تاثیر بیماری‌های خودایمنی بر طول عمر
بیش از 100 نوع بیماری خودایمنی وجود دارد که براثر آنها، سیستم‌ایمنی به اشتباه بافت‌های سالم را مورد هدف قرار داده و به بدن آسیب وارد می‌کند.

 

 طبق اعلام محققان بیش از 23.5 میلیون نفر در این کشور به نوعی از بیماری خود ایمنی مبتلا هستند و موارد ابتلا به بسیاری از این بیماری‌ها به‌دلایل نامشخصی رو به افزایش است. همچنین بیماری‌های خودایمنی مرگبار که بر شاخص امید به زندگی و طول عمر تاثیر می‌گذارند، فهرست بلندی را به خود اختصاص داده‌اند. این گروه از بیماری‌ها شامل موارد متعددی از آرتریت روماتوئید گرفته تا لوپوس می‌شوند. به گفته متخصصان تقریبا تمامی انواع بیماری‌های خودایمنی بر شاخص امید به زندگی تاثیر می‌گذارند. هرچند پیشرفت‌های خوبی در درمان این بیماری‌ها به‌دست آمده که در نتیجه، بسیاری از مبتلایان می‌توانند از طول عمر بیشتر و کیفیت زندگی بهتری برخوردار باشند. این‌گونه از بیماری‌ها را نیز می‌توان همچون دیگر بیماری‌ها با بهبود سبک زندگی شامل انتخاب وعده‌های غذایی سالم و ورزش و مصرف دارو کنترل کرد. برخی از انواع شناخته‌شده این بیماری‌ها که بر طول عمر تاثیر می‌گذارند؛ عبارتنداز:

 

میوکاردیت

میوکاردیت، نوعی بیماری خودایمنی نادر است که براثر آن عضلات قلب دچار التهاب می‌شوند. این بیماری اغلب در افراد 20 تا 40 ساله تشخیص داده می‌شود و در صورت ابتلا، علائمی همچون ضربان نامنظم قلب، درد قفسه سینه، تنگی‌نفس، خستگی و تب ناگهانی و بدون هیچ هشداری ظاهر می‌شوند. این بیماری اغلب تشخیص داده نمی‌شود و ممکن است موجب مرگ ناگهانی شود. با تشخیص این بیماری داروهای سرکوب‌کننده سیستم‌ایمنی برای بیمار تجویز می‌شود.

 

M.S

M.S نوعی بیماری خودایمنی است که بر مغز و نخاع تاثیر می‌گذارد که دلیل آن حمله سیستم‌ایمنی به لایه حفاظتی اطراف عصب‌ها و بروز انواعی از مشکلات و عارضه‌هاست. از دست‌دادن تعادل و هماهنگی بین اندام‌ها از جمله عوارض این بیماری است. در میان گزینه‌های درمانی، تاثیر داروهای تولیدشده که سلول‌های B را هدف قرار می‌دهد، امیدوارکننده بوده است.

 

لوپوس

متخصصان علاوه بر درمان اختلالات خودایمنی باید نسبت به مشکلات و عوارض ناشی از این اختلالات دقت کافی داشته باشند. به‌طور مثال، شایع‌ترین نوع لوپوس موسوم به لوپوس منتشر، موجب التهاب شدید و گسترده شده و بر اندام‌های بدن از جمله کلیه‌ها اثر می‌گذارد.

تاریخ انتشار: سه شنبه 8 بهمن 1398

جهت ارتباط با سر دبیر و مسئول سایت می توانید با شماره تلفن 85502135 تماس بگیرید.