آشنایی با برخی بیماریها
 • قلب و عروق
 • مغز و اعصاب
 • جراحی اعصاب
 • غدد و هورمون
 • گوش، گلو و بینی
 • روانپزشکی
 • ریه
 • گوارش
 • خون و انکولوژی
 • روماتولوژی
 • ارتوپدی
 • کلیه و مجاری ادراری
 • پوست و مو
 • چشم و اپتومتری
 • زنان
 • نوزادان و اطفال
 • دهان و دندان
 • تغذیه و بیماری ها
 • طب مکمل و بیماری ها
 • طب سنتی و بیماری ها
 • هومیوپاتی و بیماری ها
کلیه و مجاری ادراری

بیماری های کلیه

 

 

‫کلیه ‫عضو لوبیای شکل دوقلویی است که وظایف حیاتی زیر رابه عهده دارد:

1-تصفیه کردن خون و نگاه داشتن بعضی ترکیبات و دفع برخی دیگر

2-تصفیه کردن خون از مواد زائد و مایعات اضافی

3-کمک به تنظیم فشارخون و تعداد گلبول های قرمز خون

کلیه ‫خون از طریق سرخرگی که از قلب می آید وارد کلیه می شود و با عبور از درون سلول ها صافی خون ( نفرون ها ) که واحدهای کاری کلیه هستند، تصفیه می شود. مواد پالایش شده وارد لوله های حالب شده و سپس مثانه را از ادرار پر می کند. پس از پر شدن مثانه ادرار توسط پیشاب راه از بدن خارج می شود و خون تصفیه شده به جریان شاهرگی باز می گرداند.[1]

بیماری کلیوی زمانی روی می دهد که کلیه ها دچار نقص می شوند. ‫هر کلیه حاوی حدود یک میلیون رگ خونی بسیار ریز است که نفرون ‫نام دارند. بیماری کلیوی به واسطه آسیب این رگهای خونی بروز می ‫کند. این آسیب می تواند باعث شود خون از این رگها خارج شود، یا در برخی موارد، باعث توقف کارکرد این رگها و در نتیجه عملکرد ضعیف کلیه ها شود.

بیماری کلیوی می تواند عارضه ای بسیار جدی باشد، به همین دلیل تشخیص هر چه سریعتر آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هر فردی ممکن است، به این بیماری دچار شود، اما شیوع آن نزد افراد مبتلا به دیابت، افراد دارای فشار خون بالا و افراد سیاه پوست و از نژاد آسیای جنوبی بیشتر است. آسیب ناشی از دیابت به کلیه ها نفروپاتی دیابتیک نام دارد.[2]

انواع بیماری های کلیه

بیماری های کلیه عبارتند از: عفونت، سبسیت، پیلونفریت، گلومرو لو نفریت، انسداد، کیست ها، ناهنجاری های ادراری، سندرم نفروتیک .

عوامل کاهش خطر ابتلا به بیماری کلیوی

1قند خون، فشار خون و چربی خون (کلسترول) را به خوبی‫کنترل کنید.

2- طبق دستور غذایی سالمی که برای همگان توصیه می شود پیش‫بروی، غذایی که چربی، نمک و قند کمی داشته باشد از جمله انواع‫مختلف میوه جات و سبزیجات به طور منظم فعالیت بدنی انجام‫‫دهید.

3- داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید. اگر داروها با شما سازگاری نداشتند، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

4-سیگار کشیدن را ترک کنید. نیکوتین باعث ایجاد آسیب در دیواره های داخلی رگ های خونی می شود و در نتیجه چربی و پلاک خون به دیواره ها می چسبند.2  

علائم بروز بیماری کلیوی

‫وقتی بیماری کلیوی تازه ظهور می کند، شما هیچ علائمی تجربه‫ نخواهید کرد، به همین دلیل معاینه سالانه بسیار اهمیت دارد. اولین ‫نشانه ای که ممکن است پدیدار شود، ورم است، خصوصاً در پاها و قوزک ها زیرا بیماری کلیوی باعث می شود تا فشار خون و تعادل‫ مایعات بدن به هم بخورد. از آنجا که بیماری کلیوی در این مراحل اولیه تشخیص داده شده و درمان می شود، بسیاری از علائم ظاهر نخواهند ‫شد. اگر اختلال در عملکرد کلیه شناسایی نشود، علائم دیگری ممکن‫ است، بروز کنند از جمله: بیشتر یا کمتر شدن مقدار ادرار، خستگی،‫خارش پوست، حالت تهوع و استفراغ.2

به عبارت دیگر می توان ‫علائم هشدار دهنده کلیوی زیر را در نظر گرفت:

1-تورم در اطراف چشم بویژه در اطفال

2-تورم تدریجی در بعضی از قسمتهای بدن واغلب در قوزک پا

3-درد در قسمت زیرین پشت

4-افزایش و تکرار ادرار یا تغییراتی در نوع و شکل ادرار

5-تغییر رنگ ادرار به طور غیر معمول1

 

نارسایی کلیه

‫نارسایی کلیه، حالتی است که عملکرد طبیعی کلیه ها متوقف می شود. دو نوع نارسایی کلیه وجود دارد:

1-نارسایی حاد کلیه

2-نارسایی مزمن کلیه

نارسایی حاد کلیه:

‫نارسایی حاد کلیه وقتی است که به طور ناگهانی عملکرد طبیعی کلیه ها متوقف می شود. اغلب، علت آن مسمومیت با سموم، داروهای مضر، کاهش شدید فشارخون، ضربات و صدمات، عفونت و یا انسداد در جریان ادراری می باشد. این حالت موقتی بوده و اغلب کلیه ها به عملکرد معمول یا نزدیک به آن بر می گردد. هر چند ممکن است در مواردی که درمان نشده باقی بماند به نارسایی مزمن کلیه تبدیل شود. در این موارد شدید ممکن است، دیالیز به طور موقت نیاز باشد و بعد از آن کلیه ‫ها سلامت خود را بازیابند.

نارسایی مزمن کلیه:

‫شدیدترین شکل بیماری کلیوی، نارسایی مزمن و پایدار کلیه ها می باشد. در این حالت کلیه ها آنچنان صدمه دیده اند که قادر به انجام اعمال حیاتی خود نیستند و مبتلایان برای ادامه حیات یا باید تحت درمان با دیالیز قرار گیرند یا کلیه‫پیوندی دریافت کنند.

علل بروز نارسایی کلیه

شایع ترین علل بروز نارسایی کلیه ها، دیابت و فشار خون بالا هستند. سایر علل عبارتند از: بیماری های ارثی مانند کلیه پلی کیستیک، بیماری های مادرزادی کلیه، بیماری های سیستم ایمنی مثل لوپوس، سنگ کلیه، تومورها و بزرگی پروستات در مردان‫، ابتلا به عفونت های مکرر ادراری.

علائم بروز نارسایی مزمن کلیه[3]

1-معمولا اولین علامت بیماری مزمن کلیه که شخص را به مطب پزشک می کشاند، ضعف عمومی است. گر چه وقتی کلیه ها ‫خوب کار نکنند می تواند علائم زیادی بروز کند، ولی چند علامت مهم هشدار دهنده بیماری مزمن کلیه عبارتند از:

2-تغییر در دفعات ادرار و یا چگونگی ادرار کردن

3- ‫احساس سوزش در هنگام ادرار

4-ادرار خون آلود یا قهوه ای رنگ

5-ورم صورت، دست ها، پاها و یا شکم

6-فشار خون بالا

7-درد پهلو ویا کمر، درست زیر لبه دنده ها

8-علائم شایع دیگر: : سرگیجه، سردرد، تهوع و استفراغ، بی اشتهایی، بی خوابی شبانه، خارش بدن، گرفتگی عضلانی در‫شب، عدم تمرکز حواس و غیره می باشد.

پیشگیری از بروز نارسایی کلیه[4]

1-مصرف مایعات فراوان در هوای گرم می‌تواند از این بیماری پیشگیری کند.

2-مراجعه مرتب به پزشک، به جهت انجام آزمایش و سونوگرافی به ویژه در افراد بالای 40 سال هر 6 ماه یک‌بار

3- خودداری از مصرف خودسرانه داروها و بدون تجویز

4-عدم مصرف داروهایی که در طولانی‌ مدت موجب اختلال در کارایی کلیه می‌شود.

 

 

گلومرلونفریت  

گلومرلونفریت در حقیقت التهاب گلومرول های کلیه می باشد. بیماری است به گونه های مختلف که همان التهاب دسته ای از مویرگهای خونی در نفرون هاست. این بیماری معمولا بر هر دو کلیه اثر میگذارد و بیشتر در کودکان و افراد بالغ رخ می دهد. گرچه بزرگسالان نیز ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. بیمارانی که گرفتار نوع مزمن این بیماری هستند، به کندی رنج می کشند ولی نوع پیشرفته آن ممکن است، منجر به دیالیز و یا پیوند شود.

علل‌ بروز گلومرلونفریت

1-گلومرولونفریت‌ حاد به‌ دنبال‌ یک‌ عفونت‌ استرپتوککی‌ رخ‌ می‌دهد. شایع‌ترین‌ مکان‌های‌ عفونت‌ عبارتند از گلو و پوست‌. علائم‌ کلیوی‌ معمولاً 3-2 هفته‌ بعد از عفونت‌ استرپتوککی‌ رخ‌ می‌دهند.

2-گلومرولونفریت‌ مزمن‌ نادر است‌ و امکان‌ دارد، دلایلی‌ غیر از گلومرولونفریت‌ حاد داشته‌ باشد.

3-سایر علل‌ شناخته‌ شده‌ عبارتند از لوپوس‌، عفونت‌های‌ ویروسی‌، آندوکاردیت‌ باکتریایی‌. گاهی‌ علت‌ آن‌ ناشناخته‌ است‌.

4-مواجهه‌ شدن با دیگران‌ در مکان‌های‌ عمومی‌ که‌ عفونت‌های‌ استرپتوککی‌ می‌توانند در آنجا سرایت‌ یابند و عفونت‌ استرپتوککی‌ (مخملک‌ یا باد سرخ‌) از عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر بروز این بیماری ها هستند.

علائم و نشانه های گلومرلونفریت[5]

1-گلومرلونفریت‌ خفیف‌ هیچ‌ علامتی‌ ایجاد نمی‌کند و تشخیص‌ آن‌ تنها با آزمایش‌ ادرار میسر می‌شود.

2-گلومرولونفریت‌ شدید بطور کلی علائم‌ زیر را ایجاد می‌کند:

ادرار تیره‌ یا کمی‌ قرمز، احساس‌ کسالت‌، خواب‌آلودگی‌، تهوع‌ یا استفراغ‌، سردرد، گاهی‌ تب‌، بی‌اشتهایی‌، کاهش‌ ادرار، جمع‌شدن‌ مایع‌ در بدن‌، خصوصاً پف‌ کردن‌ چشم‌ها و ورم‌ مچ‌ پا، تنگی‌ نفس‌، بالارفتن‌ فشار خون‌، وجود پروتئین‌ در ادرار و اختلال‌ بینایی‌ (به‌ علت‌ بالا بودن‌ فشار خون‌).

پیشگیری‌ از بروز گلومرلونفریت

1-از تماس‌ با بیمارانی‌ که‌ عفونت‌ استرپتوککی‌ دارند، خودداری‌ کنید.

2-برای‌ درمان‌ آنتی‌بیوتیکی‌ هرگونه‌ عفونت‌ که‌ شاید استرپتوککی‌ باشد باید به‌ پزشک‌ مراجعه‌ کنید.

 

 

عفونت های کلیه

علت عفونت کلیه، تهاجم باکتری وارد شده به بدن چه از طریق خون و چه از طریق ادرار می باشد که باکتری با حمله به سلول های کلیه باعث التهاب کلیه ها و تخریب عملکرد آن می گردد.

به عبارت دیگر، عفونت کلیه در اثر هجوم باکتری به کلیه اتفاق افتاده و به نام پیلونفریت معروف است و شامل انواع پیلونفریت حاد و مزمن و پیلونفریت آمفیزماتو می‌باشد. بعضی اوقات عفونت کلیه به شکل آبسه کلیه می‌باشد.[6]

پیلونفریت آمفیزماتو

یک عفونت تخریب کننده کلیه بوده و از خصوصیات آن وجود گاز در داخل و اطراف کلیه است. این نوع عفونت بیشتر در دیابتی‌ها شایع است (90-80 درصد این بیماران دیابت دارند). و درصدی هم بدنبال انسداد سیستم ادراری ناشی از سنگ یا نکروز پاپیلری دچار این عفونت می‌شوند. برای درمان، این بیماران باید آنتی‌بیوتیک وریدی دریافت نمایند و قند خون این افراد سریعاً باید کنترل شود و در صورت وجود انسداد باید برطرف گردد. همچنين عفونت مي تواند وارد خون شود. مشكل ديگر اين است كه مي تواند سبب درد زودرس براي زنان حامله شود. عفونت هاي كليوي در زنان بيشتر از مردان است.

علائم بروز پیلونفریت[7]

دامنه ي علائم از خفيف تا شديد شامل موارد زير است:

1-تب

2-لرز يا تعريق

3-درد شكم يا پشت

4-بي اشتهايي

5-مشكلات همراه با ادرار كردن مثل ديس اوري يا اورژانسي و فريكونسي

 

عفونت ادراری

عفونت دستگاه ادراری (UTI) نوعی عفونت باکتریایی است که بر بخشی از دستگاه ادراری تأثیر می‌گذارد. هنگامی که عفونت دستگاه ادراری تحتانی را مبتلا می‌کند، سیستیت ساده (عفونت مثانه) نامیده می‌شود و هنگامی که بر دستگاه ادراری فوقانی تأثیر می‌گذارد، به آن پیلونفریت (عفونت کلیه) گفته می‌شود. علائم مربوط به دستگاه ادراری تحتانی عبارتند از: دفع ادرار همراه با درد و یا تکرر ادرار یا اضطرار برای ادرار (یا هر دو)، در حالی که علائم مربوط به پیلونفریت عبارتند از: تب و درد پهلو به همراه علائم مربوط به عفونت دستگاه ادراری تحتانی. این علائم در افراد مسن و یا بسیار کم سن و سال ممکن است مبهم و یا نامشخص باشند.                                                                

علائم بروز عفونت ادراری

به عفونت دستگاه ادراری تحتانی، عفونت مثانه نیز گفته می‌شود. شایع‌ترین علائم آن عبارتند از سوزش به هنگام ادرار کردن و نیاز به ادرار مکرر (و یا اضطرار برای ادرار) در صورت فقدان جریان واژنی و درد قابل توجه.[8] این علائم ممکن است متوسط یا شدید باشند[9] و در زنان سالم به طور متوسط شش روز طول می‌کشد.[10] ممکن است مقداری درد در بالای استخوان شرمگاهی یا پایین کمر وجود داشته باشد.افرادی که دچار عفونت دستگاه ادراری فوقانی یا پیلونفریت می‌شوند، ممکن است علاوه بر علائم رایج عفونت دستگاه ادراری تحتانی درد پهلو، تب، و یا حالت تهوع و استفراغ را بروز دهند. به ندرت ممکن است ادرار خونی باشد[11] یا دارای پیوری قابل مشاهده (چرک در ادرار) باشد.).[12]

علائم بروز عفونت ادراری در کودکان

در کودکان خردسال، ممکن است تنها علامت عفونت دستگاه ادراری (urinary tract infection) تب باشد. به دلیل فقدان علائم واضح‌تر، وقتی دختران کوچکتر از دو سال و یا پسران ختنه نشده کوچکتر از یک سال دچار تب می‌شوند، بسیاری از انجمن‌های پزشکی توصیه می‌کنند که کشت ادرار صورت گیرد. ممکن است نوزادان خوب غذا نخورند، استفراغ کنند، بیشتر بخوابند و یا نشانه‌های یرقان را از خود نشان دهند. در کودکان بزرگتر، ممکن است، دوباره بی‌اختیاری ادرار (از دست دادن کنترل مثانه) رخ دهد.[13]

علائم بروز عفونت ادراری در سالمندان

علائم دستگاه ادراری غالباً در سالمندان مشاهده نمی‌شود. نشانه‌های مذکور ممکن است مبهم و همراه با بی‌اختیاری باشد، و تنها علائم موجود، تغییر در وضعیت ذهنی یا خستگی باشد. گرچه در برخی موارد، نخستین نشانه‌ای که ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی با آن مواجه می‌شود، عفونت خونی یا عفونت در خون است. این واقعیت که بسیاری از افراد مسن پیشاپیش دچار بی‌اختیاری و یا زوال عقل شده‌اند، ممکن است کار تشخیص را پیچیده‌تر کند.[14]

به صورت کلی، عفونت دستگاه ادراری همیشه همراه با علامت و نشانه نمی باشد، اما اگر علامتی داشته باشد، این علائم شامل موارد زیر می شوند:

1-احساس نیاز شدید به ادرار کردن

2-احساس سوزش هنگام ادرار

3-ادرار پی در پی و کم حجم

4-ادرار کدر

5-ادرار سرخ، صورتی روشن، قهوه ای و یا ادرار به همراه خون

6-ادرار پر بو

7-درد لگن در خانم ها

8-درد مقعد در آقایان

پیشگیری از بروز عفونت ادراری[15]

برای کاهش خطر عفونت ادراری می توان از راه های زیر استفاده نمود:

1- مصرف مقدار زیاد مایعات بخصوص آب، مصرف مقدار زیادی آب به شما در رقیق کردن ادرار و ادرار پی در پی و در نتیجه کاهش خطر عفونت ادراری کمک می نماید.

2- از جلو به پشت بشویید، بعد از ادرار کردن و مدفوع کردن و موقع شستن خود از جلو شروع کرده و رو به پشت حرکت نمایید تا باکتری های مقعد وارد دستگاه ادراری نشود.

3- خالی کردن مثانه پس از رابطه زناشویی، پس از رابطه زناشویی لیوانی پر آب مصرف کرده و همچنین ادرار نمایید، تا باکتری ها خارج شوند.

4- اجتناب از مصرف ملتهب کننده های زنانه– دئودورانت ها، اسپری ها و سایر محصولات زنانه که در ناحیه آلت جنسی استفاده می شوند، قادر به التهاب پیشابراه می شوند.

 

سنگ کلیه(Kidney stones)

انسداد یا سنگ کلیه بیماری است که باعث درد در پهلوی سمت چپ یا راست بدن می‌شود. سنگ دستگاه ادراری یکی از ناراحت‌کننده‌ترین بیماری‌ها است. اغلب بیماران مبتلا به سنگهای کلیه معمولاً در سالهای اولیه بلوغ مراجعه می‌کنند و حد اکثر شیوع سنی آن در حدود ۲۸ سالگی است. یک قله دیگر در ۵۵ سالگی وجود دارد که تقریباً مختص به سنگهای عفونی در خانمها است. بطور کلی سنگهای کلیه در مردان ۴ برابر زنان است، ولی اگر تنها سنگهای عفونی را در نظر داشته باشیم، نسبت مردان به زنان ۲ به ۳ است. سنگ‌ها در لگنچه، میزنای، مثانه و در پیشابراه دیده می‌شوند.[16]

انواع مختلف سنگ ادراری وجود دارد، ولی اغلب سنگها از جنس کربنات کلسیم هستند. سنگ های کلیه عبارتند از:

1-سنگ‌های حاوی کلسیم

2-سنگ‌های استروویتی که حاوی آمونیاک و منیزیم هستند.

3-سنگ‌های اسید اوریکی

4-و سایر سنگ های دیگر: سنگ‌های سیستیئین، استروایت یا عفونی، اگزالاتی، سیستئینی، اسیداوریکی. [17]

سنگ کلیه به سنگ ریزه‌های کوچکی گفته می‌شود، که از مواد معدنی و نمک که به مرور زمان در کلیه رسوب می‌کنند، تشکیل می‌شود. سنگ کلیه می‌تواند به اندازه شن و سنگ ریزه کوچک بوده و یا دراندازه یک توپ گلف باشد. سنگ های کلیه به دلایل متعددی ایجاد می‌شوند و می‌توانند، بخش های مختلف دستگاه ادراری از کلیه تا مثانه را تحت تأثیر قراردهند. این سنگ‌ها ممکن است از طریق دستگاه ادراری دفع شده و یا در کلیه باقی بماند. دستگاه ادراری به سیستمی شامل کلیه، لوله‌هایی که کلیه را به مثانه وصل می‌کنند، مثانه و در آخر لوله‌هایی که ادرار را از مثانه به خارج از بدن انتقال می‌دهند، گفته می‌شود. این دستگاه وظیفه تولید و دفع ادرار را برعهده دارد.

نشانه‌ ها و علائم بروز سنگ کلیه[18]

ممکن است سنگ کلیه  تا زمانیکه در کلیه و یا حالب(لوله‌ای که کلیه را به مثانه وصل می‌کند) تکان نخورده، نشانه‌ای نداشته باشد. در هنگامیکه علائم بروز سنگ کلیه ظاهر می شود، نشانه های زیر احساس می شوند:

1-درد شدید در پهلوها و زیر دنده‌ها

2-درد در پایین شکم و کشاله ران

3-درد هنگام ادرار کردن

4-ادرار صورتی، قرمز یا قهوه‌ای

5-ادرار تیره یا بدبو

6-حالت تهوع یا استفراغ

7-تکرر ادرار

8-ادرار بیشتر از حدمعمول

9-تب و لرز در صورت عفونت کردن

دلایل بروز سنگ کلیه

1-کم نوشیدن آب در طی روز که باید به طور معمول بین 8 تا 10 لیوان هر فرد آب بنوشد. در غیر این صورت توازن بین آب و نمک و مواد معدنی و سایر محتویات درون ادرار به هم میخورد.

2-ابتلا به نقرس باعث بروز سنگ کلیه در فرد می شود.

3-عوامل ژنتیکی و ارثی 18

عوامل افزایش دهنده خطر بروز سنگ کلیه

1-سابقه خانوادگی

2-افزایش سن افراد

3-جنسیت، مردان بیشتر از زنان در خطر این بیماری هستند.

4-کم شدن آب بدن

5-رژیم‌های غذایی خاص، رژیم های غذایی پر از پروتئین، سدیم و شکر خطر ابتلای شما به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد.

6-شاخص توده بدنی بالا، سایز بالای دور کمر و افزایش وزن خطر ابتلای شما به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد.

7-سابقه بیماریهای گوارشی و یا جراحی. 18

پیشگیری از بروز سنگ کلیه[19]

برای پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه و یا عدم تشدید آن شما می توانید سبک زندگی خود را تغییر دهید و یا تحت نظر پزشک خود از داروهای مخصوص به نوع سنگ خود استفاده کنید.

1- 2 تا 3 لیتر مایعات در روز (ترجیحا آب و نوشیدنی های مرکبات) بنوشید.

2- میزان مصرف نمک را در رژیم غذایی خود کاهش دهید.

3- مقدار پروتئین های حیوانی مصرفی را محدود کنید.

4- مصرف غذاهای غنی از اگزالات، مانند سبوس گندم، آجیل، ریواس و اسفناج را کاهش دهید.

5- از طریق غذاها یا مکمل ها، روزانه مقدار زیادی کلسیم دریافت کنید.

 

 

کیست و تومورهای کلیه[20]

کیست ساده کلیه، یک کیسه گرد و صاف با پوستی نازک است که با مایع پر شده است. کیست کلیه ممکن است، به صورت تکی و یا چند تایی در کلیه ها شکل بگیرد. کیست ساده، شایع ترین نوع کیست در کلیه ها می باشد. این بیماری با بیماری کلیه پلی کیستیک متفاوت است. کلیه پلی کیستیک یک بیماری پیشرونده و خطرناک است که به از دست دادن کلیه ها منجر می شود. کیست ساده کلیه، اغلب باعث ایجاد مشکل حادی نمی شود.

در حالت کلی، کیست ها و تومورهای کلیه با خصوصیات متفاوت و در بسیاری از افراد حتی بدون علامت و یا فقط با وجود خون در ادرار مشخص می شوند.

کلیه های پلی کیستیک

شایع ترین بیماری ارثی است که علائم آن معمولا قبل از ۴۰ سالگی ظاهر می شود و کودکان مبتلا، اغلب طول عمر کوتاه دارند. گاهی کیست ها به اندازه یک توپ فوتبال با وزن ۸ کیلوگرم هم می رسند.

علائم بروز کلیه های پلی کیستیک

1-وجود خون در ادرار

2-درد کلیه

3-در صورت داشتن عفونت، کلیه ها دردناک و همراه با تب و لرز است،

4-در صورت داشتن نارسایی کلیه همراه با سردرد، تهوع، استفراغ، ضعف و کاهش وزن است.

5-افزایش فشارخون

کیست ساده

شایع ترین و در عین حال کم اهمیت ترین اختلال کیستیک کلیه است و احتمال بروز آن با افزایش سن بیشتر می شود. اغلب بدون علامت هستند و زمانی علامتدار می شوند که به حدود ۱۰ سانتی متر برسند. اگر باعث ادرار خونی یا درد شکم شدند، حتما باید به فکر پیدایش سرطان در کیست ها بود.

علائم بروز کیست ساده

1-درد پهلو یا پشت به شکل متناوب و مبهم وجود دارد.

2-در صورت اتساع دیواره کیست در اثر خونریزی به داخل آن، درد ناگهانی و شدید ظاهر می شود و گاه علائم شبیه زخم معده یا بیماری کیسه صفرا احساس می شود.

3-در صورت عفونی شدن کیست، علائم تب و درد پهلو وجود دارد.

 

تومور کلیه[21]

به هرنوع تومور و توده ایجاد شونده در کلیه و یا بر روی آن گفته می‌شود. تومور کلیه می‌تواند خوش‌خیم(مانند کیست های کلیوی، آدنوما با قطر کمتر از 3 سانتی متر، انکوسیتوما و آنژومیولیپوما) و یا بدخیم (مانند کارسینوم سلول کلیوی، نفروبلاستوما و سارکوما) که به شکل سرطان کلیه ظاهر می شود، باشد.

عوامل خطر بروز تومور کلیه

1-کشیدن سیگار

2-زندگی و کار در مکان‌های دارای کادمیوم٬ آزبست٬ نفت و مشتقات

3-گروهی از داروها مانند فناستین

4-عامل ارث و ژنتیک

تومورهای بدخیم کلیه

تومور آدنوکارسینوم از دهه ۵ و ۶ عمر با شیوع دو برابر در مردان دیده می شود. سیگار مهم ترین عامل خطرساز است. تقریبا یک سوم افراد در زمان تشخیص، متاستاز دارند که شایع ترین محل آن ریه است ولیکن کبد، استخوان، غدد لنفاوی مجاور و غده فوق کلیه نیز مکان های شایع متاستاز هستند.

علائم بروز تومورهای بدخیم کلیه

عموماً نشانه ای برای وجود تومورهای بدخیم شناسایی شده اند که عبارتند از:

1-وجود خون در ادرار

2-درد پهلوها و توده قابل لمس

3-علائم متاستاز که شامل سرفه، تنگی نفس، تشنج، سردرد و درد استخوان می باشد.

4-افزایش فشارخون 20

پیشگیری از بروز کیست در کلیه[22]

در حال‌ حاضر قابل‌ پيشگيري‌ نيست‌. در صورت‌ وجود بيماري‌ پلي‌كيستيك‌ كليه‌ در خانواده‌، جهت‌ كشف‌ احتمال‌ ابتلاي‌ خود به‌ اين‌ بيماري‌ با پزشك‌ مشورت‌ كنيد. حتي‌ اگر شما سالم‌ بوده‌ و بيماري‌ نداريد، پيگيري‌هاي‌ طبي‌ منظم‌ را فراموش‌ نكنيد. در صورت‌ وجود سابقه‌ خانوادگي‌ اين‌ بيماري‌، قبل‌ از تشكيل‌ خانواده‌، مشاوره‌ ژنتيك‌ را حتماً مدنظر قرار دهيد.

 

نفروز یا سندروم نفروتیک

بیماری است که در آن حالت یک دفع بسیار غیر عادی و زیاد پروتئین در ادرار صورت می پذیرد .

علائم بروز بیماری نفروز[23]

آشکارترین نشانه این بیماری تورم عمومی بدن است.(به ویژه در زیر چشم ها به هنگام بیدارشدن) نفروز ممکن است، به صورت ثانویه و یا وابسته به یک بیماری دیگر ظاهر شود.

به عبارت دیگرعلائم آن شامل:

1-احتباس‌ مايعات‌ (ادم‌) كه‌ در ابتدا به‌ صورت‌ پُف‌ كردن چشم‌ها و ورم‌ مچ‌ پا تظاهر مي‌يابد، و در مراحل‌ پيشرفته‌ تر به‌ صورت‌ ورم‌ منتشر پوست‌ و در نهايت‌ تورم‌ شكم‌ بروز مي‌كند.

2-كاهش‌ توليد ادرار گاهي‌ تا 20% مقدار طبيعي‌

3-بي‌اشتهايي‌؛ ضعف‌؛ احساس‌ ناخوشي‌ عمومي‌

4-ادرار كف‌آلود

علل‌ بروز بیماری نفروز

علت‌ دقيق‌ اين‌ عارضه‌ ناشناخته‌ است‌. اين‌ عارضه‌ ممكن‌ است‌ به‌ صورت‌ اوليه‌ (بدون‌ علت‌ شناخته‌ شده‌) يا به‌ عنوان‌ عارضه‌اي‌ از ساير اختلالات‌ درگيركننده‌ عملكرد كليه‌، نظير ديابت‌، لوپوس‌ اريتماتو، مولتيپل‌ ميلوم‌، گلومرولونفريت‌، اختلالات‌ خود ايمني‌، بيماری سرم‌ و ساير اختلالات‌ آلرژيك‌ شديد، لخته‌ شدن‌ خون‌ در كليه‌، عفونت‌ها (به‌ خصوص‌ عفونت‌هاي‌ پوستي‌)، بيماري‌هاي‌ مادرزادي‌ قلب‌، يا برخي‌ داروها بروز كند.

عوامل‌ خطر بروز بیماری نفروز

1-سابقه‌ خانوادگي‌ نفروز (تنها در مورد نوع‌ اوليه‌) بارداري‌

2-تماس‌ با سموم‌ شيميايي‌

3-نارسايي‌ احتقاني‌ قلب‌

4-لنفوم‌

5-اعتياد دارويي‌

6-ضعف‌ ايمني‌ ناشي‌ از بيماري‌ها يا داروها

پيشگيري‌ از بروز بیماری نفروز

اقدام‌ به‌ درمان‌ طبي‌ براي‌ هر يك‌ از علل‌ فوق‌الذكر، به‌ خصوص‌ عفونت‌هاي‌ پوست‌ و گلو23

ناهنجاری های مجرای ادرار

ناهنجاری های مجرای ادراری، زمینه را برای انسداد مجرای ادرار فراهم می کنند که می توانند از بدو تولد وجود داشته باشند.

 

منابع 

[1] -کلیه، واحد آموزش به بیمار، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، بیمارستان گلستان

[2] -کاتالوگ دیابت بریتانیا، (2009)، بیماری های کلیوی و دیابتی، موسسه خیریه افراد مبتلا به دیابت، سایت اینترنتی www.diabetes.org

[3] - اعتضادی، تکتم (کارشناس ارشد پرستاری)، نارسایی کلیه

[4]سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

[5]گلومرونفریت، شبکه ملی مدارس رشد

[6] -عفونت کلیه Pyelonephritis، شبکه ملی مدارس دانش رشد، گرفته شده از سایت اینترنتی http://danesh.roshd.ir/

[7] - عابدی، سمانه،(1389).پيلونفريت دانشجوی پرستاری، ترجمه شده از سایت www.nursing consult.com

[8]-Nicolle LE (2008). "Uncomplicated urinary tract infection in adults including uncomplicated pyelonephritis". Urol Clin North Am 35 (1): 1–12, v.

[9]-Lane, DR; Takhar, SS (2011 Aug). "Diagnosis and management of urinary tract infection and pyelonephritis.". Emergency medicine clinics of North America 29 (3): 539–52.

[10]- Colgan, R; Williams, M (2011-10-01). "Diagnosis and treatment of acute uncomplicated cystitis.". American family physician 84 (7): 771–6.

[11]-Salvatore, S; Salvatore, S, Cattoni, E, Siesto, G, Serati, M, Sorice, P, Torella, M (2011 Jun). "Urinary tract infections in women.". European journal of obstetrics, gynecology, and reproductive biology 156 (2): 131–6.

[12]-Arellano, Ronald S. Non-vascular interventional radiology of the abdomen. New York: Springer. p. 67.

[13]- Bhat, RG; Katy, TA, Place, FC (2011 Aug). "Pediatric urinary tract infections.". Emergency medicine clinics of North America 29 (3): 637–53.

[14]- Woodford, HJ; George, J (2011 Feb). "Diagnosis and management of urinary infections in older people.". Clinical medicine (London, England) 11 (1): 80–3.

[15] - سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

[16] - بولوک، نیگل و همکاران(1371)، : اورولوژی بنیادی، ترجمه امیرفرخ کلهری و غلامحسین حسنی، دانشگاه آزاد اسلامی تهران، ص۲۰۶

[17] - سنگ‌های کلیه،. مرکز تحقیقات طب گرمسیری و عفونی خلیج فارس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر.

[18] - سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

[19] -خبرگزاری ایسناو جام جم آنلاین

[20] - توتونچی، مهرتنگیز (دکتر)، (1391). آشنائی با انواع کیست ها و تومورهای کلیه و درمان آنها، گروه سلامت پرشین پرشیا

[21]- Gill IS, Aron M, Gervais DA, Jewett MA (February 2010). "Small renal mass". N. Engl. J. Med. 362 (7): 624–34.

[22] - عوامل خطر و پیشگیری از بیماری کلیه پلی کیستیک، (1392)، برگرفته از سایت اینترنتی دکتر سلام

[23] - نشانگان‌ نفروتيك‌ (نفروز)، انجمن درمانگران ایران، پایگاه اطلاعات پزشکی