آیا راه درمان آب‌مروارید جراحی است؟
آب‌مروارید نوعی بیماری است که به‌علت تارشدن عدسی چشم ایجاد می‌شود.

 

در ابتدا چنانچه محور بینایی درگیر نباشد، شخص ممکن است علامتی نداشته باشد یا از علائمی ‌مانند پخش نور به‌ویژه در شب، تغییر شماره چشم و اذیت‌شدن در نور زیاد شکایت کند. با افزایش تیرگی و کدرشدن عدسی، در نهایت بینایی چشم مختل می‌شود.

 

خوشبختانه بیماری چشمی ‌آب‌مروارید در بیشتر موارد با جراحی برطرف می‌شود بدین صورت که عدسی کدرشده بیمار از چشم خارج شده و یک عدسی مصنوعی روی غلاف عدسی گذاشته می‌شود. درصد موفقیت این جراحی بسیار بالاست و در روش‌های جدید، دوران نقاهت بسیار کوتاه است.

 

از مهمترین دلایل بروز بیماری آب‌مروارید می‌توان به مواردی مانند کهولت سن (شایع‌ترین علت)، دیابت، سیگارکشیدن، ضربه به سر(که موجب اختلال در تغذیه عدسی می‌شود)، اشعه‌های یونیزه (اشعه ایکس)، اشعه گامای ناشی از تلویزیون‌های قدیمی، تماس طولانی با نورآفتاب ( پرتو فرابنفش)، ضربه به چشم و عدسی، نقصان‌های مادرزادی، سوءتغذیه و مصرف طولانی مدت بعضی داروها مانند کورتون نام برد.

 

پیشگیری از تماس با نور آفتاب، کنترل دیابت و سیگارنکشیدن می‌تواند بروز آب‌مروارید را به تاخیر بیندازد. همچنین از آنجایی که رادیکال‌های آزاد ایجاد شده در اثر نور ممکن است در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند، مواد آنتی‌اکسیدان مانند آنتوسیانین‌ها، ویتامین C و ویتامین E، ویتامین A، مصرف تیامین (ویتامین B1) و ریبوفلاوین (ویتامین B2)، نیاسین (ویتامین B3) بالقوه می‌توانند در درمان و پیشگیری از این بیماری موثر باشند.

 

اسفناج در بین انواع میوه‌ها و سبزی‌ها یک منبع عالی از مواد معدنی و ویتامین‌ها به‌ویژه ویتامین C به‌شمار می‌رود. اسفناج غنی از کلسیم و آهن و ترکیبات آنتی‌اکسیدان مانند بتاکاروتن و لوتئین است. لوتئین موجود در اسفناج باعث کاهش خطر آب‌مروارید و بهبود دید در سن بالا می‌شود.

 

همچنین مصرف روزانه زغال‌اخته در افراد مبتلا به آب‌مروارید توصیه می‌شود. انواع کلم مانند کلم برگ، کلم‌بروکلی، گل کلم و کلم‌بروکسل به‌علت دارا بودن مقادیر بالای لوتئین سبب کاهش خطر ابتلا به آب‌مروارید می‌شود. همچنین بسیاری از میوه‌ها و سبزی‌های رنگی حاوی لیکوپن هستند اما گریپ‌فورت، گوجه‌فرنگی، هندوانه، کدوتنبل و هویج دارای لیکوپن بیشتری هستند و می‌توانند در کاهش بروز آب‌مروارید مفید باشند.

تاریخ انتشار: یکشنبه 13 بهمن 1398

جهت ارتباط با سر دبیر و مسئول سایت می توانید با شماره تلفن 85502135 تماس بگیرید.