توصیه به والدین در زمان امتحانات فرزندان
به يقين در هر سال تحصيلی، زمان برگزاری امتحانات، پرفراز و نشيب ترين ايام برای دانش آموزان و نيز والدين آنان به شمار می رود و به همين دليل، اين زمان از حساسيت ويژه ای برخوردار است .

 

 

فصل امتحان به مثابه فصل برداشت محصول تلاش و فعالیت دانش آموز است. این دوره همواره برای بیشتر آنان با بیم و اضطراب فراینده ای توأم میگردد. بنابراین شیوه هایی كه اولیا جهت كسب موفقیت فرزندان خود به كارمی برند بسیار مهم است. بی شك اگر پدران و مادران دلسوز و آگاه، روش های درست و مؤثر كاهش اضطراب زمان امتحان و افزایش میزان موفقیت فرزندان خود را كانون توجه خویش قرار دهند نتایج حاصل در گستره وسیعی از جامعه و كشور عزیز ما ایران به دست خواهد آمد.

 

رعایت موارد زیر در این خصوص کمک کننده است:

 نسبت به خواب، خوراك و آرامش روانی فرزندان تان در روزهای امتحان محتاط و دقیق باشید.

 دقت داشته باشید، شب قبل از امتحان بچه ها به موقع بخوابند و صبح، صبحانه ای مناسب و كافی بخورند.

تصور نكنید اگر شب قبل از امتحان تا صبح بیدار بمانند، مطالب در حافظه شان بهتر جایگزین می شود، این كار تنها موجب عدم تمركز و خواب آلودگی آنها در سر جلسه امتحان می شود.

گاهی لازم است چیدمان منزل را در ایام امتحانات تغییر دهید تا وسایلی که تمرکز آنها را برهم می زند در دسترس نباشد.

همچنین دقت داشته باشید که نور، گرما، سرما و دیگر شرایط اتاق برای درس خواندن مناسب باشد، در غیر این صورت دانش‌آموز زود خسته شده و خواندن را ادامه نمی دهد.

 باید با کاهش دفعات مهمانی از کسانی که می‌خواهند برای مهمانی به خانه شما بیایند درخواست کنید تا مهمانی را به زمان دیگری موکول کنند.

در مورد امتحان طوری با فرزند خود رفتار کنیم که او بتواند نظرات و نگرانی‌های خود را در مورد آن آشکارا بیان کند‏، حتی اگر شکست خورده باشد. در چنین وضعیتی لازم است علت‌ها را شناسایی کرده، او را راهنمایی کنیم تا از طریق برنامه‌‌ریزی مناسب، ضعف‌های خود را شناسایی کند و با برطرف کردن آنها بر میزان یادگیری خود بیفزاید.

تاریخ انتشار: یکشنبه 27 خرداد 1397

جهت ارتباط با سر دبیر می توانید از ایمیل shefa@irib.ir استفاده نمایید