، منابع مالی و سرمایه انسانی در این طرح شرکت کرده اند.

 

15. اجرای غربالگری شپش سر کودکان مهدکودک

توضیحات: شپش سر، همه ساله در فصل پاییز در برخی مهدکودک­ها و مدارس شیوع یافته و با اقدامات و مداخلات بهداشتی به موقع روبه افول می گذارد. طبق تحقیقات صورت گرفته در مناطق بالای شهر تهران شیوع بیشتری دارد. آلودگی به شپش علاوه بر ایجاد مشکلات روانی برای کودک و خانواده آنها می تواند موجب ایجاد اختلالات جسمی و بیماری­های ثانویه منطقه از قبیل تیفوس اپیدمیک و تب راجعه شود. بنابراین با توجه به اهمیت بیماری و آغاز سال تحصیلی جدید به منظور کنترل  و پیشگیری از شپش سر برنامه غربالگری پدیکلوزیس سر (شپش سر) توسط یک نفر پزشک متخصص پوست و مو و کارشناسان امور بهداشت این مرکز در مهر ماه سالجاری بمدت دو هفته در مهدکودک فاطمیه اجرا و کودکان به ترتیب گروه­های سنی مورد معاینه قرار خواهند گرفت.

 

16. اجرای طرح اهدای خون

توضیحات: براساس اعلام سازمان انتقال خون ایران بدلیل قرار داشتن در حالت وضعیت قرمز ذخیره خون و کمبود شدید خون براساس هماهنگی­های انجام شده واحد سیار سازمان انتقال خون استان تهران در سه روز متوالی با استقرار در ساختمان ستاد بحران مرکز بهداشت و درمان واقع در ضلع شمالغرب میدان بسیج جنب اداره کل تاسیسات" نسبت به جمع آوری خون های اهدایی همکاران ارجمند سازمان اقدام نمود.

 

17. برپایی نمایشگاه قند و پند

توضیحات: طبق تحقیقات صورت گرفته شمار بیماران مبتلا به دیابت بعنوان بیماری خاموش و بدون علامت در سالهای اولیه ابتلاء بدلیل تغییر سبک زندگی، کاهش تحرک فیزیکی، مصرف بیش از حد کربوهیدرات و تنقلات پرکالری در کشور روبه فزونی بوده که یکی از چالش­های اساسی نظام سلامت در حال حاضر است. طبق آخرین بررسی­های انجام شده در کشور در حال حاضر بیش از 12 درصد از جمعیت کشور مبتلا به بیماری دیابت بوده و نیمی از این افراد نیز از بیماری خود اطلاعی ندارند. مرکز بهداشت و درمان سازمان در راستای وظایف و برنامه­های پیشگیرانه «دومین نمایشگاه قند و پند» را با هدف اطلاع رسانی، فرهنگ سازی سلامت و ترویج خود مراقبتی همراه با ارائه خدمات رایگان سنجش میزان قندخون و فشارخون را در اواخر آبان ماه سالجاری در ساختمان اداری طبقه همکف جنب سالن کوثر برگزار نمود.

 

18. راه اندازی دیجیتال ساینج بجایگزینی تابلوهای اعلانات

دیجیتال ساینیج عبارت است از یک سیستم ترکیبی متشکل از سخت افزارها و نرم افزارهای تخصصی که امکان نمایش طیف گسترده ای از اطلاعات را با کاربری های متنوع در بستر شبکه فراهم می نماید. امروزه فناوری دیجیتال ساینیج در جهان به عنوان ابزار بسیار نیرومند تبلیغاتی و اطلاع رسانی در اختیار بشر قرار گرفته است. این سیستم بطور مرکزی مدیریت می شود و به گونه ای طراحی شده اند تا پیام هایی متناسب با مخاطبین و در زمان به موقع منتقل نمایند. مثلاً در بخش دندانپزشکی فقط مطالب مربوط به بهداشت دهان و دندان و در بخش آزمایشگاه مطالب مفید آزمایشگاهی نمایش داده می شود. از خصوصیات دیجیتال ساینج قابلیت سهولت در به روز رسانی، نمایش محتوای جدید و مرتبط با مخاطب، ارائه و نمایش پیام های هدف گذاری شده که قادر به تغییر پیام ها بر اساس ساعات شبانه روز، ایام هفته، موقعیت و مکان بینندگان مورد نظر و… بوده و محتویات نمایش، در همان لحظهء تصمیم گیری، قابل ارائه و تحویل می باشد. از همه مهمتر هزینه و بهای اولیهء پایین تر و مداوم و صرفه جویی در چاپ و تکثیر اطلاعیه های و پوسترهای اطلاع رسانی می باشد که قبلاً بصورت رنگی چاپ و در تابلوهای اعلانات قرار می گرفت.

در این سیستم می شود با مهیا کردن محتوای اطلاعاتی مرتبط با افراد،  برای ترویج و گسترش آگاهی های بهداشتی، آموزش های نکات و توصیه های سلامت جسمانی، شیوه های صحیح زندگی و تغذیهء درست و حفظ تناسب اندام طی دوره های تمرینی، ارائه جداول زمانبندی حضور پزشکان متخصص در کلینیک ها و درمانگاههای تخصصی مرکز، پخش کلیپ تصویری از فعالیتهای مرکز، نمایش اسلاید شو، نمایش اعلامیه ها، نمایش آخرین اخبار انتشار یافته در حوزه بهداشت و درمان، نمایش ساعت و تاریخ روز و اعلام وضعیت آب و هوا، برای افزایش آگاهی و اطلاع مراجعین و بیماران محترم کمک شایانی نمود.

از زمان راه اندازی سیستم دیجیتال ساینج تعداد 55 پوستر در حوزه پزشکی و سلامت،  64 پوستر مناسبتی، 15 پوستر اطلاع رسانی داخلی و 33 کلیپ تصویری از فعالیت های مرکز و کلیپ های تصویری مناسبتی نمایش داده شده است.

 

19. راه اندازی میز خدمت

از ابتدای دیماه 1398 در راستای تکریم ارباب رجوع و حفظ شأن و منزلت مراجعان میز خدمت برای راهنمائی و پاسخگوئی به بیماران نیازمند در طبقه همکف ساختمان شماره یک مرکز راه اندازی شد. این خدمت ارزشمند موجب افزایش میزان رضایتمندی بیماران ارجمند و همراهان و جلوگیری از هدررفت وقت مراجعان محترم شده است.

 

20. دزیمتری گیت های ورودی سازمان

باتوجه به ضرورت انجام دزیمتری و پرتوسنجی ادواری گیت های ورودی سازمان، متعاقب درخواست مرکز صیانت و حفاظت و با همکاری اداره کل امنیت فناوری اتمی تمامی گیت های ایکس ری که در مبادی درب های ورودی سازمان مستقر می باشد از نظر تشعشعات (امواج یونیزان و دز تجمعی) سنجش و کالیبره گردید.

 

21. صدور کارت سلامت رانندگان مطابق دستورالعمل های وزارت بهداشت

تمامی رانندگان های وسایل نقلیه با همکاری ترابری سازمان برای انجام آزمایش سلامت اعزام و در صورت صحت سلامت با ویزیت پزشک متعمد مرکز نسبت به صدور کارت سلامت اقدام شده است.

 

22. کنترل منابع آب و شبکه های آبررسانی و منابع آب خام سازمان

کلرسنجی منابع آب و ثبت کلر باقی مانده آب مصرفی در دفاتر مربوطه، نمونه برداری آب جهت آزمایشات میکروبی و شیمیایی، نیترات و نیتریت 

 

23. تزریق واکسن هپاتیت

بررسی پارامترهایHBSAg  ، HBSAb کارکنان درمانی مرکز و تزریق واکسن هپاتیت B

 

24. ایمن سازی گروههای پرخطر سازمان

تزریق واکسن کزاز به 190 نفر از پرسنل خدمات و فضای سبز در اردیبهشت ماه سال گذشته (هفته سلامت)

 

25. کنترل عفونت واحدهای درمانی

به منظور حذف عوامل پاتوژن و انتخاب بهترین ماده گندزدا از تمامی واحدهای مرکز بصورت روزانه نمونه گیری کشت باکتری انجام می شود.

 

26. راه اندازی ویدئو کنفرانس شورای پزشکی

با توجه به بعد مسافت مراکز استانی با این مرکز و مخاطرات جاده ای و علی الخصوص اعزام همکاران محترم مراکز به همراه خانواده خود برای شرکت در شورای پزشکی به جهت بررسی مدارک پزشکی و درمانی خود و یا خانواده ایشان و اقامت ایشان در مجموعه ملاصدرا، این مرکز با هماهنگی مدیران محترم امور اداری و رفاهی مراکز و نیز مساعدت مدیر محترم انفورماتیک معاونت از اواخر دیماه 1398 اقدام به راه اندازی ویدئو کنفرانس شورای پزشکی نمود که در هر جلسه کمیسیون تخصصی و پزشکی پرونده دو نفر از همکاران مراکز استانی از این طریق بررسی و اعلام نظر شده است.

 

27. راه اندازی موکب سلامت زائر

به مناسبت فراررسیدن اربعین حسینی و راهپیمایی اربعین حسینی، این مرکز " موکب سلامت زائر " را با هدف اطلاع رسانی از طریق بروشورهای سلامتی، آموزش و ارائه خدمات پیشگیری و درمانی و نیز انجام واکسیناسیون آنفلوآنزا برای زائرین عزیز عتبات عالیات به مدت 10 روز در ورودی درب بلال برگزار نمود.

 

28. برگزاری کلاس های آموزشی درمانی

موارد آموزشی برگزار شده برای کارکنان درمانی به شرح ذیل:

الزامات پذیرش و نمونه گیری برای کارکنان آزمایشگاه

نوار قلب، مستندسازی پرونده بالینی و پزشکی قانونی برای پزشکان و پرستاران اورژانس

مبانی روانشناسی ارتباط با بیمار برای متصدیان پذیرش و تعیین وقت کلینیک های تخصصی

تئوری انتخاب برای روانشناسان و مددکاران اجتماعی مرکز

کمک های اولیه و احیاء برای همیاران سلامت واحدها

مواد و محلول های شیمیایی و کمک های اولیه در مواجهات شغلی برای کارکنان انبارهای شهرک غزالی و لابراتوار آرشیو

اصول بهداشت و ایمنی شغلی برای کارکنان خدمات سازمان

اخذ 15 امتیاز بازآموزی برای پزشکان عمومی از وزارت بهداشت

برگزاری کلاس رسیدگی به اسناد پزشکی برای نمایندگان مالی و رفاهی تمامی مراکز استانی در شهر مقدس قم به مدت دو روز

 

29. راه اندازی ستاد پیشگیری و کنترل بیماری کرونا و اقدامات انجام شده

با شروع اپیدمی بیماری کووید 19 (بیماری کرونا) برای حفظ و صیانت از سلامت کارکنان ارجمند سازمان در همه معاونت ها و ادارات مختلف و نیز تمامی مراکز صداوسیمای استانی این ستاد چهارم بهمن راه اندازی و تا پایان سال 17 جلسه ی دو ساعته برگزار نمود که از جمله مهمترین مصوبات این جلسات که توسط همکاران همکاران ارجمند این مرکز در سطح سازمان و مراکز استانی انجام شده، به شرح ذیل می باشد:

1- انجام غربالگری و تب سنجی روزانه بیش از 4000 نفر از همکاران در تمامی مبادی ورودی و ساختمان های سازمان

2- ضدعفونی و گندزدائی و تب سنجی روزانه حتی در ایام تعطیل تمامی پخش های سازمان (از جمله شبکه های العالم، سحر، الکوثر، رادیوهای معاونت برون مرزی، پخش های صدا، سیما، خبرگزاری، اخبار خارجی معاونت سیاسی، باشگاه خبرنگاران جوان، استودیوهای تپه صبا، گلستان، ولیعصر، رژی های ساختمان های پخش قدیم، 9 دی، 12 اسفند، ساختمان شهدای رادیو، رادیو ارگ، شبکه های دو، آموزش، سلامت، مرکز سیمافیلم، ساختمان های سعادت آباد، شبکه های پرس تی وی، هیسپان تی وی، اسپانیولی، آیفیلم و...)

3- پشتیبانی و پایش سلامت عوامل پشت صحنه و هنرمندان سریالهای نون خ، کامیون، پدر پسری، میانبر، جشن سر برون، زیرخاکی، آخرین نشان، بچه مهندس و برنامه های دورهمی، ما ایرانی­ها، مسابقه ایرانی، شگفت انگیزان و ...

4- تهیه و تولید بیش از 60 هزار بطری محلول ضدعفونی با پایه الکلی

5- بسته بندی 40 هزار ورق قرص ویتامین D3

6- استریل ماسک سه لایه جراحی در داخل مرکز

7- استقرار پزشک عمومی در پخش های قدیم، جدید، اخبار سیما، اخبار صدا و خبرگزاری جام جم بصورت روزانه حتی در ایام تعطیلات نوروز که همچنان ادامه دارد.

8- استقرار یک نفر کارشناس پیراپزشکی در مبادی ورودی پخش های قدیم، جدید برای انجام تب سنجی همکاران سازمان بصورت روزانه حتی در ایام تعطیلات نوروز که همچنان ادامه دارد.

9- بازدید حضوری از فرستنده­های جماران، کمال­آباد، دشت قزوین، گلدسته و... و معاینه همکاران و ارائه محلول و قرص ویتامین D3

10- استقرار پزشک عمومی و کارشناس بهداشت ثابت در رستوان ساختمان شیشه­ای و نظارت بر روند پخت و پز و توزیع غذا در سه نوبت صبح، ظهر و شب بصورت روزانه حتی در ایام تعطیل

11- توزیع دو مرحله محلول ضدعفونی دست و قرص ویتامین D3 برای 12 هزار نفر در درب های ورودی سازمان

12- توزیع محلول و قرص ویتامین D3 برای 45 باب ساختمان خارج از سازمان

13- توزیع محلول و قرص ویتامین D3 برای 33 مرکز صداوسیمای استانی

14- تشکیل ستاد شبانه روزی پاسخگویی به بیماران کرونایی و غیر کرونایی در مرکز.

15- پیگیری شبانه روزی وضعیت بیماران بستری در بیمارستانها و تمامی کسانی که در منازل خود بخاطر بیماری کرونا تحت درمان و قرنطینه بودند.

16- تهیه محتوی آموزشی و اطلاع رسانی با موضوع کروناویروس برای رادیو پیام و حضور در این رادیو حداقل 30 برنامه آموزشی از بهمن ماه سال 1398 که همچنان ادامه دارد.

17- ارسال اقلام بهداشتی و بعضاً کپسول اکسیژن و دستگاه اکسیژن ساز برای بیمارانی که در منازل بستری شده اند.

18- ارسال اقلام بهداشتی برای جانبازان گرانقدر بالای 70 درصد سازمان که در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا هستند.

19- بازدید بهداشتی از پروژه های ساختمانی امام علی (ع) و امام صادق (ع) و تب سنجی و معاینه کارگران توسط پزشک و نیز گندزدایی محل استراحت کارگران.

20- بازدید بهداشتی از تمامی ترابری های سازمان از جمله خبر، برون مرزی، رادیو، فنی و گندزدایی محل استراحت و استقرار رانندگان

21- ارسال اقلام بهداشتی محلول و ماسک برای تمامی رانندگان سازمان

22- بازدید بهداشتی از یگان نیروی انتظامی و گندزدایی محل استقرار یگان و خوابگاه سربازان در چندین نوبت.