نکاتی درباره عمل لیزیک
لیزیک با تابش اشعه لیزر اگزایمر به سطح قرنیه انجام می‌پذیرد.

 

 تحریک سطح قرنیه باعث عود نزدیک‌بینی یا تکثیر سلول‌های قرنیه و کدورت قرنیه می‌شود، بنابراین برای آنکه سطح قرنیه به‌دلیل زخم ناشی از لیزر تحریک نشود از این روش استفاده می‌شود. در این روش توسط دستگاهی به‌نام کراتوم که دارای یک تیغه است، یک لایه از سطح قرنیه بریده می‌شود. برداشتن این لایه از روی قرنیه به میزان عیب انکساری (نمره‌چشم) بستگی دارد اما معمولا میزان آن بین30 تا 100 میکرون است.

 

بسیاری از اشخاص بعد از لیزیک دید عالی دارند؛ اما دید کمتر از این میزان به معنی عدم اصلاح کامل نیست. معمولا پزشک با معاینه دقیق می‌تواند اظهارکند که اصلاح کامل انجام شده یا خیر. در افرادی که اصلاح کامل انجام شده باشد، پس از گذشت یک تا دو هفته بینایی خوب و نسبتا کاملی به‌دست می‌آورند و مشکلات مختصر ناشی از افت کیفیت بینایی آنها مانند ناراحتی در نور شدید، مشکل رانندگی در شب و... نیز به تدریجا کاهش می‌یابد.

 

طبق آمار مراکز مختلف حدود 80 درصد افراد پس از انجام عمل لیزیک دید کاملی پیدا می‌کنند. حدود 95 درصد آنها نیز در حدی دید پیدا می‌کنند که اکثر کارهای روزمره خودشان را بدون زدن عینک به‌خوبی انجام می‌دهند. حدود 5 درصد هم ممکن است نیاز به لیزیک مجدد یا عینک برای برخی از کارهای دقیق و ظریف پیدا کنند. تابش بیش از حد لیزر به قرنیه ممکن است عوارضی مانند شبیه قوز قرنیه ایجاد کند به همین دلیل برای اصلاح عیوب انکساری محدودیت وجود دارد.

 

معمولا تا شماره‌ای 10تا 12 نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم را می‌توان با اطمینان زیاد لیزیک کرد؛ تقریبا همه کسانی را نزدیک‌بینی 1-دارند می‌توان با اطمینان زیاد لیزیک کرد اما معمولا در شماره‌های بالاتر مقادیری از عیب‌انکساری باقی می‌ماند. برای نمرات بالای چشم روش‌های دیگر مانند کارگذاری لنز داخل چشم مقعر، جراحی خارج کردن عدسی طبیعی و کارگذاری لنز داخل چشمی وجود دارد. شانس بروز نابینایی در روش لیزیک کم و نادر است. همچنین این روش درمانی باعث ایجاد آب‌مروارید، جداشدگی شبکیه، کورنگی و شب‌کوری و... نمی‌شود اما داوطلبان باید نسبت به عوارض احتمالی لیزیک مطلع باشند و انتظاراتی در حد معقول داشته باشند.

 

کسانی که قرینه بسیار نازک دارند، یک چشمی هستن، در همان چشم یا چشم دیگر جداشدگی شبکیه داشته‌اند، در شبکیه چشم‌شان سوراخ یا پارگی وجود دارد یا هنوز نمره چشم‌شان ثابت نشده و در حال افزایش است و قور قرنیه( کراتوکونوس) دارند، باید از انجام لیزیک اجتناب کنند. همچنین کسانی که عفونت چشم یا کیسه اشکی دارند، سیستم ایمنی بدن‌شان مختل است، دچار آب‌مروارید یا لک قرنیه یا آب‌سیاه هستند.

تاریخ انتشار: شنبه 26 بهمن 1398

جهت ارتباط با سر دبیر و مسئول سایت می توانید با شماره تلفن 85502135 تماس بگیرید.