شعار روز جهانی بهداشت سال 2019
مراقبت­ های اولیه بهداشتی برای پوشش همگانی سلامت به عنوان شعار روز جهانی بهداشت سال 2019 مشخص شد.

 

روز جهانی بهداشت که هر سال 7 آوریل (18 فروردین) به مناسبت سالگرد تأسیس سازمان جهانی بهداشت برگزار می‌شود، فرصتی فراهم می‌آورد تا یکی از نگرانی‌های مردم جهان مطرح گردد.

 

سازمان جهانی بهداشت بر اساس این اصل بنا شده که همه افراد بتوانند به حق خود به بالاترین سطح ممکن از سلامت دست یابند. هفتم آوریل روز جهانی بهداشت می باشد و به منظور تاکید بر موضوعات مرتبط به حوزه سلامت  همه ساله سازمان جهانی بهداشت شعاری را مطرح می کند. شعار سال 2019 این سازمان عبارتست از:

 

شعار روز جهانی سلامت 1398:

                                      "مراقبت­ های اولیه بهداشتی برای پوشش همگانی سلامت"

موضوع روز جهانی سلامت 1398:

                                                          "مراقبت­ های اولیه بهداشتی"

شعار روز جهانی بهداشت سال2019میلادی (1398 هجری شمسی) "پوشش همگانی بهداشت"

 

پوشش همگانی بهداشت هدف نخست سازمان جهانی بهداشت است.کلید دستیابی به این هدف حصول اطمینان از این امراست که هرکسی بتواند به مراقبت های مورد نیاز خود در هر زمان که به آن نیاز دارد دسترسی داشته باشد.

 

کشورهایی در نقاط جهان به پیشرفت هایی در این حوزه نائل شده اند. با این وجود هنوز میلیون ها نفر به هیچ یک از مراقبت های  بهداشتی دسترسی ندارند. تعداد بیشتری از افراد مجبورند که بین مراقبت های بهداشتی و سایر هزینه های روزمره نظیر غذا، پوشاک و یا حتی مسکن یکی را انتخاب کنند. به همین دلیل است که سازمان جهانی بهداشت، برای روز جهانی بهداشت در سال 2019 بر پوشش همگانی بهداشت تمرکز کرده است.

 

پوشش همگانی بهداشت متضمن این نکته است که تمامی افراد و جوامع بتوانند در هرزمان و هر مکانی که به خدمات بهداشتی با کیفیت نیاز داشته باشند، بدون بارمالی به آن دسترسی داشته باشند. این امر شامل طیف وسیعی از خدمات مورد نیازدر سراسر عمر از ترویج و ارتقا سلامت تا پیشگیری، درمان، بازتوانی ومراقبت های تسکینی است و به بهترین نحو بر پایه یک سیستم قوی مراقبت های بهداشتی اولیه، قابل عرضه می باشد. همچنین بهبود غذا و تغذیه به عنوان دومین اصل سیستم PHC درنظر گرفته شده است.

 

اسامی روزهای هفته سلامت 1398 

روز

تاریخ

عناوین روز شمار

یکشنبه

98/02/01

دسترسی عادلانه به خدمات سلامت

دوشنبه

98/02/02

آموزش رکن سلامت

سه شنبه

98/02/03

مشارکت اجتماعی و سلامت

چهار شنبه

98/02/04

مراقبت­های اولیه بهداشتی و سلامت روان

پنج شنبه

98/02/05

سلامت در حوادث و بحرانها

جمعه

98/02/06

سبک زندگی سلامت محور

شنبه

98/02/07

سلامت، جمعیت و خانواده

تاریخ انتشار: دوشنبه 19 فروردین 1398

جهت ارتباط با سر دبیر و مسئول سایت می توانید با شماره تلفن 85502135 تماس بگیرید.