برگزاری همایش بیماری های زنان و راه های پیشگیری
به اهتمام امور بانوان و خانواده سازمان با مشارکت مرکز بهداشت و درمان صداوسیما همایش بیماری های زنان و راه های پیشگیری برگزار شد.
 
دکتر زهره کاظمی متخصص زنان و فوق تخصص جراحی سرطان های زنان در این همایش گفت: سرطان پستان و سرطان دهانه رحم از شایع‌ترین سرطان‌های زنان ایران در سنین باروری هستند که در صورت تشخیص دیررس، آمار مرگ و میر بالایی را به دنبال خواهند داشت.
 
وی پیشگیری از بیماری ها از جمله انواع سرطان ها را مقدم بر درمان دانست و گفت: آموزش خودمراقبتی، مهمترین گام برای پیشگیری از سرطان های شایع در زنان است.
 

وی با اشاره به اهمیت بررسی و غربالگری سرطان‌های شایع زنان، آموزش زنان در خصوص مراقبت‌های سلامت و انجام تست‌ ها و معاینات منظم را یکی از مهم‌ ترین راهکارهای کاهش سرطان در بین زنان دانست.

 

وی ضمن اشاره به اهمیت خودآزمایی سینه توسط بانوان گفت: بهترین روش برای بررسی توده‌ها و کیست‌های پستان قبل از 40 سالگی، سونوگرافی است. همه خانم‌ها باید حداقل سالی 1 بار پستان‌ها و بافت‌های زیر بغل خود را با سونوگرافی بررسی کنند. در صورت وجود موارد مشکوک، فواصل بررسی با سونوگرافی تحت‌نظر پزشک معالج کوتاه‌تر خواهد شد. ماموگرافی سالیانه نیز از 40 سالگی به بالا کنار سونوگرافی، ابزار تشخیصی دقیقی برای رد سرطان پستان است.

 

دکتر زهره کاظمی درخصوص غربالگری سرطان دهانه رحم نیز گفت: پاپ‌ اسمیر تستی است که برای غربالگری سرطان دهانه رحم در زنان انجام‌ شده و جنبه تشخیصی و پیشگیرانه دارد.

 

دکترحسینی مدیر کل مرکز بهداشت و درمان سازمان نیز درخصوص طرح های غربالگری و پیشگیرانه گفت: تشخیص زودهنگام بیماری ها بسیار مهم و موثر است و با اجرای برنامه­ های پیشگیرانه مرکز بهداشت و درمان سازمان نظیر غربالگری بیماریهای غیرواگیر شایع، پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان های شایع زنان، پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ و کبدچرب و سایر طرح های پیشگیرانه برای کارکنان، امید است بتوانیم بار این بیماریها را در سازمان کاهش دهیم.

 

در این همایش خانم سپهری مشاور و نماینده امور بانوان و خانواده سازمان صداوسیما نیز سخنانی ایراد کرد.

 

گفتنی است این همایش در تاریخ 28 آبان ماه سال 98 از ساعت 10.30 الی 13 در ساختمان اداری، سالن مرکز پژوهش و سنجش افکار برگزار شد.

 

 
 
پیوستها

تاریخ انتشار: پنج شنبه 7 آذر 1398

جهت ارتباط با سر دبیر و مسئول سایت می توانید با شماره تلفن 85502135 تماس بگیرید.