استعمال سیگار با قلب شما چه می‌کند؟
ترک سیگار یکی از روش‌های اصلی کنترل خطر بیماری سرخرگ‌های کرونری و سایر بیماری‌های قلبی‌وعروقی است.

 

استعمال سیگار سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌وعروقی می‌شود، تصلب‌شرائین یکی از عوارض شایع مصرف سیگار بوده که سبب آسیب به پوشش جداره رگ‌های خون‌رسانی کننده قلب، مغز و سایر اعضای بدن می‌شود. جداره آسیب‌دیده سرخرگ‌ها در مقابل تشکیل پلاک آسیب‌پذیرتر هستند، از این‌رو با تشکیل پلاک جریان خون محدود شده و این روند صلب‌شرائین (آترواسکلروز) نامیده می‌شود. در صورت درگیری سرخرگ‌های کرونری احتمال ایجاد حمله‌ قلبی بطور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد، اگر سرخرگ‌های مغز دچار انسداد شوند، سکته‌مغزی رخ می‌دهد.

 

تصلب‌شرائین همچنین عامل خطری برای ایجاد بیماری عروق محیطی است که در آن رگ‌های دست و پا درگیر می‌شوند، زمانی که سخت‌شدن شرائین با سایر عوامل خطر از جمله فشارخون بالا و کلسترول بالای خون همراه شود میزان خطر بازهم بیشتر می‌شود. استعمال روزانه حتی یک نخ سیگار نیز سبب آسیب به اندوتلیوم یا پوشش داخلی جداره عروق می‌شود، حذف سیگار از برنامه‌های روزانه افراد سیگاری سلامت آنها را تضمین می‌کند.

 

لخته‌شدن خون دیگر عارضه مصرف سیگار است و باید بدانیم استعمال سیگار باعث می‌شود که خون آسان‌تر لخته شود. چسبیدن پلاکت‌ها به یکدیگر موجب آسان‌تر شدن تشکیل لخته می‌شود و این روند جزیی از آبشار حوادثی است که منجر به سکته‌مغزی و حمله قلبی می‌شوند. لخته‌خون درصورت انسداد سرخرگ‌ها می‌تواند منجر به بروز حمله قلبی، سکته‌مغزی و بیماری سرخرگ‌های محیطی شود، برخی دانشمندان بر این عقیده‌اند که اثر لخته‌کننده سیگار حتی مهم‌تر از نقش آن در ایجاد تصلب‌شرائین است.

 

کلسترول بالا دیگر عارضه ناشی از مصرف دخانیات بوده که می‌تواند سبب کاهش کلسترول HDL یا «کلسترول خوب» شود. فشارخون بالا عارضه دیگر ناشی از مصرف سیگار است، گرچه سیگار بطور مستقیم سبب ایجاد فشارخون بالا نمی‌شود، اما بطور موقت سبب تنگ شدن عروق خونی قلب و سبب افزایش موقتی فشارخون می‌شود.

 

انقباض سرخرگ‌ها نیز دیگر عارضه ناشی از استعمال دخانیات است، به‌جز انسداد ناشی از تصلب‌شرائین در سرخرگ‌ها، سیگار سبب تنگ شدن آنها نیز می‌شود که خود سبب کاهش بیشتر جریان خون می‌شود.

 

کاهش اکسیژن خون نیز دیگر عارضه ناشی از مصرف سیگار است، نیکوتین و مونوکسیدکربن موجود در دود سیگار با ورود به خون سبب کاهش مقدار اکسیژن قابل حمل توسط خون می‌شوند که این اثر سبب می‌شود که قلب ضربان بیشتری داشته باشد تا بتواند اکسیژن‌رسانی را در حد لازم حفظ کند.

تاریخ انتشار: یکشنبه 20 بهمن 1398

جهت ارتباط با سر دبیر و مسئول سایت می توانید با شماره تلفن 85502135 تماس بگیرید.