غذاهای مضر برای کبد چرب
بیماری کبد چرب کنترل نشده، می‌تواند باعث ایجاد سیروزکبدی شود. متاسفانه، درمان مستقیمی برای بیماری کبد چرب وجود ندارد.در عوض، پزشکان عامل اساسی کمک‌کننده را تحت درمان قرار می‌دهند، که به‌طور معمول چاقی است.

 

غذاهایی که چربی، کلسترول و قند بالایی دارند، به‌طور کلی برای بدن و به‌طور خاص برای کبد، مضر هستند. کبد عضوی از بدن است که سخت کار می‌کند و انواع وظایف حیاتی از جمله تبدیل مواد غذایی به سوخت، پردازش چربی در خون، پاک‌کردن سموم مضر و ساخت پروتئین‌های لازم برای انعقاد خون را بر عهده دارد.چه شما دچار کبد چرب باشید و چه قصد داشته باشید از ابتلا به آن پیشگیری کنید باید از مواد غذایی که در ادامه ذکر می‌شوند اجتناب کنید. حذف موارد مضر راه بسیار خوبی برای حفاظت از سلامت کبد شما خواهد بود.

 

نان‌های سفید

نان سفید و سایر محصولاتی که از آرد سفیدِ تصفیه شده تهیه شده‌اند، برای کبد مضرند؛ زیرا آنها کربوهیدرات‌های ساده‌ای هستند که در بدن به قند تبدیل شده و با مصرفشان، گلوکز خون به‌صورت جهشی بالا می‌رود و در واکنش به این افزایش قند، سطح انسولین نیز افزایش می‌یابد. مدت کوتاهی پس از این اتفاق، قند خونتان افت می‌کند و دوباره گرسنه خواهید شد؛ زیرا بدن شما به جز کالری هیچ‌ماده‌ مغذی حقیقی از مصرف این نان‌های سفید دریافت نکرده است. برای جلوگیری از این چرخه‌ معیوب، هر چیزی که با آرد سفید تصفیه شده ساخته شده است را با نوع 100‌درصد تهیه شده از دانه‌ کامل جایگزین کنید. با این جایگزینی مفید علاوه بر اینکه گلوکز در جریان خونتان در مدت زمان طولانی‌تری آزاد می‌شود، فیبرهای حیاتی، ویتامین‌های گروه B و مواد معدنی ضروری برای بدنتان را نیز دریافت می‌کنید.

 

کره

کره دارای چربی‌های اشباع شده‌ بسیار زیادی است و اغلب سازمان‌های بهداشتی توصیه می‌کنند که باید مصرف این اسیدهای چرب محدود شود. به‌طور کلی، نباید بیش از 5 تا 6‌درصد از کالری دریافتی روزانه به شکل چربی‌های اشباع شده باشد؛ اما اغلب اوقات این اتفاق به‌راحتی می‌افتد. حذف کره از رژیم غذایی به شما در حفظ این نسبت کمک خواهد کرد. می‌توانید از مواد غذایی غنی‌تر و سالم‌تر برای جایگزینی کره استفاده کنید؛ مثل روغن زیتون، کره‌ آجیل‌ها، آووکادو.

 

غلات صبحانه شیرین

بسیاری از غلات صبحانه مواد غذایی ناسالمی هستند که اشتباها به‌عنوان یک انتخاب سالم در نظر گرفته می‌شوند. آنها پر از شکر یا شیرین‌کننده‌های مصنوعی، کربوهیدرات‌های تصفیه شده و طعم‌دهنده‌های مصنوعی، نگهدارنده‌ها و رنگ‌های غذایی هستند. پردازش تمام این مواد در یک لحظه برای کبد واقعا دشوار است. در عوض، از غلات کامل بدون مواد نگهدارنده و رنگ استفاده کنید. به‌دنبال برچسب‌هایی باشید که نشان می‌دهد محصول، دارای فیبر بالا و غنی شده با ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف باشد، سپس به‌جای شکر آن را با میوه تازه یا خشک شده شیرین کنید.

 

فست‌فودها

اغلب فست‌فودها و غذاهای آماده دارای میزان زیادی کلسترول، کربوهیدرات ساده و قند هستند. حتی غذاهای خوش‌ طعمی که انتظارش را نداشته‌اید، به‌طرز غیرمنتظره‌ای دارای قند هستند تا با این ترفند مغز شما را فریب دهند تا میلتان به مصرف آنها زیاد شود. یک راه خوب برای از بین بردن اعتیاد به فست‌فودها این است که آن را در منزل تهیه نمایید. بدین منظور دستور پخت آنها را از اینترنت پیدا کرده و مقدار مواد غذایی ناسالمش را کم کنید تا کم‌کم به طعم جدید آن عادت کنید.

 

نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های میوه‌ای

کافئین و قند موجود در نوشابه‌ها اغلب برای مبارزه با خستگی استفاده می‌شوند؛ اما در واقع آنها انرژی پایداری را تامین نمی‌کنند. نوشابه‌ها دارای مقدار زیادی شکر یا شیرین‌کننده‌های مصنوعی هستند به‌علاوه‌ افزودنی‌ها، رنگ‌های مصنوعی و اسیدهایی که دندان‌هایتان را خراب می‌کنند. این نوشیدنی‌ها هیچ ‌ماده‌ مغذی مفیدی ندارند. از آنجایی که شکر اضافی در کبد به چربی تبدیل می‌شود، حذف این نوشیدنی‌ها یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای مبارزه با بیماری کبد چرب انجام دهید.نوشیدنی‌های میوه‌ای کمی بهترند، اما نه زیاد. قند موجود در میوه‌ها هنگام آبگیری تغلیظ می‌شوند و تمام فیبرهای سالمشان کنار گذاشته می‌شود. مخلوط آب با کمی آبمیوه گزینه‌ بسیار بهتری برای زمان تشنگی‌تان است.هنگامی که احساس می‌کنید نیاز به دریافت کافئین دارید، به‌جای آن، کمی چای یا قهوه‌ کم شیرین میل کنید.

 

گوشت قرمز

گوشت قرمز، چربی و کلسترول بالایی دارد و هضم آن مشکل است. یک مطالعه نشان داد افرادی که گوشت قرمز زیادی مصرف می‌کردند، 50درصد احتمال ابتلایشان به بیماری کبدچرب و یا مقاومت به انسولین (که عامل مهمی برای ابتلا به NAFLD است) افزایش یافت.گوشت‌های فرآوری شده بدتر هم هستند؛ زیرا علاوه بر اینکه از چربی‌های اشباع شده ساخته شده‌اند، به‌دلیل دیگر ترکیبات مضر موجب التهاب و مقاومت به انسولین نیز شده و سطح قند خون را بالا می‌برند. به‌هم خوردن تعادل انسولین و بروز التهاب، در کنار هم، تجمع چربی در کبد را افزایش می‌دهند و در نهایت ریسک کبد چرب را بالا می‌برند.همان‌طور که قبلا ذکر شد کبد بیشتر افراد مقدار کمی چربی دارد اما اگر بیش از 5‌درصد از وزن کبدتان چربی باشد می‌تواند بیماری کبد چرب ایجاد کند.طبق مطالعات، افرادی که زیاد پروتئین حیوانی مصرف می‌کنند بیشتر در معرض انباشت چربی اضافی در کبد بوده و ریسک بیماری کبدشان نسبت به آنهایی که بیشتر پروتئین گیاهی مصرف می‌کنند بالاتر است. ارتباط میان چاقی، عادات غذایی و کبد چرب در این پژوهش‌ها بررسی شد و نتایج نشان داد 54‌درصد از افراد دچار اضافه وزنی که پروتئین حیوانی مصرف می‌کردند، بیشتر مستعد بیماری کبد چرب بوده‌اند.همچنین یافته‌ها حاکی از آن است که ریسک ابتلا به بیماری کبد چرب ارتباطی به دریافت کالری نداشته است. نتایج نشان می‌دهند افرادی که دچار بیماری کبد چرب نبوده‌اند، روزانه به‌طور متوسط 2052 کالری دریافت می‌کرده‌اند اما افرادی که دچار بیماری کبد چرب بوده‌اند، دریافت کالری روزانه‌شان، 1996 بوده است. منبع اصلی کالری برای بیماران کبد چرب، از پروتئین بوده است: 16‌درصد دریافت پروتئین برای افراد دچار بیماری کبد چرب در برابر 6/15‌درصد دریافت پروتئین برای افرادی که بیماری کبد چرب نداشته‌اند.بنابراین اگر ذائقه‌ شما تمایل زیادی به گوشت قرمز دارد توصیه می‌کنیم مصرف گوشت قرمز، به‌خصوص نوع فرآوری شده آن را محدود کنید. راهنماهای اخیر تغذیه‌ای پیشنهاد می‌کنند بیش از یک تا دو واحد در هفته گوشت قرمز مصرف نکنید و حتی اگر در مورد سلامتی کبدتان نگران هستید، از این مقدار هم کمتر مصرف کنید و در عوض، گوشت‌های سفید کم‌چرب مانند ماهی، مرغ و بوقلمون و همچنین سبزیجات با پروتئین بالا مثل اسفناج، بروکلی، سیب‌زمینی‌ها و آوکادو را جایگزین کنید.همچنین می‌توانید رژیم غذایی مدیترانه‌ای را در پیش بگیرید زیرا سرشار از غلات کامل، پروتئین بدون چربی، ماهی، سبزیجات و روغن ماهی است که همگی بی‌نهایت برای سلامت عمومی مفیدند.

 

بیسکویت‌ها، کیک‌ها و آبنبات‌ها

در مورد طبیعت ناسالم آبنبات‌ها و شیرینیجات مطلب زیادی نیست که شما پیش از این در مورد آنها نشنیده باشید و لازم به توضیح باشد. شیرین‌کننده‌ها، نگهدارنده‌ها، چربی‌های اشباع شده و رنگ‌های شیمیایی برای کبدتان خوب نیستند؛ با این حال، بدن ما به مقدار مشخصی از قند نیاز دارد و مغز ما نیز آن را طلب می‌کند. شکلات تیره یک جایگزین بسیار عالی است که کمتر از شکلات شیری شکر دارد و حاوی برخی از آنتی‌اکسیدان‌های سالم نیز هست.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 21 فروردین 1398

جهت ارتباط با سر دبیر و مسئول سایت می توانید با شماره تلفن 85502135 تماس بگیرید.