عوارض استفاده غیر متعارف از هدفون
معضلی که سلامت را به خطر می‌اندازد.

 

 

مدیرگروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت، عوارض استفاده غیرمتعارف از هدفون و هندزفری به‌ویژه میان نواجوانان و جوانان را تشریح کرد.دکتر سعید محمودیان گفت: گوش‌های ما مسئول دو حس حیاتی اما کاملا متفاوت هستند؛ شنوایی و تعادل. صداهای تشخیص داده شده از طریق گوش‌ها، اطلاعات اساسی را درباره محیط خارجی به ما می‌دهند و به ما اجازه می‌دهند با روش‌های پیچیده‌ای چون گفتار، موسیقی، شعر و ادبیات ارتباط برقرار کنیم.

 

وی افزود: علاوه بر این، گوش‌ها در حس تعادل ما نیز سهم دارند. درک ناخودآگاه وضعیت بدن در فضا به ما اجازه می‌دهد تا بایستیم و حرکت کنیم بدون آنکه زمین بخوریم. سلامت شنوایی یعنی شنیدن یک صحبت معمولی حتی در جمع بدون نگاه کردن به حرکت لب و درک کلمات و جملات محاوره شده.

 

محمودیان ادامه داد: صدا و شنیدن از بزرگ‌ترین نعمت‌های الهی به موجودات است ولی همین صدا می‌تواند باعث آسیب به شنوایی شود. قرارگیری انسان در معرض اصوات بلند و یا اصوات نسبتا بلند و دراز مدت مثل اره، مته، هواپیما، ماشین‌آلات، موتورسیکلت، بلندگو، وسایل تهویه و غیره می‌تواند تهدیدی برای شنوایی انسان باشد.

 

وی گفت: کار طولانی مدت با آلات موسیقی و یا گوش کردن اصوات از طریق وسایل شخصی مثل هندزفری‌ها و یا انواع هدفون‌ها نیز می‌تواند به شنوایی صدمه بزند. استفاده از هدفون یا هندزفری برای گوش کردن به موسیقی‌های نسبتا بلند می‌توانند برای شنوایی بسیار خطرناک و صدمه زننده باشند.

 

مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی معاونت بهداشت اعلام کرد: قرارگیری بیش از ۲ دقیقه در معرض صدایی با شدت ۱۰۹ دسی‌بل ممکن است به کری موقت انسان منجر شود. به ازای هر ۱۰ دسی‌بل افزایش در شدت صوت افزایشی معادل ۱۰ برابر در قدرت اصوات اتفاق می‌افتد که همین مقدار به گوش انسان می‌رسد.

 

وی افزود: تاثیر صدا بر سلامت انسان به عواملی نظیر شدت، نوع، نزدیکی به منبع، مداومت، وضعیت، موقعیت و البته حساسیت فرد در مقابل آن بستگی دارد و با این توضیح شدت اصوات تنها یکی از پارامترهای مهم در اندازه‌گیری و تعیین میزان آسیب به سیستم شنوایی انسان محسوب می‌شود و عوامل ذکر شده قبلی نیز در بروز آسیب تاثیرگذار هستند. به گفته وی، سازمان جهانی بهداشت گزارش کرده است که اغلب موارد ناشنوایی قابل پیشگیری و درمان هستند و نیمی از همه بیماران مبتلا به کاهش شنوایی از طریق پیشگیری اولیه به این بیماری دچار نمی‌شوند.

 

محمودیان ادامه داد: این سازمان راهبردهای ساده‌ای برای پیشگیری از بروز اختلال شنوایی توصیه می‌کند که از جمله آنها ایمن‌سازی کودکان علیه بیماری‌هایی همچون سرخک، مننژیت، اوریون و سرخجه، ایمن سازی دختران جوان و زنان در سن بارداری علیه سرخجه پیش از بارداری، غربالگری و درمان سیفلیس و عفونت‌های دیگر در زنان باردار، ارتقای مراقبت‌های پیش و حین تولد شامل ترویج زایمان‌های ایمن، پرهیز از استفاده از داروهایی که اثر سمی بر گوش دارند مگر توسط پزشک صلاحیت دار و با پایش دقیق برای اصلاح مقدار، ارجاع کودکان پرخطر(همانند آنهایی که سابقه خانوادگی ناشنوایی دارند، نوزادان با وزن تولد کم یا با آسفیکسی، زردی، مننژیت و...)، کاهش مواجهه افراد(هم شغلی و هم تفریحی) با صداهای بلند و نسبتا بلند با ایجاد آگاهی، استفاده از وسایل محافظتی و استقرار قوانین مناسب است.

 

مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی متذکر شد: در نوجوانان و جوانان استفاده بیش از حد از هدفون و یا هندزفری، قرار گیری در برابر صداهای غیراستاندارد و بلند، آلودگی صوتی ناشی از ترقه و مواد محترقه در ایامی مانند چهارشنبه آخر سال، به افت شنوایی منجر می‌شود. حد مجاز استفاده از گوش دادن به اصوات با هندزفری و یا هدفون‌ها جهت آشنایی مطرح می‌شود. به‌طور کلی، اگر صدایی از حد مشخصی بالاتر باشد یا با مقدار کم اما در طولانی ‌مدت وارد گوش شود، ممکن است باعث آسیب به گوش و کاهش شنوایی شود.

 

بنا بر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت، وی افزود: حد صوتی که می‌تواند این مشکل را ایجاد کند، ۷۰ دسی‌بل تعیین شده است. استفاده از هندزفری به این دلیل که صداهای محیط را حذف می‌کند و صدا به ‌طور مستقیم وارد گوش می‌شود؛ به‌خصوص اگر شدت صوت زیاد باشد قطعا به گوش آسیب وارد خواهد کرد.

 

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه متوجه شوید میزان صوتی که شنیده‌اید بیشتر از ۷۰ دسی‌بل بوده یا نه و احتمال خطر آسیب شنوایی در اثر صوت مشخص شود ساده‌ترین و بهترین اقدام ارزیابی میزان لحن گفتاری خود همزمان با استفاده از هندزفری و یا هدفون در هنگام گفت‌و‌گو با دیگران است. هرگاه افزایشی در میزان شدت گفتاری شما اتفاق بیفتد به معنی هشدار افزایش عامل خطر برای شنوایی شماست.

 

وی افزود:هرگاه پس از مدتی گوش دادن به اصوات با واسطه وسایل تحت گوشی و برداشتن وسیله از روی گوش‌ها، تا لحظاتی شنیدن اصوات محیطی در اطرافمان مبهم شنیده شد به معنی آن است که دچار کاهش شنوایی موقتی شده‌اید که نشان‌دهنده آلودگی صوتی است که با واسطه هدفون و هندزفری به گوش‌های شما وارد شده است و این مساله می‌تواند زنگ خطری برای کاهش شنوایی دائمی باشد.

 

مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی معاونت بهداشت اعلام کرد: در کشور ما با دو مشکل روبه‌رو هستیم؛ اول آنکه جوانان و نوجوانان مدت زمان طولانی از هدفون، هندزفری استفاده می‌کنند و دوم آنکه حجم بسیار بالایی از هدفون‌ها و هندزفری‌ها به‌طور قاچاق وارد کشور می‌شود که غیراستاندارد است و به‌دلیل قیمت پایین آن، افراد بیشتری از آن استفاده می‌کنند و صدمه‌هایی که به گوش میزنند به‌گونه‌ای که باعث آثار مخرب به سلول شنوایی و عصب شنوایی می‌شود و پیرگوشی زودرس ایجاد خواهد کرد. استفاده از وسایل تحت گوشی مثل هدفون به مدت طولانی حتی با صدای نسبتا کم می‌تواند آسیب‌زننده باشد.

 

محمودیان گفت: نوجوانان و جوانان معمولا برای ایجاد هیجان، کم‌کم صدای هندزفری را بالا می‌برند و گوش هم به این صدای بلند عادت می‌کند درحالی که به‌تدریج باعث بروز کم شنوایی در فرد می‌شود. قرارگیری در معرض اصوات آسیب‌زا به گونه‌ای است که در ابتدا باعث آسیب شنوایی در محدوده فرکانس‌های بالا شده و تخریب آنها را باعث می‌شوند در این صورت فرد متوجه نمی‌شود دچار آسیب شنوایی شده است.

 

وی افزود: با ادامه بی‌توجهی فرد و قرار گیری در معرض اصوات به‌تدریج فرکانس‌های گفتاری نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند و فرد هنگام مکالمه دیگر قادر به درک مطلب و شنیدن طبیعی صدا افراد نخواهد بود. در گروه سنی نوجوانان و جوانان کم‌شنوایی به درجات مختلف در حال افزایش دو برابری است؛ چراکه این عارضه درجات مختلفی دارد و فرد زمانی متوجه می‌شود که کم‌شنوایی باعث کم‌شدن ارتباط وی با محیط اطراف شده و به نوعی پیرگوشی زودهنگام اتفاق افتاده است.

 

وی با بیان اینکه استفاده از هندزفری‌ها با صدای بلند، میزان شنوایی را در فرد به‌طور مرتب کم می‌کند و سلامت گوش را به خطر می‌اندازد، گفت: یکی دیگر از آثار استفاده نادرست از هندزفری در میان افراد ابتلا به وزوز گوش و کم‌شنوایی در سنین نوجوانی است. در حال حاضر وزوز گوش بین نوجوانان بسیار افزایش پیدا کرده است. بعد از ۳-۲ سال استفاده مداوم و نامناسب از هندزفری فرد دچار افت شنوایی و پیرگوشی زودرس می‌شود.

تاریخ انتشار: پنج شنبه 26 مهر 1397

جهت ارتباط با سر دبیر می توانید از ایمیل shefa@irib.ir استفاده نمایید