لزوم توجه به علائم سرطان های دهانی
دبیر مشاور علمی بیماری های دهان و دندان یازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت: دندانپزشکان عمومی در مطب ها و کلینیک ها باید بیماران خود را از لحاظ علائم و نشانه های انواع سرطان های دهانی بررسی کنند تا در صورت لزوم به متخصصان دیگر ارجاع داده شوند.
 

دکتر آرزو علائی با اعلام این خبر گفت: در همین راستا لازم است، دندانپزشکان عمومی با علائم بیماری های دهان به خصوص سرطان های سر و گردن آشنایی داشته باشند.

 

وی با بیان اینکه سرطان می تواند به شکل های متعددی بروز یابد، افزود: هر نوع زخم مزمنی که به درمان های مختلف جواب نداده باشد، یا هرگونه تغییر رنگ یا قرمزی که بی دلیل در مخاط دهان باشد یا برجستگی در دهان که به درمان های مختلف پاسخ ندهد یا برعکس یک ضایعه فرو رفته در بافت نرم یا سخت باشد که حتی ممکن است دندانپزشکان با لمس کردن متوجه آن نشوند می تواند نشانه ای از سرطان دهان باشد. بنابراین دندانپزشکان موظفند تمام بیماران خود را در نور کافی از این لحاظ بررسی کنند.

 

وی افزود: متاسفانه در کشور ما سن بروز این سرطان نسبت به کشورهای دیگر پایین تر آمده که مقداری از آن به دلیل تغییرات ژنتیکی و مقداری نیز به دلیل استعمال دخانیات است.

 

علائی به نقش دخانیات در بروز سرطان های دهانی اشاره کرد و گفت: مطالعات نشان می دهد، سیگار و قلیان که متاسفانه در بین جوانان شیوع زیادی یافته، تاثیر زیادی در بروز سرطان ها به ویژه سرطان دهان دارد.

 

وی ادامه داد: معاینه دوره ای بیماران توسط دندانپزشکانی که دوره کافی برای این کار دیده باشند در این خصوص بسیار کمک کننده است تا بتوان بیماران را در مراحل اولیه درمان کرد و یا به متخصصان بیماری های دهان ارجاع داد و درمان بیماری در مراحل اولیه و بدون اتلاف وقت انجام شود.

 

علائی خاطرنشان کرد: بسیاری از بیماران پس از متوجه شدن بیماری خود نمی دانند که باید به چه متخصصی مراجعه کنند و دچار سردرگمی می شوند و از مطبی به مطب دیگر می روند و به همین دلیل زمان طلایی برای درمان را از دست می دهند.

 

وی با تاکید بر افزایش آگاهی پزشکان در مورد سرطان های دهان گفت: وزارت بهداشت برای این منظور می تواند دوره های بازآموزی در این زمینه راه اندازی کند و یا یک واحد درسی برای دانشجویان پزشکی قرار دهد تا این خلا برطرف شود.

 

دبیر مشاور علمی بخش بیماری های دهانی این کنگره گفت: در این کنگره تلاش می شود سطح آگاهی دندانپزشکان در این زمینه افزایش یابد به همین منظور پنلی با عنوان پنل بیماری های دهان شامل سرطان های سر و گردن، تکنیک های بیوپسی و ضایعات برجسته شایع برگزار می شود.

 

گفتنی است، یازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران از 21 تا 24 دی ماه در سالن همایش های برج میلاد برگزار می شود.

تاریخ انتشار: دوشنبه 3 آبان 1395

جهت ارتباط با سر دبیر می توانید از ایمیل shefa@irib.ir استفاده نمایید