اجرای طرح غربالگری سرطان روده بزرگ و کبد چرب
به اهتمام مرکز بهداشت و درمان صداوسیما طرح جامع غربالگری سرطان روده بزرگ و کبد چرب ویژه افراد بالای 45 سال شاغل و بازنشسته با اولویت افراد بازنشسته سازمان برگزار می شود.

 

دکتر حسینی مدیرکل مرکز بهداشت و درمان سازمان صداوسیما با اعلام این خبر گفت: سرطان روده بزرگ یکی از شایع ترین سرطان ها در مردان و زنان و مهم ترین بدخیمی قابل پیشگیری از طریق غربالگری است. وی افزود: سرطان روده بزرگ دومین علت مرگ و میر ناشی از بدخیمی در دنیا و ایران محسوب می شود.

 

دکتر حسینی گفت: این بیماری هم قابل پیشگیری و هم قابل درمان است به شرط این که با برنامه های غربالگری در مراحل اولیه پیش سرطانی تشخیص داده شود.

 

وی درخصوص شرایطی که ممکن است افراد را در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دهد گفت: مهم ترین عامل خطر ابتلا به این بیماری، سن بیش از 50 سال است. همچنین سابقه فردی ابتلا به پولیپ یا سرطان روده بزرگ، سابقه ابتلا به سرطان هایی مانند سرطان رحم و تخمدان، معده، روده باریک و سرطان مجاری ادراری در فرد یا خویشاوندان درجه یک، سابقه ابتلای یک یا چند خویشاوند نزدیک به بیماری پولیپ یا سرطان روده بزرگ و سابقه فردی بیماری های التهابی روده (کولیت اولسروز یا کرون) از جمله عوامل افزایش دهنده خطر وقوع این سرطان است.

 

دکتر حسینی درخصوص علائم هشدار دهنده سرطان روده بزرگ نیز گفت: یبوست های طولانی به خصوص در سه ماهه گذشته همراه کاهش وزن یا کم خونی، باریک شدن قطر مدفوع، خونریزی از راه مقعد، دردهای شکمی به خصوص اگر همراه با تغییر اجابت مزاج یا کاهش وزن باشد یا در سن بالاتر از 50 سال بروز کند، کاهش وزن غیر طبیعی به خصوص در سنین بالا، کم خونی فقر آهن با هر میزانی در خانم های یائسه و آقایان و کم خونی فقر آهن شدید و بدون علت در خانم هایی که در سنین باروری هستند از جمله نشانه های هشدار دهنده درخصوص بروز سرطان روده بزرگ هستند که باید جدی گرفته شوند.

 

دکتر حسینی در ادامه گفت: کنترل وزن، داشتن فعالیت ورزشی مناسب، خودداری از کشیدن سیگار و قلیان و داشتن تغذیه مناسب می تواند موجب کاهش خطر بروز سرطان روده بزرگ در افراد شوند.  

 

وی در خصوص اینکه چه افرادی میبایست از نظر سرطان روده بزرگ غربالگری شوند گفت: برنامه غربالگری سرطان روده بزرگ برای افراد 50 تا 75 ساله بدون علامت و فاقد سابقه شخصی و یا خانوادگی ابتلا به پولیپ یا سرطان روده، افراد با سابقه شخصی یا خانوادگی پولیپ یا سرطان روده بزرگ یا سرطان های مرتبط (معده، روده باریک، رحم، تخمدان و مجاری ادراری) یا سابقه شخصی ابتلا به بیماری التهاب روده و افراد با داشتن علائم هشدار دهنده که قبلا ذکر شد، توصیه می شود. همچنین لازم است همکاران محترم قبل از شرکت در این طرح از وجود بیماری های ذکر شده در خانواده و اقوام مطلع شوند تا کارشناسان ما پرسشنامه ها را دقیق تر تکمیل کنند.

 

دکتر حسینی درخصوص غربالگری بیماری کبد چرب نیز گفت: بیماری کبد چرب در هر سنی دیده می شود اما بیشترین شیوع آن بین 40 تا 60 سالگی است. وی تصریح کرد: بیماری کبد چرب در بیشتر موارد بدون علامت است و تنها با بررسی آزمایشگاهی یا سونوگرافی و سیتی اسکن مشخص می شود و بدلیل هزینه های بالای بررسی های تشخیصی و فقدان درمان مؤثر، غربالگری کبد چرب در سطح عموم افراد جامعه پیشنهاد نمی شود.

 

وی در پایان افزود: براین اساس، مرکز بهداشت و درمان سازمان صداوسیما در راستای اقدامات پیشگیرانه پس از اجرای موفق طرح غربالگری بیماری های غیرواگیر شایع برای 15 هزار نفر از کارکنان تهران و 15 مرکز صداوسیمای استانی افتخار دارد با همکاری مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و نیز بهره مندی از اعضای هیئت علمی دانشگاه و کارشناسان زبده مرکز و نیز جدیدترین تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی طرح جامع غربالگری و بیماریابی سرطان روده بزرگ (کولورکتال) و کبد چرب را در سال 1398 برای 15 هزار نفر از کارکنان شاغل و بازنشسته سازمان (کارکنان بالای 45 سال با اولویت همکاران بازنشسته) اجرا کند. امید است با اجرای موفق این طرح برای ارتقای بهبود سلامت همکاران ارجمند سازمان گام ارزنده ای برداریم.

 

گفتنی است طرح غربالگری سرطان روده بزرگ و کبدچرب در فاز اول برای افراد بازنشسته سازمان اجرا می شود و داوطلبان برای ثبت نام می توانند از ساعت 9 صبح تا 14 بعد از ظهر  به صورت حضوری به مرکز بهداشت و درمان سازمان مراجعه و یا با شماره 09107969348 تماس حاصل فرمایند.

تاریخ انتشار: یکشنبه 19 خرداد 1398

جهت ارتباط با سر دبیر و مسئول سایت می توانید با شماره تلفن 85502135 تماس بگیرید.