توصیه‌هایی برای مراقبت از کلیه‌ها
بیماری‌های کلیوی گاهی ممکن است منجر به از کار افتادگی کامل کلیه‌ها شوند و پیامدهای جدی به‌دنبال داشته باشند در حالی که می‌توان تنها با چند تغییر ساده و کوچک در رژیم غذایی روزانه، سلامت این عضو حیاتی و مهم را بهبود بخشید.

 

برای این منظور کافی است برخی از مواد غذایی را از رژیم روزانه خود حذف و برخی دیگر را به آن اضافه کنید.کلیه‌ها، خون را تصفیه و مواد زاید را از بدن دفع می‌کنند.این عضو حیاتی همچنین به کنترل تعادل مایعات در بدن کمک می‌کند.هر کلیه دارای تعداد بسیار زیادی فیلترهای بسیار ظریف و کوچک است که مداوم در حال پاکسازی بدن هستند و به همین خاطر اگر این عضو حیاتی نتواند به درستی کار کند، کل بدن با مشکل جدی مواجه می‌شود و تعادل مایعات بدن به هم می‌خورد.برخی از عادت‌ها و مواد غذایی در کاهش عملکرد مطلوب کلیه‌ نقش دارند و در صورتی که هرگونه اختلال در عملکرد کلیه‌ها، بدون درمان رها شود می‌تواند به ازکارافتادگی کامل این عضو حیاتی منتهی شود.در ادامه به برخی از تغییرات ساده در رژیم غذایی اشاره شده که می‌توان با دنبال کردن آنها، سلامت کلیه‌ها را تا مدت زمانی طولانی تضمین کرد.

 

حذف نوشابه‌های گازدار

نوشابه‌های گازدار به شکل‌های مختلف به بدن شما آسیب وارد می‌کنند.این نوشابه‌ها حاوی مقادیر زیادی قند هستند که اگرچه مصرف آنها موقتا منجر به افزایش سطح انرژی می‌شود، اما در بلندمدت آسیب‌های جدی به بدن وارد می‌کند.سودا همچنین نوشیدنی مضری برای کلیه‌ها محسوب می‌شود.به‌جای آن می‌توانید از شربت آبلیموی تازه یا آب نارگیل به‌عنوان یک نوشیدنی سالم و مطبوع استفاده کنید.

 

کنترل مصرف نمک

میزان نمک مصرفی روزانه خود را کنترل کنید. مصرف زیاد سدیم یکی از عوامل اصلی بروز بیماری‌ها و مشکلات کلیوی است و به همین دلیل به بیماران کلیوی توصیه می‌شود که فورا مقدار مصرف روزانه نمک را در رژیم غذایی خود کاهش دهند یا آن را حذف کنند. اگر می‌خواهید تمام طول عمر کلیه‌های سالم داشته باشید توصیه می‌شود که همواره به میزان متعادلی نمک مصرف کنید و بهتر است نمکدان را از سر سفره بردارید.

 

حذف فرآوری شده‌ها

مواد غذایی فرآوری شده به هر شکل برای سلامتی مضر هستند.اگر ناچار شوید از غذای خانگی دست کشیده و به غذاهای آماده وابسته شوید،‌ سلامت خود را از جنبه‌های مختلف به خطر می‌اندازید.غذاهای فرآوری‌شده سرشار از چربی‌های ناسالم و نمک هستند و مصرف مداوم آنها برای سلامت قلب، دستگاه گوارش و همچنین کلیه‌ها بسیار مضر است.

تاریخ انتشار: دوشنبه 31 تیر 1398

جهت ارتباط با سر دبیر و مسئول سایت می توانید با شماره تلفن 85502135 تماس بگیرید.