دلایلی که سبب «انحراف چشم» می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دلایل ابتلا به انحراف چشم و راهکارهای درمانی آن را تشریح کرد. ژاله رجوی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آستانه روز جهانی بینایی در رابطه با بیماری استرابیسم اظهار داشت: این بیماری در واقع انحراف چشم است و زمانی که دو چشم نتواند همزمان در یک راستا نگاه کند و دو تصویر چشم منطبق نباشد، ایجاد می شود.

 

وی افزود: فرد مبتال به استرابیسم در یک راستا به یک جسم نمیتواند نگاه کند زیرا یکی از چشم ها به سمت داخل، خارج و یا بالا و پایین منحرف شده است.


رئیس هیات مدیره انجمن استرابیسم بیان داشت: این مشکل دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها مادرزادی بوده و از 2 تا 6 ماهگی بروز می یابد. درمان این مشــکل مادرزادی اکثرا جراحی است و تا دو سالگى بهتر است که انجام گیرد تا نتیجه خوبى حاصل شود.


وی افزود: دومین نوع استرابیسم اکتسابى و اغلب به علت عیوب انکسارى است که معمولا از دو سالگی چشم انحراف پیدا می کند و در 4 سالگی انحراف دائم می شود. در واقع فرد نیاز به عینک داشته ولی به او ارائه نشده است و به علت دید کم وجبران عیب انکسارى انحراف پیدا شده است. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عنوان کرد که درمان در این افراد اغلب تجویز شماره عینک آنها می باشد ولی گاهی هنوز همه انحراف بر طرف نمی شود و برای درمان نیاز به جراحی است.

رجوی گفت: گاهی کودک هنگام بازی دچار ضربه به چشم میشود که به دنبال آن پارگی قرنیه و آب مروارید وانحراف پیش می یاید و باید قرنیه دوخته و آب مروارید عمل شود و اگر انحراف باقی ماند، به عنوان عمل سوم انجام گیرد.


وی بیان داشت: از علل اکتسابى دیگر انحراف میتوان از وجود توده فضا گیر در سر و به دنبال آن فلج اعصاب چشمی و انحراف چشم نام برد. همچنین دیابت و فشارخون در صورتی که کنترل نشوند می توانند انحراف چشم را به همراه داشته باشند و برای درمان این مشکل ابتدا دیابت را کنترل و اگر 6 ماه تا یکسال انحراف رفع نشد برای درمان انحراف جراحی انجام می دهیم.

تاریخ انتشار: پنج شنبه 26 مهر 1397

جهت ارتباط با سر دبیر می توانید از ایمیل shefa@irib.ir استفاده نمایید