راهکارهایی برای کاهش مصرف شیرینی
به گفته متخصصان تغذیه حتی اگر در طول روز شیرینی، شکلات و نوشابه نمی خورید به این معنا نیست که شیرینی جایی در برنامه غذایی شما ندارد.

 

قند جزء موادی است که شاید حتی طعم شیرینی هم نداشته باشند، مانند نان، چاشنی ها و سس ها. محققان به افراد توصیه می کنند در طول روز، بیش از 100 کالری قند و یا به عبارتی 6 قاشق شکر استفاده نکنند اما متاسفانه مصرف بیشتر افراد دو برابر این مقدار است (منظور مقدار قندی است که اضافه می شود، نه قندی که در غذاهای طبیعی وجود دارد). اگر در برنامه ی غذایی روزانه بیش از حد قند وجود داشته باشد خطر اعتیاد به قند، بیماری های قلبی و دیابت بالا می رود.

 

برچسب غذاها را بخوانید: با نگاه کردن به مواد تشکیل دهنده غذاهای بسته بندی شده به راحتی می توان فهمید چه مقدار قند به آن اضافه شده است.

 

دوستان قند را بشناسید: وقتی جدول مواد تشکیل دهنده غذاها را مطالعه می کنید، باید به دنبال نام هایی به غیر از قند هم باشید. قند پشت کلمات زیادی از جمله شربت ذرت با فروکتوز بالا، شربت نیشکر خشک شده، شکر معکوس، ملاس، ساکارز، شربت برنج قهوه ای، عسل و شیره افرا پنهان شده است. این نام ها را می توانید در فهرست مواد تشکیل دهنده بعضی غذاها، حتی آنهایی که به نظر سالم هستند مانند ماست و غلات هم پیدا کنید.

 

غذاهایی بخرید که برچسب شیرین نشده دارند: وقتی کامل درک کردید که قند در کجا پنهان شده است، می توانید تغییر را شروع کنید. یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید این است که غذاهایی بخرید که برچسب بدون قند و یا بدون قند اضافه شده دارند.

 

پروتئین و چربی: کربوهیدرات های ناسالم که سرشار از قند هستند، می توانند سریعا سطح قند خون را بالا ببرند (همچنین سطح قند خون بعد مدتی سریع پایین می آید و باز هم گرسنه می مانید). اگر می خواهید از این بالا و پایین رفتن های سریع جلوگیری کنید، به وعده خود پروتئین، چربی های سالم و فیبر اضافه کنید. تمام این موارد، آزاد شدن قند در خون را کند و کمک می کند برای مدت بیشتری احساس سیری کنید.

 

مصرف بیش از حد مواد شیرین کم‌کم باعث می‌شود فرد نتواند بدون آنها برای مدت طولانی زندگی کند. پس از خوردن یک ماده شیرین، مغز مواد شیمیایی خاصی آزاد می‌کند که احساس لذت را در بدن به وجود می‌آورد و بدن مقدار بیشتری از آن را طلب می‌کند. پژوهشگران بر این باورند که هنگام مصرف شیرینی قسمتی از مغز که فعال می‌شود و طلب شیرینی مجدد می‌کند، همان قسمتی است که با مصرف مواد مخدر فعال می‌شود و مواد مخدر بیشتری طلب می‌کند. در ادامه مقاله هفته گذشته به سایر راهکارهایی که می تواند در کاهش مصرف شیرینی ها با ما کمک کند اشاره خواهیم کرد.

 

دنبال قند مصنوعی نباشید: زمانی که تلاش می کنید، میزان قند موجود در برنامه خود را پایین بیاورید ممکن است وسوسه شوید که به جای قند از قندهای مصنوعی استفاده کنید. اما باید در برابر نوشابه های رژیمی و کیک های رژیمی مقاومت کنید، چون ممکن است حس چشایی شیرینی دچار مشکل شود. هنگامی که چیزی شیرین می خورید، بدن شما انتظار کالری و مواد غذایی دارد، اما قند مصنوعی هیچ کدام را به همراه خود ندارد. شاید به همین دلیل است که قند مصنوعی بیشتر خطر اضافه کردن وزن دارد تا کاهش وزن.

 

این نوشیدنی را نخورید: نخوردن نوشابه ایده خوبی است، اما نوشابه تنها نوشیدنی سرشار از قند نیست. حتی نوشیدنی هایی که فکر می کنید سالم باشند، نیز ممکن است بیش از نیاز روزانه بدن قند داشته باشند. چند نمونه، آب غنی شده (هشت قاشق چای خوری در هر بطری) چای سرد (بیش از 9 قاشق چای خوری در هر بطری) نوشابه های انرژی زا (تقریبا 7 قاشق چای خوری در هر بطری) هستند.

 

از میان وعده لذت ببرید: هدف این است که با نخوردن غذاها و نوشیدنی هایی که بیش از حد قند دارند، جلوی قند اضافه را بگیریم آن هم، نه اینکه به کلی خود را محروم کنیم. می توانید برای میان وعده، از شیرینی محبوب خود لذت ببرید. البته با رعایت مواردی که گفته شد. قرار نیست از همین فردا همه ی این کارها را انجام دهید. آرام آرام پیش بروید تا بتوانید این کار را تبدیل به یک عادت سالم کنید.

 

چطور نقشه را عملی کنیم؟ همانطور که گفته شد آرام آرام شروع کنید. در ابتدا، حساب کردن شیرینی هر غذا به نظر کاری بسیار دشوار و غیر ممکن می آید. ما هم از شما چنین انتظاری نداریم. ابتدا به حس چشایی خود توجه کنید، غذاهای بیش از حد شیرین را کم کنید (بستنی، شیرینی خامه ای و … )، سپس میوه های شیرین را جایگزین کنید. خواهید دید که شیرینی طبیعی میوه، بسیار خوش طعم تر است.

تاریخ انتشار: دوشنبه 28 خرداد 1397

جهت ارتباط با سر دبیر می توانید از ایمیل shefa@irib.ir استفاده نمایید