سن مناسب برای خرید تلفن همراه برای کودکان
به گفته محققان علوم رفتاری در خصوص داشتن تلفن همراه آنچه بیش از سن اهمیت دارد سطح بلوغ فرزندان است.

 

به عنوان ملاک تصمیم گیری برای خرید گوشی تلفن همراه، آنچه ما را کمک می کند تا تشخیص دهیم که فرزندانمان آماده پذیرش این فناوری هستند توانایی پیروی از قوانین در این مورد و همچنین احساس مسئولیت و توانایی حفظ امنیت بسیار اهمیت دارد. سوالاتی که به والدین کمک می کند تا پیش از خرید این محصول فناوری (موبایل) سن مناسب را معین نمایند، چه سوالاتی است؟ البته پیش از طرح سوالات کلیدی، والدین مطمئن باشند اگر درک استفاده از محصولات جدید فناوری بزرگتر از توانایی استفاده عاقلانه فرزندان شان از آن فناوری می باشد پاسخ آن ها حتما باید این جمله باشد: نه /  هنوز نه... زمانش نرسیده...

 

پدر ومادر عزیز مطمئن باشید اگر پیش از موعد مناسب اقدام به تهیه تلفن همراه برای فرزندان دلبندتان نمایید، آسیب های بسیار بزرگتری از ناراحتی فرزندان شما از نخریدن و حسادت های کودکانه نسبت به همبازی ها و دوستانشان در انتظار شما و خودفرزندتان خواهد بود. این سوالات را برای خود مطرح کنید:

- آیا در رفتار فرزند شما احساس مسئولیت قابل رویت است؟

- آیا فرزند شما استفاده درست از موبایل را آموخته است؟

- آیا فرزندتان حاضر به پذیرش و تبعیت از قوانین محدودسازی در استفاده از تلفن همراه خواهد بود؟

- آیا فرزند شما با تبعات و هزینه های حریم خصوصی در تلفن همراه آشنا می باشد؟

- آیا فرزند شما مهارت حفظ امنیت اطلاعات شخصی و خانوادگی را در حین استفاده از موبایل و برنامه ها داراست؟

- آیا فرزند شما در استفاده از موبایل به محدودیت های زمانی و مکانی پایبند خواهد بود؟

- نیاز اصلی فرزندتان به دارا بودن تلفن همراه چیست؟آیا مشکلات و بیماری پزشکی او نیازمند در دسترس بودن در هر زمانی می باشد؟

- آیا فرزند شما با اصولی استفاده مسئولانه از تصاویر و فیلم و اسناد شخصی و خانوادگی در انتقال آن به دوستان مجازی آشنا می باشد؟

- آیا فرزند شما در صورت مواجهه با مزاحمان تلفنی و قلدری غریبه های آنلاین مهارت مواجهه با آن را آموخته است؟

- دقت نمایید و به فرزندان تذکر دهید خرید یک تلفن همراه به معنای ضرورت استفاده موازی از اینترنت و شبکه های اجتماعی و بازی های آنلاین نیست. (شرایط استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی آنلاین محدودیت ها و بلوغ سنی واجتماعی وسیع تری را می طلبد)

تاریخ انتشار: سه شنبه 29 خرداد 1397

جهت ارتباط با سر دبیر می توانید از ایمیل shefa@irib.ir استفاده نمایید