آشنایی با برخی بیماریها
 • قلب و عروق
 • مغز و اعصاب
 • جراحی اعصاب
 • غدد و هورمون
 • گوش، گلو و بینی
 • روانپزشکی
 • ریه
 • گوارش
 • خون و انکولوژی
 • روماتولوژی
 • ارتوپدی
 • کلیه و مجاری ادراری
 • پوست و مو
 • چشم و اپتومتری
 • زنان
 • نوزادان و اطفال
 • دهان و دندان
 • تغذیه و بیماری ها
 • طب مکمل و بیماری ها
 • طب سنتی و بیماری ها
 • هومیوپاتی و بیماری ها
گوش، گلو و بینی

 

 

 گوش، گلو و بینی

بیماری‌های گوش و حلق و بینی به این دلیل که با چند حس اصلی بدن در ارتباطند، دارای اهمیت ویژه‌ای هستند. در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

 

 

 

وزوز گوش‌ [1]

وزوز گوش‌ صداي‌ پايداري‌ است كه‌ وقتي‌ سر و صداي‌ محيطي‌ وجود ندارد، در يك‌ يا هر دو گوش‌ شنيده‌ مي‌شود. وزوزگوش‌ مي‌تواند از علائم‌ بسيار شايع‌ تقريباً تمام‌ اختلالات‌ گوش‌ و نيز ساير مشكلات‌ طبي‌ باشد.

علائم‌ بروز وزوز گوش‌

صداي‌ شبيه‌ به‌ زنگ‌ زدن

‌همهمه‌، غرش

‌سوت‌ زدن‌ يا فش‌فشك‌  در يك‌ يا هر دو گوش (صدا ممكن‌ است‌ مداوم‌، متناوب‌ يا همزمان‌ با ضربان‌ قلب‌ باشد)

علل‌ بروز وزوز گوش‌

به‌ طور طبيعي‌ عصب‌ شنوايي‌ در نتيجه‌ لرزش‌هاي‌ حاصل‌ از امواج‌ صوتي‌ خارجي‌، تكانه‌ها (impulses) را به‌ مغز منتقل‌ مي‌كند و به‌ دلايلي‌ كه‌ كاملاً مشخص‌ نيست‌، در وزوزگوش‌، عصب‌ شنوایی، تكانه‌هایي‌ را منتقل‌ مي‌كند كه‌ از درون‌ سر يا خود گوش‌ منشأ گرفته‌اند.

عوامل خطر بروز بيماري وزوز گوش‌

1. كاهش‌ شنوايي‌

2. لابيرنتيس‌

3. بيماري‌ منير

4. اوتيت‌ مياني‌ يا خارجي‌

5. اتواسكلرز (تصلب‌ گوش‌)

6. مسموميت‌ گوش‌

7. انسداد مسير خروج‌ موم‌ گوش‌

8. آنوريسم‌ يا تومور در مغز (نادر)

9. جسم‌ خارجي‌ در گوش‌

10. برخي‌ داروها (آنتي‌ بيوتيك‌ها، مدرها و غيره‌)

11. فشار خون‌ بالا يا پايين‌

12. تروماي‌ سر

13. كم‌ خوني‌

14. كم‌كاري‌ يا پركاري‌ تيروئيد

15. آلرژي‌ها

پيشگيري‌ از بروز بیماری وزوز گوش‌

پيشگيري‌ شناخته‌ شده‌ خاصي‌ وجود ندارد. در حدامكان‌ از عوامل‌ خطرزا پرهیز شود.

 

 

اتواسکلروز [2]

ناشنوايي‌ و اختلال‌ در شنوايي‌ به معنای كاهش‌ توانايي‌ يا ناتواني‌ كامل‌ در شنيدن است‌. ناشنوايي‌ مي‌تواند به‌ علت‌ وجود مشكل‌ در استخوان‌هاي‌ كوچك‌ موجود در گوش‌ مياني‌ كه‌ صدا را انتقال‌ مي‌دهند يا مشكل‌ در شاخه‌هاي‌ عصب‌ هشتم‌ مغزي‌ كه‌ صدا را به‌ مغز انتقال‌ مي‌دهند، باشد.

بنابراين‌ دو نوع‌ ناشنوايي‌ وجود دارد:

1. ناشنوايي‌ انتقالي‌، كه‌ در آن‌ استخوان‌هاي‌ كوچك‌ موجود در گوش‌ مياني‌ تخريب‌ مي‌شوند و صدا را انتقال‌ نمي‌دهند (اتواسكلروز).

2. ناشنوايي‌ حسي‌ ـ عصبي‌، كه‌ در آن‌ عصب‌ هشتم‌ مغزي‌ (عصب‌ شنوايي‌) اغلب‌ به‌ دلايل‌ ناشناخته‌ آسيب‌ مي‌بينيد. ناشنوايي‌ مختلط‌، شامل‌ هر دو نوع‌ ناشنوايي‌ انتقالي‌ و حسي‌ ـ عصبي‌

علائم‌ بروز اتواسکلروز

- علائم بیماری در شيرخواران شامل (پاسخ‌ ندادن‌ به‌ صداهاي‌ محيط‌، خصوصاً صداهايي‌ كه‌ قاعدتاً بايد شيرخوار را از جا بپرانند)

- علایم بیماری در افراد مسن‌ شامل:

1. مشكل‌ داشتن‌ در افتراق‌ (گوش‌ دادن‌ انتخابي‌ به‌) صداهاي‌ محيط‌ اطراف‌

2. وزوز گوش‌، سرگيجه‌، درد

3. بلند كردن‌ صداي‌ راديو يا تلويزيون‌

علل‌ بروز اتواسکلروز

1. مادرزادي‌ در اثر توارث‌ ژنتيكي‌ غالب‌ يا مغلوب‌

2. عفونت‌هاي‌ مزمن‌ گوش‌ مياني‌ يا گسترش‌ عفونت‌ به‌ گوش‌ داخلي‌

3. توليد موم‌ گوش‌ به‌ مقدار زياد

4. اختلالات‌ رگ‌هاي‌ خوني‌، از جمله‌ بالا بودن‌ فشارخون‌

5. صدمه‌ به‌ سر    

6. تومور

7. لخته‌هاي‌ خوني‌ كه‌ به‌ رگ‌هاي‌ كوچك‌ تغذيه‌كننده‌ عصب‌ شنوايي‌ مي‌روند.

8. مولتيپل‌ اسكلروز (ام‌.اس‌)

9. سيفليس‌

10. اختلالات‌ انعقاد خون‌    

11. عفونت‌ ويروسي‌ مثل‌ اوريون‌

12. قرار گرفتن‌ طولاني‌ مدت‌ در معرض‌ صداهاي‌ 85 دسي‌بل‌ يا قوي‌تر

13. سن بالای 65 سال.

عوامل‌ خطر بروز اتواسکلروز

1. سابقه‌ خانوادگي‌ ناشنوايي‌ مادرزادي‌ يا اكتسابي‌

2. مصرف‌ داروهايي‌ مانند ضد التهاب‌هاي‌ غيراستروييدي‌، سيس‌ پلاتين‌، اريترومايسين‌ها، جنتامايسين‌، استرپتومايسين‌، توبرامايسين‌، كينين‌، فوروسمايد، اسيد اتاكرينيك‌، يا دوزهاي‌ بالاي‌ آسپيرين‌، و ساير داروها

3. اشتغال در برخی مشاغل همراه با صدای زیاد

پيشگيري از بروز بیماری اتواسکلروز

1. از مصرف‌ طولاني‌مدت‌ يا مصرف‌ مقادير بالاتر از دوزهاي‌ طبيعي‌ داروهايي‌ كه‌ باعث‌ ناشنوايي‌ مي‌شوند خودداري‌ كنيد.

2. در صورت‌ وجود بيماري‌هاي‌ زمينه‌ساز ناشنوايي‌، خصوصاً عفونت‌هاي‌ گوش‌ و مشكلات‌ آلرژيك‌ و تنفسي‌، به‌ پزشك‌ مراجعه‌ كنيد.

3. از قرار گرفتن‌ طولاني‌مدت‌ در معرض‌ صداي‌ بلند خودداري‌ كنيد. اگر چاره‌اي‌ نيست‌، از محافظ‌هاي‌ مناسب‌ گوش‌ استفاده‌ نماييد.

 

 

سرگیجه [3]

‏افرادی که دچار سرگیجه هستند، احساس می کنند که خود آنها و یا محیط اطرافشان در حال حرکت است. این احساس کاذب اغلب همراه با یک احساس چرخش بوده و ممکن است همراه با تهوع و گاهی اوقات استفراغ شدید باشد. سرگیجه ممکن است بر اثر اختلال در عضو تعادلی که در گوش داخلی قرار دارد، در عصبی که گوش داخلی را به مغز متصل می کند و یا در قسمتهایی از مغزکه مربوط به تعادل بدن می باشد رخ دهد. به ندرت ممکن است سرگیجه نشانه ای از وجود یک بیماری زمینه ای جدی باشد.

‏سرگیجه اغلب بطور ناگهانی ایجاد شده و ممکن است از چند دقیقه تا چند روز بطور متناوب یا مداوم طول بکشد. این وضعیت می تواند خیلی ناراحت کننده بوده و در موارد شدید تر ممکن است راه رفتن و یا حتی نشستن را غیرممکن کند. در اکثر موارد، سرگیجه بطور خود بخود از بین می رود و یا اینکه بعد از درمان علت ایجاد کننده آن، رفع می گردد.

علل بروز سرگیجه

سرگیجه اغلب همراه با آرتریت (آرتروز) گردن می باشد که این حالت در افراد مسن بیشتر دیده می شود. در این وضعیت، هنگامی که سر کج می شود و یا اینکه به این طرف و آن طرف می چرخد، بر روی رگهای خونی که به قسمتی از مغز (که مربوط به تعادل بدن می باشد) خونرسانی می کنند، فشار وارد آورده و باعث بروز سرگیجه می شود.

علت شایع دیگر بروز سرگیجه، وجود عفونت در قسمت وستیبولر گوش می باشد. این عفونت معمولا بصورت یک عفونت ویروسی دستگاه تنفسی شروع می شود (مثل سرماخوردگی یا آنفلوآنزا) و یا اینکه بر اثر یک عفونت باکتریایی گوش میانی ایجاد می گردد. این نوع از سرگیجه معمولا به طور ناگهانی شروع شده و به مدت یک تا دو هفته باقی می ماند.

سرگیجه عودکننده ای که همراه با کاهش شنوایی و وزوز گوش باشد، ممکن است، بخاطر بیماری منی پر (Menipere) که یک اختلال گوش میانی می باشد ایجاد شود. همچنین سرگیجه ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی مصرف بعضی از آنتی بیوتیکها، مصرف ‏بیش از حد الکل، علامتی از مسمومیت غذایی یا گرمازدگی باشد.

علل نادر بروز سرگیجه عبارتند از:

توموری که عصب ارتباط دهنده گوش داخلی به مغز را گرفتا ر می کند، سکته مغزی، ضربه به سر و بیماری ام اس. این وضعیت های خطرناک ممکن است، علائم دیگری نیز به همراه داشته باشند، مانند اختلال در صحبت کردن، اختلال در بینایی و یا ضعف در دست ها و پاها.

پیشگیری از بروز سرگیجه [4]

پيشگيري از بروز سرگيجه، مربوط به علت بروز آن مي‌شود. اگر سرگیجه همراه با چنین علائمی ایجاد شود، باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

 

 

نشانگان منیر (سندروم منیر) [5]

نشانگان منیر(منییر) یا سندروم منییر شایع‌ترین علت سرگیجه واقعی می‌باشد که در فرم کلاسیک خود با حملات سرگیجه تکرار شونده، وزوز گوش و کاهش شنوایی حسی - عصبی و احساس پری و افزایش فشار در گوش، تظاهر می‌یابد. این بیماری، بیماری گوش داخلی است که در آن افزایش فشار مایع اندولنف را داریم. بیشترین شیوع در ۴۰ تا ۶۰ سالگی است. حملات سرگیجه حداقل بیست دقیقه طول می‌کشد و اغلب با تهوع و استفراغ توام است.

علت  بروز نشانگان منیر

این بیماری ناشناخته است، اما ممکن است با هیدروپس اندولنفاتیک مرتبط باشد.

علائم بیمارینشانگان منیر

- سرگیجه با دوره‌های تکرار‌شونده سرگیجه بطور ناگهانی و غیر قابل پیش بینی، ناتوان‌کننده، به مدت چند دقیقه تا چند ساعت و معمولا کمتر از ۲۴ ساعت طول می‌کشد.

- کاهش شنوایی، به ویژه در اوایل شروع بیماری بصورت نوسانی است، سرانجام بسیاری از بیماران، درجاتی از کاهش شنوایی را تجربه می‌کند.

- وزوزگوش (می‌تواند با حس نجوا، زنگ‌زنگ، همهمه وغرش باشد)

- احساس پری و فشار در گوش

 

 

پیرگوشی [6]

پیرگوشی، نوعی افت شنوایی است كه به تدریج با بالا رفتن سن در بیشتر افراد ایجاد می شود. كم شنوایی در سنین سالمندی ضایعه شایعی است.  بسیاری از افراد بالای 50  ‏سال متوجه می شوند که شنیدن صداهای آرام یا صداهای زیر برایشان مشکل شده است و گاهی اوقات صحبت کردن و فهمیدن حرفهای دیگران بخصوص اگر یک صدای زمینه ای دیگری مثل موسیقی هم وجود داشته باشد، برایشان سخت شده است.  بعد از چند سال ممکن است، شنیدن هم صداهای زیر و هم صداهای بم برای این افراد مشکل شود. این کاهش تدریجی شنوایی را اصطلاحأ پیرگوشی (presbyacusis) می نامند.

‏از هر 5 نفری که در سنین 50 تا 60 سالگی قرار دارند، یک نفر و از هر 3 نفری که در سنین 60 تا 70 سالگی قرار دارند، یک نفر به پیرگوشی مبتلا می شود. نیمی از افراد بالای 70 ‏سال، دچار پیرگوشی هستند. این وضعیت در مردها شایع تر بوده و در بعضی خانواده ها بیشتر دیده می شود.

همچنین، حدود 35- 30 درصد بزرگسالان در سنین 65 و 75 سالگی دچار كم شنوایی اند. تخمین زده می شود که 50-40 درصد افراد بالای 75 سال، شنوایی شان افت كرده است.

علل بروز پیرگوشی

- گیرنده های حسی بدن برای شنوایی در حلزون گوش داخلی قرار دارند که با سلولهای مژک مانند حسی، پوشیده شده اند. وقتی این سلولهای حسی به تدریج با افزایش سن، از بین می روند،  پیر گوشی ایجاد می شود. این وضعیت معمولا در افرادی که قبلا به علت سروصدای زیاد دچار آسیب های گوش شده اند، شایع تر می باشد.

- مجموعه ای از عوامل، مانند قرار گرفتن در معرض اصوات مربوط به ترافیك یا كارخانجات صنعتی، محیط های كاری پر سر و صدا، تجهیزات صدا دار و موسیقی بلند در طی سالیان متوالی، می تواند سبب ایجاد كم شنوایی حسی- عصبی شود.

- پیرگوشی ممكن است، در اثر تغییر در ذخیره خونی گوش ایجاد شود. این حالت در بیماری قلبی، فشار خون بالا، اختلالات رگی ناشی از دیابت یا دیگر اشكالات خونی به وجود می آید.

- گاهی اوقات، پیرگوشی، ضایعه شنوایی انتقالی است، به این معنا كه كاهش حساسیت به صدا ناشی از ناهنجاری در گوش خارجی یا گوش میانی است. این ناهنجاری ها شامل كاهش عملكرد پرده صماخ یا كاهش عملكرد سه استخوانچه كوچك گوش میانی است كه امواج صوتی را از پرده صماخ به گوش داخلی می رسانند.

علائم بروز پیرگوشی

‏علائم بروز پیرگوشی به تدریج و در طی چند سال ظاهر می شود و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

- کاهش شنوایی که ابتدا در مورد صداهای زیر ایجاد می شود و سپس به تدریج، شنیدن صداهای بم نیز مشکل می گردد.

- اشکال در شنیدن صحبت افراد، بخصوص اگر یک صدای زمینه ای هم همراه آن باشد. هر دو گوش، معمولا گرفتار پیرگوشی می شوند، گرچه همیشه هم به یک اندازه دچار مشکل نمی شوند. شدت بدتر شدن کاهش شنوایی از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد. کاهش شدید شنوایی، گاهی اوقات منجر به انزوا، تنهایی و افسردگی فرد می شود.

1. به نظر می رسد دیگران به صورت نجوا یا زمزمه صحبت می كنند.

2. شنیدن و افتراق اصوات "زیر" مانند(س) و (ش) برای آنان مشكل است.

3. درك محاورات به ویژه در صورت وجود اصوات زمینه ای، مشكل است.

4. شنیدن صدای مردان از صدای زیر زنانه برایشان راحت تر است.

5. برخی اصوات آزاردهنده یا خیلی بلند به نظر می آیند.

6. ممكن است دچار وزوز گوش (صدای زنگ، غرش یا هیس هیس در یك یا هر دو گوش) هم باشند.

پیشگیری از بروز پیر گوشی

افراد باید مراقب باشند که حتی الامکان در معرض صدای بلند قرار نگیرند و یا اگر مجبور هستند، سعی کنند، مدت زمان آن، تا آنجا که مقدور است کوتاه باشد.

 


التهاب لوزه  [7]

‫ﻟﻮزهﻫﺎ، ﻣﺘﺸﮑﻞ از ﺑﺎﻓﺖﻫﺎي ﻟﻨﻔﺎوي ﻫﺴﺘﻨﺪ و در دو ﻃﺮف ﺣﻠﻖ دﻫﺎﻧﯽ ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪاﻧﺪ و ﻏﺎﻟﺒﺎً ﺑﻪ ﻋﻔﻮﻧﺖ ﺣﺎد ﻣﺒﺘﻼ ﻣﯽﺷﻮﻧﺪ. اﻟﺘﻬﺎب ﻣﺰﻣﻦ ﻟﻮزهﻫﺎ ﺷﺎﯾﻊ ﻧﯿﺴﺖ و ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ ﺑﺎ ﺳﺎﯾﺮ اﺧﺘﻼﻻت ﻧﻈﯿﺮ آﻟﺮژي (ﺣﺴﺎﺳﯿﺖ)، آﺳﻢ و ﺳﯿﻨﻮزﯾﺖ اﺷﺘﺒﺎه ﺷﻮد. ﻟﻮزه ﺳﻮم (آدﻧﻮﺋﯿﺪ) از ﯾﮏ ﺗﻮده ﺑﺴﯿﺎر ﺑﺰرگ از ﺑﺎﻓﺖ ﻟﻨﻔﺎوي ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺷﺪه اﺳﺖ ﮐﻪ در ﻗﺴﻤﺖ ﻣﺮﮐﺰي و در راه ﺧﻠﻔﯽ ﺣﻠﻖ ﺑﯿﻨﯽ (ﻧﺎزوﻓﺎرﻧﮑﺲ) ﻗﺮار دارد. ﻋﻔﻮﻧﺖ ﻟﻮزه ﺳﻮم (آدﻧﻮﺋﯿﺖ)، اﻏﻠﺐ ﺑﻪ دﻧﺒﺎل ﻋﻔﻮﻧﺖ ﻟﻮزهﻫﺎ رخ ﻣﯽدﻫﺪ و ﺑﯿﺸﺘﺮﯾﻦ ﻋﺎﻣﻞ اﯾﺠﺎد ﮐﻨﻨﺪه ﻋﻔﻮﻧﺖ ﻟﻮزهﻫﺎ و ﻟﻮزه ﺳﻮم اﺳﺘﺮﭘﺘﻮﮐﻮكﻫﺎي ﮔﺮوه A  می باشند.

ﻋﻼئم بروز التهاب لوزه

1. ﮔﻠﻮدرد

2. ﺗﺐ

3. ﺳﻮزش ﮔﻠﻮ

4. اﺷﮑﺎل در ﺑﻠﻊ، ﺗﻨﻔﺲ دﻫﺎﻧﯽ

5. ﮔﻮش درد

6. ﺗﺮﺷﺢ از ﮔﻮﺷﻬﺎ

7. ﺳﺮﻣﺎﺧﻮردﮔﯽ ﻣﮑﺮر

8. ﺑﺮوﻧﺸﯿﺖ

9. ﺗﻨﻔﺲ ﺑﺪﺑﻮ

10. اﺧﺘﻼل ﺻﻮت و ﺗﻨﻔﺲ ﺻﺪادار

ﻋﻮارض اﺣﺘﻤﺎﻟﯽ بروز التهاب لوزه

1. ﻋﻔﻮﻧﺖ ﺳﯿﺴﺘﻤﯿﮏ، ﻣﻨﻨﮋﯾﺖ، آﺑﺴﻪ روي ﻟﻮزه، ﺳﯿﻨﻮزﯾﺖ.

2. ﻋﻔﻮﻧﺖ ﮔﻮش ﻣﯿﺎﻧﯽ، ﭘﺎرﮔﯽ ﭘﺮده ﺻﻤﺎخ، ﻣﺎﺳﺘﻮﺋﯿﺪﯾﺖ، ﮐﺮي ﭘﺎﯾﺪار و ﮐﺎﻫﺶ ﺷﻨﻮاﯾﯽ.

 

 

لارنژیت (التهاب حنجره) [8]

التهاب حنجره را لارنژیت می گویند که باعث می شود، صدا، گوش خراش و خشن شود. لارنژیت، می تواند کوتاه مدت باشد و یا در مدت طولانی ادامه داشته باشد. لارنژيت، التهاب خفيف حنجره و بافت هاي مجاور است كه باعث خشونت موقت صدا مي گردد. اين عارضه در طي همه گيري هاي فصلي عفونت هاي ويروسي (اواخر پاييز، زمستان و اوايل بهار) شايع تر است. لارنژیت، اغلب اوقات به سرعت ایجاد می شود و بیش از دو هفته طول نمی کشد. اگر بیشتر از دو هفته طول بکشد، مزمن می شود.

علل بروز لارنژیت

سرماخوردگی و آنفلوآنزا

برگشت اسید معده به گلو که ریفلاکس معده هم نام دارد. این نوع لارنژیت را لارنژیت ریفلاکسی هم می گویند.

استفاده بیش از حد از صدا مثل فریاد زدن و تشویق کردن در مسابقات ورزشی

تحریک حنجره مثلا در اثر آلرژی یا سیگار کشیدن

بیماری آسیب اعصاب

 زخم ها

 پولیپ ها و یا برآمدگی های سفت و ضخیم (ندول) روی تارهای صوتی (تارهای صوتی عبارتند از نوارهای دارای خاصیت ارتعاشی و کشسانی در حنجره که صدا را تولید می کنند)

علائم بروز لارنژیت

1. خشونت و گرفتگی صدا و یا عدم تکلم (صدای گوش خراش، کلفت تر و بریده بریده )

2. خشکی و درد گلو

3. سرفه کردن

4. قورت دادن غذا به سختی

5. آبریزش از دهان و تنفس سخت 

 پیشگیری از بروز بیماری لاتژیت

خودداري از فرياد زدن يا استفاده بيش از حد از صدا

 

 

ﺳﺮﻃﺎن ﺣﻨﺠﺮه [9]

‫ از هر 100‏سرطانی که در مردان ایجاد می شود، یکی از آنها مربوط به سرطان حنجره می باشد که معمولا در سنین 55 ‏تا65  ‏سال دیده می شود. در 60 درصد موارد، سرطان در طناب های صوتی حنجره ایجاد می شود و در باقی موارد، سرطان در بالا یا پایین طنابهای صوتی ایجاد می گردد.

ﺳﺮﻃﺎن ﺣﻨﺠﺮه 3-2 درﺻﺪ از ﮐﻞ ﺑﺪﺧﯿﻤﯽﻫﺎ را ﺷﺎﻣﻞ ﻣﯽﺷﻮد. ﺳﺮﻃﺎن ﺣﻨﺠﺮه، ﺑﺮاﺳﺎس ﻣﺤﻞ آﻧﺎﺗﻮﻣﯿﮏ آن، ﻃﺒﻘﻪﺑﻨﺪي و درﻣﺎن ﻣﯽﺷﻮد. ﺳﺮﻃﺎن ﺣﻨﺠﺮه ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ روي ﮔﻠﻮن (ﺗﺎرﻫﺎي ﺻﻮﺗﯽ ﺣﻘﯿقی)، ﺳﺎﺧﺘﺎرﻫﺎي ﺑﺎﻻي ﮔﻠﻮت (ﺑﺎﻻي ﻃﻨﺎبﻫﺎي ﺻﻮﺗﯽ) ﯾﺎ ﺳﺎختار زﯾﺮ ﮔﻠﻮت (زﯾﺮ ﻃﻨﺎﺑﻬﺎي ﺻﻮﺗﯽ)‫ ﺑﺮوز ﻧﻤﺎﯾﺪ.

ﻋﻮاﻣﻞ خطر بروز سرطان حنجره

ﻣﺼﺮف ﺗﻮﺗﻮن (ﺑﺎ دود و ﺑﺪون دود) و اﻟﮑﻞ و‫ یا ﺗﺎﺛﯿﺮ ﺗﺮﮐﯿﺒﯽ اﯾﻦ دو ﻣﺎده 

ﺗﻤﺎس ﺑﺎ ﻏﺒﺎر زﻏﺎل ﺳﻨﮓ، ﻏﺒﺎر ﻓﻮﻻد، ذرات و ﮔﺎز ﻣﺘﺼﺎﻋﺪ ﺷﺪه از آﻫﻦ

اﺳﺘﻔﺎده ﻧﺎﻣﻨﺎﺳﺐ از ﺻﺪا

ﮐﻤﺒﻮد وﯾﺘﺎﻣﯿﻦ B2 

ﻋﻼﺋﻢ ﺑﺎﻟﯿﻨﯽ بروز سرطان حنجره

1. ﺧﺸﻮﻧﺖ ﺻﺪا ﮐﻪ ﺑﯿﺶ از 2 ﻫﻔﺘﻪ ﻃﻮل ﺑﮑﺸﺪ. (ﻋﻼﻣﺖ زودرس ﺳﺮﻃﺎن ﺣﻨﺠﺮه در ﻧﺎﺣﯿﻪ ﮔﻠﻮت و ﻋﻼﻣﺖ دﯾﺮرس در ﻧﻮع زﯾﺮﮔﻠﻮت و ﺑﺎﻻي ﮔﻠﻮت)

2. اﺣﺴﺎس درد و ﺳﻮزش در ﮔﻠﻮ ﯾﺎ اﺣﺴﺎس وﺟﻮد‫ ﯾﮏ ﺗﻮده در ﮔﺮدن در ﻫﻨﮕﺎم ﻣﺼﺮف ﻣﺎﯾﻌﺎت داغ ‫ﯾﺎ اﺳﯿﺪي

3. اﺷﮑﺎل در ﺑﻠﻊ

4. اﺷﮑﺎل در ﺗﻨﻔﺲ (ﺗﻨﮕﯽ ﻧﻔﺲ)

5. اﻧﺴﺪاد ﯾﮑﻄﺮﻓﻪ ﺑﯿﻨﯽ ﯾﺎ ﺗﺮﺷﺤﺎت ﺑﯿﻨﯽ

6. زﺧﻢ ﻣﺪاوم و ﺗﻨﻔﺲ ﺑﺪﺑﻮ

7. ﺗﻮرم ﻏﺪد ﻟﻨﻔﺎوي ﮔﺮدن

8. ﮐﺎﻫﺶ وزن

9. ﺿﻌﻒ ﻋﻤﻮﻣﯽ و دردي ﮐﻪ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﮔﻮش اﻧﺘﺸﺎر ﻣﯽﯾﺎﺑﺪ.

 

 

خرخر کردن در خواب

خرخر کردن و در آوردن صدا موقع تنفس در خواب اختلال نسبتا شایع خواب می‌باشد که می‌تواند با وقفه تنفسی در خواب همراه باشد و یا بدون آن باشد.

مردها تا 50 درصد بیشتر از زن ها احتمال دارد، خرخر كنند. اما گاهی خرخر كردن، علامت یك بیماری خطرناك است. وخیم ترین این بیماری ها، قطع تنفس انسدادی هنگام خواب است که در این بیماری فردی كه خرخر می كند ممكن است، از چند ثانیه تا دو دقیقه دچار قطع تنفس شود. این امر به كاهش اكسیژن در خون منجر می شود و فرد مبتلا تا دو روز بعد از سردرد و خستگی رنج خواهد برد. [10]

علت بروز خرخر [11]

- علل ساختمانی و آناتومی خرخر کردن عبارتند از: انحراف تیغه میانی بینی (شایعترین علت)، بزرگی شاخک تحتانی بینی، پولیپ بینی، بزرگی لوزه‌سوم یا لوزه‌های کامی (عمدتا در اطفال)، بزرگی زبان، بزرگی زبان کوچک، تومورهای ناحیه دهانی-حلقی و بینی-حلقی، کوچکی فک تحتانی، کوتاه بودن گردن و بالاخره چاقی.

- علل کارکردی خرخر عبارتند از: مصرف الکل، استعمال دخانیات، داروهای خواب آور و آرام بخش، داروهای آنتی هیستامین و برخی از اختلالات روحی و روانی.

پیشگیری از خرخر کردن در خواب

- كاهش وزن (ثابت شده است، كاهش وزن حتی به اندازه سه تا چهار كیلوگرم می تواند دست كم باعث كاهش خرخر شود)

- اجتناب از خوردن غذاهای سنگین و نوشیدن مشروبات الكلی (زیرا باعث شل شدن عضلات مجاری هوایی و افزایش احتمال خـُرخـُر می شود).

- ترک سیگار (سیگار كشیدن، باعث پرخونی مخاط بینی و ریه ها می شود و با انسداد نسبی این مجاری، خـرخر را به وجود می آورد)

- خوابیدن به پهلو ( یك راه برای آنكه در طول شب به پهلو بخوابید، آن است كه در پشت لباس خواب خود، یك جیب بدوزید و جسمی سخت مثلاً یك توپ تنیس را در آن قرار دهید. به این ترتیب، خوابیدن روی پشت آزاردهنده می شود و عادت می کنید به پهلو بخوابید).

- خوابیدن بدون بالش (بالش های خیلی نرم باعث خم برداشتن گردن و در نتیجه انسداد مجاری هوایی و خرخر می شوند)9

 

 

پولیپ بینی [12]

پولیپ بینی، رشد توده ای نرم، بدون درد و غیرسرطانی در پوشش داخلی حفرات بینی و یا سینوس ها است. آنها مانند قطرات اشک و یا دانه های انگور آویزان می باشند.

علائم بروز پولیپ بینی

پولیپ های کوچک بینی، علامتی ندارند. هرچه این پولیپ ها بزرگ تر شوند، علائم آشکارتر می گردد.

ممکن است این علائم مربوط به سینوزیت مزمن باشد و پولیپ بینی وجود نداشته باشد.

علائم شایع عبارتند از:

1. آبریزش بینی

2. گرفتگی مداوم بینی

3. آبریزش از قسمت عقب بینی

4. کاهش و یا از دست دادن حس بویایی

5. از دست دادن حس چشایی

6. درد صورت و سردرد

7. درد دندان های بالایی

8. احساس فشار در بالای پیشانی و صورت

9. خرناس کردن

10. خارش اطراف چشم ها

11. دیگر علائم، مانند عفونت ها و یا آلرژی ها نیز باعث پیشرفت پولیپ بینی می گردد.

علل بروز پولیپ بینی

دانشمندان هنوز علت ایجاد پولیپ بینی را به طور کامل نمی دانند. هنگام داشتن پولیپ، التهاب در غشای مخاطی بینی و سینوس ها به وجود می آید.

برخی شواهد نشان داده که افراد مبتلا به پولیپ بینی، دارای پاسخ های ایمنی متفاوت هستند و مواد شیمیایی مختلفی در غشای مخاطی بینی نسبت به افراد بدون پولیپ بینی دارند.

پولیپ بینی ممکن است در هر جایی از سینوس ها و یا راه های هوایی تشکیل شود، اما اغلب آنها در نزدیک چشم ها، بینی و استخوان های چانه قرار دارند.

عوامل خطر بروز پولیپ بینی

1. ابتلا به آسم که موجب التهاب و انقباض راه های هوایی می شود.

2. داشتن آلرژی به آسپیرین و یا ضددردها نظیر: ایبوپروفن و ناپروکسن

3. داشتن آلرژی نسبت به قارچ های موجود در هوا

4. فیبروز سیستیک: تولید و ترشح مخاط ضخیم و چسبنده از غشاهای بینی و سینوس ها.

5. سندروم چرگ اشتراوس ( Churg-Strauss Syndrome) که باعث التهاب عروق خونی می شود.

6. سابقه خانوادگی ابتلا به پولیپ بینی

7. تغییرات ژنتیکی خاص در ارتباط با عملکرد سیستم ایمنی

پیشگیری از بروز پولیپ بینی

1. کنترل آلرژی و آسم (دوری از محرک های بینی از قبیل آلرژن ها، دود سیگار، دود شیمیایی، گردوغبار و روی هم چیدن آشغال ها)

2. استفاده از دستگاه بخور: باعث مرطوب کردن راه های تنفسی می شود، جریان مخاط را از سینوس ها بهبود می بخشد و از مسدود شدن و التهاب بینی جلوگیری می کند.

3. رعایت بهداشت فردی: دست های خود را مرتب بشویید.

4. استفاده از شوینده های بینی مثل محلول کلرور سدیم.

5. استفاده از اسپری سالین (آب نمک): جریان مخاط را بهبود می بخشد و آلرژن ها و دیگر مواد محرک بینی را بیرون می کند.

 

 

خونریزی از بینی (خون دماغ) [13]

خونریزی از بینی درکودکان شایع می باشد، اما این خونریزی خفیف بوده و معمولا بطور خود بخودی بند می آید. همچنین خونریزی در افراد بالای 50  ‏سال نیز شایع است، اما گاهی اوقات، این خونریزی جدی و خطرناک می باشد. در این گروه سنی، خونریزی ممکن است از پشت بینی ایجاد شده باشد و بند آمدن آن سخت باشد. در این موارد، اگر خون از پشت بینی وارد گلو شده و بلع گردد، ممکن است اصلا خونریزی دیده نشود.

دلایل  بروز خونریزی بینی

- دلایل خونریزی مربوط به جلوی بینی

1. ضربه به بینی.

2. فین کردن و یا بالاکشیدن شدید یا پی در پی بینی.

3. دست کردن در بینی بخصوص در افرادیکه زیاد اینکار را انجام داده و یا ناخن های بلندی دارند.

4. سینوزیت یا التهاب سینوس ها (حفره های استخوانی در جمجمه و اطراف بینی)

5. سرماخوردگی یا آنفولانزا

6. انحراف تیغه بینی (دیواری که دو سوراخ بینی را از هم جدا می کند)

7. آب و هوای خشک و یا تغییر ناگهانی هوای خیلی سرد به هوای گرم

8. آلرژی ها و حساسیت های وابسته به بینی

9. مصرف زیاد بعضی از داروهای خاص همچون داروهای رقیق کننده خون و یا داروهای داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی همچون ایبوپروفن

10. مصرف مواد مخدر همچون کوکائین

- دلایل خونریزی مربوط به پشت بینی

1. فشار خون بالا

2. جراحی بینی

3. کمبود کلسیم

4. در برابر مواد شیمیایی قرار گرفتن.

پشگیری از خونریزی بینی

- اکثر انواع خونریزی بینی در زمستان و هوای خشک رخ می دهند که با مرطوب کردن هوا می توانید، جلوی خونریزی بینی را بگیرید. بینی تان را چرب کرده و برای مرطوب نگه داشتن بینی از قطره ها و یا اسپری های بینی استفاده نمایید.

- از فین کردن و یا بالا کشیدن شدید بینی خودداری نمایید.

- اگر خون دماغ بدلیل بیماری دیگری همچون بیماری های کبدی و یا سینوزیت و غیره رخ داده است، با درمان بیماری ها این مشکل را نیز برطرف کنید.

- سیگار را ترک کنید، سیگار کشیدن می تواند باعث خشکی و التهاب بینی شود.

 

 

سینوزیت [14]

سینوزیت، التهاب و یا ورم استر سینوس ها می باشد. عموما سینوس ها پر از هوا هستند، اما زمانیکه سینوس ها بلوکه شده و پر از جرم می شوند، باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها در این محیط رشد کرده و باعث عفونت می شوند. به عبارت دیگر، سینوس ها، فضاهایی پر از هوا درون جمجمه می باشند. این حفره ها در زیر پیشانی، استخوان های بینی، گونه ها و چشم ها قرار دارند. سینوس های سالم خالی از هرگونه باکتری، ویروس و یا هر عفونت دیگری می باشند. اکثر اوقات، مخاط، خود به خود تخلیه شده و هوا براحتی جابه جا می شود. زمانی که ورودی سینوس ها بسته می شود و یا مقادیر زیادی مخاط در آن جمع می شود، باکتری ها و سایر میکروب ها به راحتی می توانند در حفره سینوسی رشد کنند.

دلایل بروز سینوزیت

- مژه های درون سینوس ها قادر به خارج کردن مخاط نیستند. این مشکل در پی بعضی از بیماری ها رخ می دهد.

- سرماخوردگی و آلرژی می تواند باعث بسته شدن سینوس ها در پی افزایش مخاط شود.

- انحراف بینی و یا پولیپ بینی یکی دیگر از دلایل ابتلا به سینوزیت هستند.

عوامل خطربروز سینوزیت

1. رینیت آلرژیک یا تب یونجه

2. فیبروز سیستیک

3. بیماری هایی که مانع عملکرد درست میوژه ها می شوند.

4. لوزه سوم بزرگ

5. سیگار کشیدن

6. سیستم ایمنی ضعیف شده

7. دوری از حیوان خانگی [15]

علائم و نشانه های سینوزیت حاد

1. درد و یا فشار برروی صورت

2. گرفتگی بینی

3. ترشحات بینی

4. کاهش و یا فقدان حس بویایی

5. سرفه و خلط

6. تب

7. بوی بد دهان

8. خستگی

9. درد دندان

علائم و نشانه های بروز سینوزیت مزمن

افراد مبتلا به سینوزیت مزمن، عموما علائم زیر را برای هشت هفته و یا بیشتر به همراه دارند:

1. فشار برروی صورت

2. گرفتگی و انسداد بینی

3. چرک در حفره بینی

4. تب

5. ترشحات بینی/ ترشحات بی رنگ پشت حلق

6. سردرد

7. بوی بد دهان

8. خستگی

9. درد دندان

پیشگیری از بروز سینوزیت

1. اجتناب از عفونت تنفسی (از ارتباط با افراد سرماخورده اجتناب نمایید و دستان خود را بطور مرتب با آب و صابون بشویید)

2. آلرژی خود را بدقت با کمک پزشک مدیریت کنید.

3. از دود سیگار و هوای آلوده اجتناب نمایید.

4. استفاده از مرطوب کننده ها

 

منابع

[1] - وزوز گوش‌؛ پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکان ایران؛ http://www.irteb.com/

[2] - ناشنوايي‌ و اختلال‌ در شنوايي‌؛ پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکان ایران؛ http://www.irteb.com/ و دانشنامه رشد، شبکه ملی مدارس.

[3] - بیماریها و جراحی های گوش؛ برگرفته از سایت دکتر رضا ساریخانی متخصص گوش حلق و بینی http://dr.r-sarikhani.com/

[4] سرگیجه؛ پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکان ایران؛ http://www.irteb.com/

[5] - دورلند فرهنگ پزشکی ؛(2001). دکتر ویلیام الکساندر نیومن دورلند ترجمه: دکتر محمد هوشمند ویژه ، ناشر : توتیا ، ویرایش دوم

[6]  - پیرگوشی چیست؟؛ ترجمه گیتا موللی (1387)؛ بخش سلامت سایت تبیان؛ 

[7] - اﻟﺘﻬﺎب ﻟﻮزهﻫﺎ و ﻟﻮزهي ﺳﻮم؛ ﻏﻔﺎري، ﻓﺎﻃﻤﻪ،ﻓﺘﻮﮐﯿﺎن،زﻫﺮا"آﻣﻮزش ﺑﻪ ﺑﯿﻤﺎر و ﺧﺎﻧﻮاده"ﺗﻬﺮان:اﻧﺘﺸﺎرات ﺣﮑﯿﻢ ﻫﯿﺪﺟﯽ،ﭼﺎپ اول،1389.

‫اﺳﻤﻠﺘﺮز، ﺳﻮزان.ﭘﺮﺳﺘﺎري داﺧﻠﯽ و ﺟﺮاﺣﯽ ﺗﻨﻔﺲ2010. ﺗﺮﺟﻤﻪ ﻣﺮﺿﯿﻪ ﺷﺒﺎن، ﺷﺎدان ﭘﺪرام رازي، ﺗﻬﺮان: اﻧﺘﺸﺎرات

 ‫ﺳﺎﻟﻤﯽ. ﭼﺎپ اول:1389.

[8] - لارنژیت؛ گرفتگی و خشونت صدا (1392)؛ آیلار آرزوگران؛  بخش سلامت سایت تبیان

[9] - ﻏﻔﺎري، ﻓﺎﻃﻤﻪ،ﻓﺘﻮﮐﯿﺎن،زﻫﺮا"آﻣﻮزش ﺑﻪ ﺑﯿﻤﺎر و ﺧﺎﻧﻮاده"ﺗﻬﺮان:اﻧﺘﺸﺎرات ﺣﮑﯿﻢ ﻫﯿﺪﺟﯽ،ﭼﺎپ اول،1389. و

‫‪Alicia D. Carpenter, RN, MSC, OCN Oncology Clinical Nurse Specialist

‫.2003 ‪University of Kentucky HospitaL.Home Tracheostomy Care.may

[10] - خُرخُر كردن چیست و چگونه درمان می شود؟ (قسمت اول) (1385)؛ بخش سلامت سایت تبیان

[11] خرخر کردن در خواب؛ دانشنامه رشد؛ شبکه ملی مدارس.

[12] - همه چیز راجع به پولیپ بینی؛ بیماری های و راه درمان؛ برگرفته از بخش سلامت  سایت تبیان و بیتوته.

[13] - دلایل خون دماغ چیست؟؛ سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

[14] -سینوزیت چیست؟  سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

[15] - سینوزیت چیست؟ شبکه ملی مدارس؛ دانشمنامه رشد.