اجرای طرح بهداشت روان در مدارس
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفت: اجرای طرح بهداشت روان در مدارس نه تنها کمک به سلامت روان دانش آموزان است بلکه سبب شادابی و خودآگاهی همه افراد جامعه خواهد شد.

 

به گزارش ایرنا، مسعود شکوهی با بیان اینکه هفته بهداشت روان در مدارس فرصتی مغتنم برای سنجش سلامت روان دانش آموزان است، افزود: هفته بهداشت روان همه ساله در هفته پایانی مهرماه و از سوی اداره کل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش و در سطح مراکز استانها و مناطق برگزار می شود.


وی با بیان اینکه امسال نیز این هفته با شعار «کمک های اولیه روانشناختی و سلامت روان برای همه» در مدارس آغاز شده است، گفت: برای این منظور 21 هزار مشاور در مدارس کشور آماده ارائه خدمات مشاوره ای طبق برنامه از پیش اعلام شده به مدارس هستند.


مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش افزود: در این مدت با توجه به دستورالعمل ابلاغ شده در ادارات کل و مناطق آموزش و پرورش سراسر کشور برنامه های متنوعی پیش بینی شده که بر اساس برنامه روز اول برابر با 24 مهر به عنوان سلامت روان و خودشکوفایی ، روز دوم 25 مهر سلامت و شادابی در زندگی، 26 مهر سلامت روان و پرهیز از خشونت، 27 مهر سلامت روان و زندگی اجتماعی، 28 مهر سلامت روان، معنویت و حیات طیبه، 29 مهر سلامت روان، هوش عاطفی و مشارکت جمعی و 30 مهر سلامت روان، خود آگاهی و خردمندی، نامگذاری شده است.


شکوهی گفت: بر همین اساس برنامه ریزی، اجرا و نظارت بر حسن اجرای فعالیت های هفته بهداشت روان از سال 89 و به استناد نامه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد.


وی افزود: طی این هفته برنامه های متنوعی از سوی اداره کل امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش تدوین شده که از آن جمله می توان به برگزاری جلسات و نشست های تخصصی با حضور مسئولان استانی، منطقه و شهرستان، آزمون سلامت روانی رفتاری برای دانش آموزان پایه هشتم، تجلیل از مشاوران بهداشت روان برنامه های محتوایی ادارات کل آموزش و پرورش استان ها، برگزاری مسابقه مقاله نویسی برای تمامی دانش آموزان دوره متوسطه اول و دوم، احصای مقالات برتر معلمان و کارکنان در همه دوره های تحصیلی و دعوت از شخصیت های علمی و مذهبی و فرهنگی برای ایراد سخنرانی با توجه به شعار هفته بهداشت روان، اشاره کرد.


شکوهی در پاسخ به این سوال که چه تعداد مشاور در مدارس کشور فعالیت دارند؟ گفت: حدود 18 هزار مشاور رسمی تمام وقت و سه هزار مشاور پاره وقت در مدارس کشور فعالیت می کنند، ضمن اینکه در تابستان گذشته تمام این مشاوران در دوره های آموزشی شرکت کردند و اکنون دوره های نیمه حضوری نیز به صورت آنلاین آغاز شده که از اول مهر امسال و با شروع سال تحصیلی برگزاری این دوره ها بیشتر می شود.


مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در خصوص تأمین مشاور در مدارس دوره متوسطه، گفت: برای پایه های دوره متوسطه اول الزام مشاور وجود دارد و برای دوره متوسطه دوم نیز در صورت مازاد بودن مشاور، به این دوره اختصاص داده می شود.


وی افزود: برای پایه دهم از سال آینده مشاور اختصاص داده خواهد شد و در سال جدید 850 کارشناس مشاور ادارات کل آموزش و پرورش مناطق کشور در دوره های آموزش ضمن خدمت شرکت کردند که این دوره ها در چهار نقطه کشور برگزار شد ضمن اینکه مدرسانی سطح ملی تربیت می شوند تا مدرسان میانی استان ها را آموزش دهند.


مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفت: از سوی این اداره کل پیشنهاد شده از سال آینده برگزاری هفته بهداشت روان در کشور برای هماهنگی بیشتر با جامعه جهانی در تاریخ 18 تا 24 مهرماه در کشور برنامه ریزی و به اجرا گذاشته شود.

 

روزشمار هفته سلامت روان اعلام شد.

همزمان با روز جهانی و هفته سلامت روان، شعار جهانی امسال و اسامی روزهای این هفته اعلام شد.

"کرامت انسانی در سلامت روان، کمک‌های اولیه روانشناختی و سلامت روان برای همه" به عنوان شعار امسال هفته سلامت روان اعلام شده است.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، اسامی روزهای هفته سلامت روان 24 تا 30 مهرماه به شرح زیر است:

شنبه 24 مهرماه؛ سلامت روان در حوادث و بلایا

یکشنبه 25 مهرماه؛ سلامت روان افراد آسیب پذیر در بحران   

دوشنبه 26 مهرماه؛ نقش همکاری بین بخشی در حفظ سلامت روان در حوادث و بلایا

سه شنبه 27 مهرماه؛ نقش متخصصین حوزه سلامت روان در حوادث و بلایا

چهارشنبه 28 مهرماه؛ سلامت روان دانش آموزان در حوادث و بلایا    

پنجشنبه 29 مهرماه؛ رسانه و سلامت روان در حوادث و بلایا  

جمعه 30 مهرماه؛ نقش مشارکت عمومی در حوادث و بلایا

تاریخ انتشار: یکشنبه 25 مهر 1395

جهت ارتباط با سر دبیر می توانید از ایمیل shefa@irib.ir استفاده نمایید